Domyślne zdjęcie Legia.Net

Polskie kluby płacą za dużo

Marcin Szymczyk

Źródło:

08.09.2009 23:24

(akt. 17.12.2018 05:54)

Polskie kluby piłkarskie przeznaczają na pensje piłkarzy i trenerów większy procent przychodów niż zespoły w czołowych ligach europejskich - wynika z raportu dotyczącego finansów w futbolu przygotowanego przez firmę doradczą "Deloitte". Według autorów, w czołowych ligach europejskich stosunek sumy przeznaczanej na wynagrodzenia do przychodów klubu wynosi około 60 procent. "Taki odsetek jest uważany za bezpieczny dla stabilności ekonomicznej klubów oraz pozwala zbudować silną drużynę" - wyjaśnił jeden z autorów raportu <b>Jacek Bochenek</b>.
W lidze angielskiej procent ten wynosi 62, we Włoszech - 68, a w Polsce kluby ekstraklasy przeznaczają na płace średnio 72 procent przychodów. Mniej niż 60 procent przychodów na pensje wydają cztery kluby ekstraklasy - PGE GKS Bełchatów, Korona Kielce, Cracovia i Jagiellonia Białystok. Na poziomie ok. 60 procent przychodów na wynagrodzenia przeznaczają Lech Poznań, Wisła Kraków (po 62) oraz Ruch Chorzów (61). Z kolei Legia Warszawa na płace w 2008 roku wydała 123 procent swoich przychodów. Jeszcze więcej na wynagrodzenia przeznaczyły Widzew Łódź - 145 proc. przychodów oraz Górnik Zabrze - 170 proc. Widzew w 2008 roku spadł z ekstraklasy, a Górnik rozpoczął budowę drużyny, która miała walczyć o najwyższe laury, a spadła do pierwszej ligi.

Polecamy

Komentarze (7)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.