Prace budowlane idą zgodnie z planem
03.12.2008 16:32
- W tej chwili są usuwane resztki gruzu, który pozostał po trybunie odkrytej czy zakolach, a także po kilku innych obiektach. Do 10 grudnia zostanie zakończona wywózka gruzu po basenach i budynkach kubaturowych. Od 8 grudnia rozpoczynamy roboty ziemne, bezpośrednio związane z budową trybuny południowej. W dalszej fazie będziemy przechodzić na trybunę wschodnią i północną. Prace będą prowadzone równocześnie na wszystkich trybunach - mówi kierownik budowy stadionu Legii <b>Henryk Przybysz</b>.
Od 15. chcemy rozpocząć głębokie wykopy pod zbiorniki retencyjne jak i pod fundamenty. Później obiekt zacznie się wznosić do góry, ale to już dalsze plany - nakreśla kolejne etapy prac Henryk Przybysz.
Marek Drabczyk - członek zarządu KP Legia Warszawa - Sam przetarg na wybranie wykonawcy jak państwo pamiętają trwał jedenaście miesięcy. Dziś po kilkunastu dniach razem z firma Polimex - Mostostal mogę powiedzieć, że warto było czekać. Wszelkie rozmowy na temat ustaleń są bardzo rzeczowe i bardzo konkretne. Za to chciałbym bardzo podziękować.
Teren stadionu to tereny podmokłe. Nie przewidujecie żadnych problemów w związku z tym?
Henryk Przybysz - Projekt nie zakłada głębokiego osadzenia, natomiast nasza ekipa geologów i współpracowników, którzy na co dzień mają do czynienia z ziemią choćby tą z nasypów, badają wszystkie wykopy pod względem wytrzymałościowym.
Ilu ludzi pracuje teraz na budowie, a ile będzie pracować w szczytowym momencie?
- W tej chwili pracuje około 40 osób - większość obsługuje sprzęt ciężki - koparki, nożyce, Od poniedziałku kolejne koparki będą wjeżdżały pod roboty ziemne. W najgorętszym okresie, kiedy będziemy wznosić się ponad ziemię i wejdą już roboty kubaturowe, będzie pracowało w granicach 500 osób.
To pański pierwszy stadion, który pan buduje?
- To to jest mój pierwszy stadion i jestem dumny z tego, że to akurat mnie przypadł ten zaszczyt. Taki obiekt dla tagiego miasta i takiego klubu - czuję dumę!
Co zostanie z budynku trybuny krytej?
- Fasada czyli ściana elewacyjna, a w zasadzie ściana o grubości około metra. Będzie to zabezpieczone odpowiednią konstrukcją. Zostanie też część bocznych ścian.
Marek Drabczyk Henryk Przybysz
Polimex-Mostostal S.A. realizuje kontrakt o wartości blisko 374,100 tys. zł. netto na przebudowę stadionu piłkarskiego Legii w Warszawie.
Przedmiotem umowy jest przebudowa stadionu piłkarskiego przy ul. Łazienkowskiej 1/3 w Warszawie o randze stadionu „Elitę" na 30.830 miejsc siedzących, spełniającego wymagania przewidziane dla rozgrywek pucharu UEFA czy Ligi Mistrzów. Polimex-Mostostal (Lider konsorcjum) realizuje kontrakt w konsorcjum z firmą Baugesellschaft Walter Hellmich GmbH z Niemiec (Partner konsorcjum).
Zasadnicza część zakresu prac zostanie zrealizowana przez Polimex-Mostostal. Budowa będzie realizowana bez przerywania rozgrywek piłkarskich. Termin wykonania 26 miesięcy od dnia podpisania umowy, co nastąpiło 12 bm. Wartość kontraktu - 374 080 162,12 PLN netto.
Trybuny oraz znajdujące się pod nimi pomieszczenia zostaną wykonane w konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej. Wysokość korony stadionu wyniesie ok. 20,5 m. Wszystkie miejsca siedzące zostaną zadaszone. Zadaszenie z tkaniny z włókna szklanego
z powłoką teflonową oraz częściowo z płyt poliwęglanowych powstanie na wysokości ok. 29 m. i będzie opierało się na przestrzennych dźwigarach stalowych.
Stadion będzie okolony promenadą. Wzdłuż promenady zlokalizowane będą wejścia na trybuny dolne i górne, kioski gastronomiczne, toalety oraz pomieszczenia pomocy lekarskiej i policji. Przestrzeń pod trybuną wschodnią i południową została przeznaczona na garaż dla ok. 790 samochodów. Pod trybuną zachodnią znajdą się pomieszczenia zaplecza gastronomicznego, szatnie dla zawodników i obsługi, sale ćwiczeń i odnowy, centrum prasowe, restauracja i główny podjazdu dla gości honorowych. Pod trybuną północną zostaną zlokalizowane pomieszczenia klubowe i usługowe.
Pierwszy etap realizacji będzie trwał 18 miesięcy i obejmie m.in. następujące prace:
• rozbiórkę trybun — północnej, południowej i wschodniej oraz obiektów towarzyszących,
• wykonanie instalacji,
• wykonanie i oddanie do użytku nowych trybun wschodniej, północnej i południowej wraz z zadaszeniem,
• wykonanie jednego boiska treningowego.
W drugim etapie realizacji, trwającym 8 miesięcy, zostaną zrealizowane m.in. takie prace jak:
• wyburzenie trybuny zachodniej z pozostawieniem ściany zabytkowej,
• wykonanie i oddanie do użytku trybuny zachodniej wraz zadaszeniem,
• wykonanie drugiego boiska treningowego,
• przesunięcie boiska głównego o 1,5 m.
Do budowy stadionu zostanie wykorzystane m.in.:
• ok. 30 000 m3 betonu w konstrukcjach monolitycznych
• ok. 20 000 m3 betonu w prefabrykatach
• ok. 3 000 ton stali zbrojeniowej
• ok. 2 500 ton stali konstrukcyjnej
• membrana dachowa — 18 000 m2
• poliwęglan dachowy - 4 200 m2
Kontrakt na budowa stadionu Legii potwierdza - w ślad %a ogłoszonymi w dniu 6 bm. dobrymi wynikami uzyskanymi przez firmę w III kwartale br. - bardzo dobrą kondycję. Polimexu-Mostostal i zdolność do realizacji skomplikowanych inwestycji w krótkim czasie. Niniejszy kontrakt powiększył bieżący portfel zamówień Grupy Polimexu-Mostostal do kwoty bliskiej 7 mld. zł - informuje Konrad Jaskóła - Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Polimex-Mostostal.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.