
Prezentacja ośrodka i dyskusja z mieszkańcami Sulejówka
18.10.2014 20:12
(akt. 13.12.2018 15:47)
- Dlaczego Sulejówek? Jest tu odpowiednia infrastruktura szkolna, grają tu nasze rezerwy, bliska jest nam postać Józefa Piłsudskiego, a jest też niewykorzystany budynek, który zagospodarowalibyśmy jako bursę (przy stadionie znajduje się niedokończony i niewykończony obiekt, który miał pełnić rolę domu seniora - przyp. red.). Możemy w tym miejscu rozwijać akademię. Pracujemy z najlepszymi, projekt został stworzony przez tych samych ludzi, którzy zajęli się ośrodkiem Realu Madryt. To będzie miejsce, w zakresie naszych możliwości.
- Nie chcemy na siłę wpychać się do Sulejówka. To nasza oferta, ale kwestia pozostaje otwarta. Dla nas, to świetne miejsce na akademię, z której obie strony będą czerpały korzyści. Pragniemy skończenia pierwszego etapu budowy akademii na stulecie Legii w 2016 roku. Jeśli będziemy musieli szukać innej lokalizacji, to będziemy musieli do tego dopasować aktualną logistykę i przykładowo rezerwy mogą występować w innym miejscu.
- Nie stawiamy żądań, ani nie chcemy wyrwać tego terenu. Nasze warunki są transparentne. Nie chcemy czekać do grudnia, bo do tego czasu musimy działać - odpowiadał Wyszomirski na zarzuty jednego z mieszkańców Sulejówka. - A co do dzierżawy na 25 lata, zamiast wieczystej, to żaden bank nie pożyczy nam pieniędzy na inwestycję w takiej formie - dodał działacz Legii.
Jarosław Jurczak (pełnomocnik zarządu) - Chcemy zbudować pięć boisk, które mają wpasować się w założenia miasta. Chcemy też zbudować zbiorniki retencyjne. Dostosowaliśmy nasze pomysły do założeń władz Sulejówka. Dodatkowo w pawilonie powstałyby szatnie, ale bardziej na potrzeby turniejów czy eventów, takich jak dzisiejszy „Dzień z Legią”. Chcielibyśmy również powstania części muzealnej. W ramach ośrodka znalazłyby się również dwa place bramkarskie. Regularnie do kolejnych meczów przygotowywałoby się tutaj 100 chłopców. Zajmiemy 1/3 Parku Glinianki. Chcemy być dobrym sąsiadem.
- Zależy nam na długofalowej współpracy. Inwestycja nie ma dla nas charakteru zarobkowego. Szkolenie piłkarzy nie jest złotym biznesem. To wydatek, ale warty poniesienia. Chcemy partnerstwa z Sulejówkiem. Wszystko zostanie sfinansowane z naszych środków oraz kredytu, który zostanie zaciągnięty specjalnie na ten cel. Stać nas na ewentualną obsługę zadłużenia i pokrywanie kosztów generowanych na bieżąco. Zrealizujemy inwestycję o wartości powyżej 30 milionów złotych.
- Nasi chłopcy będą mogli chodzić do miejscowych szkół, co oznacza, że miasto dostanie dodatkową subwencję oświatową. Jeśli powstanie z tego jakiś problem, to sami stworzymy szkołę we wspomnianym budynku. Będziemy również płacić 80 tysięcy złotych rocznie za użytkowanie wieczyste. Dołożymy również starań do tego, by płyta stadionu w Sulejówku była zawsze w jak najlepszym stanie. Zagwarantujemy też nowe miejsca pracy.
Jakub Laskowski (pełnomocnik zarządu) - Obok zbiornika zrealizowalibyśmy najbardziej potrzebne miejsce mieszkańcom - parking czy jakieś boisko, ale to kwestia zdiagnozowania oczekiwań mieszkańców.
- Jakie będą korzyści? Jedna grupa jest związana ze sportem i rekreacją. Uruchomimy piłkarskie przedszkola, a także będziemy chcieli umożliwić najmłodszym mieszkańcom Sulejówka różne aktywności fizyczne. Victoria Sulejówek stałaby się też klubem partnerskim. Całą wiedzę i doświadczenie przekazalibyśmy miejscowym trenerom. Niezależność klubu zostałaby jednak zachowana. Stworzylibyśmy również w parku ścieżki edukacyjne, a także regularnie organizowalibyśmy turnieje młodzieżowe z takimi rywalami jak Manchester United czy AS Roma.
- Funkcja muzealna podkreśliłaby związki z Legii z marszałkiem Piłsudskim i Sulejówkiem. Stworzona zostałaby również ogólnodostępna kawiarnia, a całość byłaby wielkim marketingiem dla miasta, gdyż we wszelkich publikacjach byłaby mowa o miejscu, w którym szkoli się piłkarzy najlepiej w Polsce. Dodatkowo zadbamy o usportowienie dzieci oraz postaramy się edukować je w zakresie odżywiania.
Na spotkaniu byli obecny mieszkańcy, wsród których zdania były podzielone, radny a także burmistrz. Generalnie władze miasta są zainteresowane projektem, ale nie zgadzają się na wieczystą dzierżawę, która jest jednym z warunków koniecznych do spełnienia.
- Byliśmy zadowoleni ze spotkań z Legią i jesteśmy zainteresowani tym projektem. Nie możemy jednak podarować tych terenów i zaproponowaliśmy dzierżawę na 25-30 lat. Są jednak też inne kłopoty, bo obok znajduje się osiedle tzw. „drogowców”. Myślę, że o wszystkim mogliby zdecydować mieszkańcy w referendum lub poprzez konsultacje społeczne. Radni reprezentując osoby, który nas wybierały, muszą postępować zgodnie z wolą ludzi zamieszkujących Sulejówek. Na pewno korzyści będą mieli młodzi ludzie, a finanse? Nasze zyski faktycznie nie będą wielkie - skomentował przewodniczący komisji inwestycji Sulejówka.
Takie stanowisko radnych zamyka kwestię - przyznał Jurczak po wystąpieniu radnego. - Po wyborach rada miasta będzie inna. Zobaczymy co nowi politycy zdecydują - odparł radny. - Powinny mieć miejsce negocjacje, bo szkoda jeśli taka marka jak Legia odejdzie w inne miejsce. Zajmuje się prowadzeniem szkołą, a jeśli miastu nie będzie się to opłacało, to chętnie zaproponuję legionistom miejsca w swojej placówce - dodał z kolei jeden z lokalnych przedsiębiorców.
- Może warto byłoby pomyśleć o tym, by Legia część pieniędzy z transferów młodzieży wychowanej w Sulejówku, wpłacała do miejskiej kasy, przykładowo 10 procent. To uproszczony model, ale każdemu będzie wtedy zależało na jak najlepszym funkcjonowaniu całego projektu - dodał wspomniany przedsiębiorca. - Nie ma gwarancji, że nasz wychowanek przejdzie przez całą drogę szkoleniową. Próbujemy też sprawiać, by nasze wychowanie czyni z tych chłopaków lepsze ludzi. Nie możemy jednak zagwarantować zysków ze sprzedaży - ani nam, ani miastu - tłumaczył przedstawiciel Legii.
Treści przedstawione mieszkańcom w specjalnie przygotowanej broszurze:
Nasza koncepcja zakłada powstanie na terenie części Parku Glinianki nie tylko najnowocześniejszego w Polsce ośrodka dla młodych piłkarzy, ale również strefy aktywnego wypoczynku oraz infrastruktury do treningu ogólnorozwojowego dostępnych dla wszystkich mieszkańców Sulejówka. Ogólnodostępne fragmenty ośrodka zaprojektowane zostały z uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży - chcemy, aby stały się one centrum sportowo-rekreacyjnym tego pięknego miasta.
Zaplanowany przez nas na terenie Parku pawilon kawiarniano-wystawowy stanowić będzie miejsce, w którym mieszkańcy Sulejówka będą mogli odpocząć po wycieczce rowerowej po parku lub po grach i zabawach na nowo wybudowanej przez Legię infrastrukturze, a także zapoznać się z historią związku Legionów i Marszałka Piłsudskiego z Legią Warszawa Ponadto chcielibyśmy wziąć aktywny udział w pracach rewitalizacyjnych pozostałego obszaru Parku Glinianki.
Wierzymy, ze nasza oferta zagospodarowania części terenu Parku Glinianki jest atrakcyjna zarówno dla miasta Sulejówek, ale również dla Państwa - jego mieszkańców i będzie początkiem wieloletniej współpracy pomiędzy Sulejówkiem a Legią.
Sport i rekreacja:
- powstanie obszernego, ogólnodostępnego ośrodka sportowo-rekreacyjnego w centrum Sulejówka,
- uruchomienie w Sulejówku programu piłkarskich przedszkoli, a także zajęć sportowych organizowanych przez Legię Warszawa,
- włączenie Victorii Sulejówek do elitarnego grona klubów partnerskich Legii Warszawa,
- organizacja turniejów i zajęć piłkarskich dla dzieci z gminy Sulejówek.
Edukacja i zdrowie:
- program zajęć wychowania fizycznego przygotowanych przez Legię i AWF,
- współpraca ze stołówkami szkolnymi w zakresie podawanych posiłków i zajęcia z dietetykiem, mające na celu podniesienie wiedzy na temat właściwej diety,
- wspieranie aktywności fizycznej wśród dzieci,
- miasto Sulejówek stanie się pierwszym w Polsce, objętym tak szerokim programem społecznym w zakresie masowego usportowienia dzieci.
Kultura, rozrywka, korzyści społeczne:
- stworzenie muzeum, podkreślające powiązanie Sulejówka z Legią Warszawa (m.in. dzięki postaci Józefa Piłsudskiego),
- stworzenie ogólnodostępnej kawiarni z tarasem widokowym,
- organizacja spotkań z piłkarzami i trenerami Legii Warszawa.
Marketing, promocja miasta:
- wzrost zainteresowania Sulejówkiem jako lokalizacją przyjazną inwestycjom,
- wzrost rozpoznawalności Sulejówka w Polsce i zagranicą,
- popularyzacja Sulejówka w mediach ogólnopolskich,
- otwarcie ośrodka Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa będzie kluczowym elementem świętowania stulecia Klubu, dzięki czemu będzie wiązać się z szeregiem wydarzeń kulturalno-promocyjno-marketingowych, relacjonowanych przez największe media w Polsce.
Ośrodek Legii w Sulejówku to:
• 5 pełnowymiarowych boisk w tym 2 z naturalną nawierzchnią - A, B, E
• balon nad jednym z boisk w okresie zimowym - F
• 2 place do treningu bramkarskiego - C
• budynek klubowy - dawny Dom Seniora w Sulejówku przy ul. Krasińskiego - K
• boisko typu Orlik (ogólnodostępne] - Dl
• górka fitness - miejsce do treningu lekkoatletycznego, koordynacyjnego i technicznego (ogólnodostępna) - J, 02
• strefa aktywnego wypoczynku (ogólnodostępna) -1
• pawilon wystawowo-kawiarniano-szatniowy z widokiem na Park Glinianki (ogólnodostępny) - H, G
• ścieżki edukacyjne i ekologiczne na terenie parku Glinianki (ogólnodostępne) - L
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.