Reklama HEG

Radosław Kucharski: Muszę być realistą, nie marzycielem

Marcin Szymczyk

Źródło: Przegląd Sportowy, przegladsportowy.pl

22-09-2018 / 09:53

(akt. 02-12-2018 / 11:22)

- Zaczynałem jako asystent trenera w zespole do lat 17. Już bym świętował dziesięciolecie, gdyby nie ubiegłoroczny, czteromiesięczny epizod w roli skauta Manchesteru United. Startowałem z niskiego pułapu, a doszedłem do United. Kiedy dla nich skautowałem, miałem wrażenie, że stać mnie na każdego piłkarza, którego oglądam. W Legii muszę być realistą, a nie marzycielem - opowiada w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" dyrektor sportowy Legii, Radosław Kucharski.

Pana flagowy okręt?


- Gra w Legii i nazywa się Sebastian Szymański. Dziś nie widać jeszcze powtarzalności, której wszyscy od niego oczekują, ale moim zdaniem za pięć-sześć lat Sebek ma szansę zostać liderem reprezentacji. Sukcesem była sprzedaż Ondreja Dudy do Herthy – żaden obcokrajowiec nie wyjechał z ligi za wyższą kwotę. Sukcesem były też transfery Krystiana Bielika, Aleksandara Prijovicia, Nemanji Nikolicia i Jarka Niezgody. Zdarzały się wpadki – zastanawiamy się, dlaczego niektórzy się nie sprawdzili i, w którym momencie coś poszło nie tak.


Kto sprawił szczególny zawód?


- Daniel Chima Chukwu. Ten transfer siedzi mi w głowie. Kiedy jako zawodnik Molde grał przeciwko Kubie Rzeźniczakowi, wszyscy pialiśmy z zachwytu. Do Legii trafił dwa lata później z Chin i już nie był tak głodny futbolu oraz sukcesów, dopadły go problemy zdrowotne, a transfer okazał się niewypałem. Pracuję, by więcej takie historie się nie powtórzyły.


A Sulley i Hildeberto?


- Obaj są młodzi. Portugalczyka nie skreślam – kiedy grał z rówieśnikami był najlepszym piłkarzem rocznika 1996. On ma 22 lata, potencjał genetyczny i, jeśli trafi  do zespołu, nawet słabszego, ale będzie regularnie grał, to może „odpalić”. Przed nim dziesięć lat kariery. Gdy przychodził do Legii pojawiło się wokół niego dużo zawirowań. Czasem wpływ na obraz piłkarza ma podejście trenera – przyjechał z Nottingham Forest po przerwie w graniu, z nadwagą i nieprzygotowany. A przecież pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Dobrym przykładem jest Prijović – zaraz po transferze zagrał w sparingu z Pogonią Siedlce i wyglądał katastrofalnie. Dostałem wtedy około 20 wiadomości od menedżerów – śmiali się z niego. Dziś Prijo to reprezentant Serbii, był na mundialu.


Jak dużo obowiązków doszło panu na stanowisku?


Mam pomagać trenerowi Sa Pinto i piłkarzom w sprawach bieżących, zarządzać zespołem, personaliami, informacjami, wydawaniem końcowych decyzji. Moja dyspozycyjność to 24 godziny na dobę. Będę miał wpływ na transfery do i z klubu, przy udziale Tomka Kiełbowicza – nowego szefa skautingu. Dyrektor sportowy stoi na czele pionu sportowego.


Jaki jest budżet na transfery? Czy usłyszał pan od prezesa Dariusza Mioduskiego, że „za ile sprzeda, za tyle będzie mógł kupić”? 


- Jestem realistą, wiem, w którym miejscu jesteśmy i ile straciliśmy odpadając z pucharów. Nie oszukujmy się: Legia ma w Europie pozycję sprzedającego – jeśli przyjdzie oferta dla Niezgody, Szymańskiego, Stolarskiego albo Wieteski, i będzie korzystna, to zaczniemy negocjacje. Zimą będziemy aktywni.


Zapis całej rozmowy z Radosławem Kucharskim można przeczytać w dzisiejszym wydaniu "Przeglądu Sportowego"

Komentarze (21)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~kupiec
 • 0 / 0
Pan Kucharski może mówić co chce, ale jego wyczucie do zawodników jest mierne i tyle w tym zagadnieniu. Przekonamy się o tym szybciej niż wszyscy myślimy.
~geo
 • 0 / 0
Radek
a gdybys poczytal mnie co pisasem PRZED transferem Czukwu do Legii, uniknalbys i Legia tej
gigantycznej wpadki.
Domyślny awatar Generał brygady
 • 4 / 0
Gdzieś czytałem ciekawy artykuł o Wiktorii Pilzno, która z budżetem podstawowym 10mln EUR regularnie gra w pucharach nie sprowadzając "zamorskich kocurów".
To samo wcześniej robiła Sparta i odnosiła sukcesy grając czeskimi i słowackimi zawodnikami, ale postanowili się "wzmocnić", wydali wiele mln EUR na "klasowych" zawodników z dużymi kontraktami i zajęli 5 miejsce w lidze i odpadli w eliminacjach pucharów.
Tak więc widać że decydują umiejętności budowy zespołu i doboru trenera a nie te kilka mln EUR wydane na jakichś "zbawicieli-czarodziei"
Marszałek Polski
 • 0 / 0
"Nie wyobrażam sobie, by jeszcze kiedykolwiek przyszedł do nas piłkarz kilka dni przed końcem okna transferowego i powiedział, że ma inny pomysł na życie. Tak było z Nikoliciem i Prijoviciem – nie mieliśmy czasu zareagować i podjąć dobrą decyzję szukając następcy. A musieliśmy ich sprzedać, bo nalegali."

Takie to jakieś dziwne, bo nalegali.
~przerazony
 • 0 / 2
HAHAHA No to sie szykuje wielka wyprzedaz Legii:
Szymanski, Wieteska, Stolarski i Niezgoda.
Dalej Legia bedzie grac Rado, Hama Maslowskim czy Malarzem
Europo- bojcie sie
emeryci nadchodza
Domyślny awatar Major
 • 0 / 0
Zapowiada sie ciekawe okienko w zimie
Generał broni
 • 3 / 0
Panie Radku, życzę cierpliwości i oczekuję ciężkiej pracy. transfer trzeba wypracować, ponieważ póki co legia jest tym sprzedającym za marne grosze. Jednak w przypadku Szymańskiego trzeba dużo cierpliwości i odporności. to zawodnik który powinien odejść za co najmniej 10 mln euro! Mamy jeszcze Wieteskę, Nagy i Stolarskiego. Tylko trzeba przeanalizować, co jest ważniejsze, kasa na już czy kasa z pucharów troszeczkę później.
~0055gp
 • 0 / 4
Jeżeli jest taki dobry, to czemu dalej nie pracuje w MU. Ten wątek przewija się już od kilku wywiadów i nikt z pytających nie zadał tego pytania.
Właśnie też się zastanawiałem
'Dlaczego tak krótko w tym MU?'

Jeśli u nas będzie pracował dobrze to mi to nie będzie przeszkadzać...Ale temat interesujący :3
Domyślny awatar Generał brygady
 • 1 / 0
Trzeba umieć czytać. Bo MU nie miał takich możliwości decyzyjnych jakie ma w Legii.
Jedni chcą być śrubkami w dużych mechanizmach a inni mechanikami mniejszych.
Domyślny awatar Sierżant
 • 2 / 0
Jak dobrze pamiętam, to daliśmy mu większą władzę i kasę. Dlatego do nas wrócił.
Domyślny awatar Kapitan
 • 0 / 9
Co za typ, ręce opadają.

Serio nie skreśla Sulleya? A ileż to on już czasu próbuje się przebić w słabym słowackim zespole?

Hildeberto nie skreśla? Przecież ten koleś NIC NIE POKAZAł ani u nas ani na wypożyczeniach.

Jak dla mnie, gdy kwestie naszej formy się ustabilizują, wszystko będzie zależało czy znajdzie wspólny język z Pinto. Jeśłi nie, doradzałbym Prezesowi wymianę, bo to człowiek, który najwyraźniej nie potrafi przyznać się do błędu, ani wyciągać z niego wniosków.
~Miki91
 • 1 / 0
Pamiętaj, Paulinho oblal testy w ŁKSie
Domyślny awatar Starszy sierżant
 • 0 / 0
Netto był jednym zawodnikiem w rewanżu z sheriffem, który nie tracił piłki gdy obok niego przechodził przeciwnik. Cała reszta bała się grać, on nie. Wiec coś pokazał.
Domyślny awatar Starszy sierżant
 • 0 / 0
Ech, telefon. Miało być: Berto
Dobrego wrażenia nie robi, co więcej w wywiadzie unika odpowiedzi na najbardziej znaczące pytania m.in. zakupu samych środkowych pomocników i defensorów w zimowym oknie, zatrudnienia Mauricio za wysoką pensję i pozbycia się Dąbrowskiego w tym samym czasie. Można powiedzieć, że w kilku kwestiach lawiruje, a jeśli dodać do tego jego hity transferowe w postaci Sanogo, Hildeberto i Chima Chukwu (na podstawie wrażen z meczu w Molde dwa lata wcześniej - co go ku*** nikt nie oglądał w tych chinach - sic!) to ja średnio to widzę. Ale niech broni się pracą.
Za zimowe transfery odpowiada w pełni Jozak i Kepcjia,który prowadził rozmowy z zawodnikami.Oni podejmowali decyzje z Mioduskim i Zielinskim.Kucharski sprowadził tylko Kwietniewskiego.A jeśli chodzi o Chukwu to statystyki miał dobre z Chin Leśnodorski i Zewłakow bardzo go chieli.Przecież Kucharski jest tylko skautem on poleca decyze podejmuje ktoś inny.Jednak zdecydowana większość jego transferów za bardzo małe pieniądze była udana.To odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.
Jeszcze jedno nie znajdziesz na świecie skauta,który miałby same udane transfery.Tym bardziej jak nie pracujesz w wielkim klubie i masz do wydania śmieszne pieniądze te niewypały zawsze będą.Złośliwi będą wymieniać Sulleya czy Chukwu a ja wole pogratulować Radkowi majstersztyku z Dudą,Guilherme,Bielikiem,Nikoliciem,Prijoviciem,Szymanskim czy Niezgodą.Klub na transfery definitywne tych wszystkich zawodników wydał poniżej 1mln euro!
Pełna zgoda. Duże kluby też mają wtopy i to za duże pieniądze.
~888
 • 0 / 0
Fajnie by było sprzedać zimą Szymańskiego za te 8mln euro,Niezgode za 7mln i Wieteske za kilka baniek.Można by zrobić z trzy porządniejsze transfery i pozyskać jakiś dwóch młodych utalentowanych.
Domyślny awatar Porucznik
 • 0 / 0
Albo zapchać dziurawą kieszeń lub kupić nowe auto, czyli postępując w zgodzie z tradycją :) Co do pana dyrektora, dajmyu szanse może nas pozytywnie zaskoczy.