Raport PZPN - na stadionach nieco bezpieczniej
07.11.2002 14:48
Bezpieczeństwo na piłkarskich stadionach w sezonie 2001/2002 uległo poprawie, jednak sytuacja nie jest jeszcze zadowalająca - wynika z raportu PZPN, przedstawionego podczas ogólnopolskiej konferencji "Bezpieczny Stadion 2002", która odbyła się w czwartek w Kielcach.
Raport porównuje zakłócenia porządku i bezpieczeństwa w sezonie 2001/2002 z poprzednim. Według tego sprawozdania na stadionach widać poprawę - w sezonie 2000/2001 zakłóceń było 345, natomiast w sezonie 2001/2002 ilość ta zmniejszyła się do 291.
Zmniejszyła się np. ilość wtargnięć kibiców na płytę boiska z 25 w sezonie 2000/01 do 15 w minionym, rzadziej na obiektach interweniowała policja z użyciem środków przymusu wobec agresywnych kibiców - spadek z 21 do 15.
Raport donosi, że wyraźnej poprawie uległa praca spikerów na stadionach. Przepis związkowy wprowadzający sędziego technicznego miał również wpływ na poprawę dyscypliny "ławek" - zmniejszyła się ilość wychodzenia poza strefę techniczną z 18 do 5. Zwrócono również uwagę na zdecydowaną poprawę w zakresie używania na stadionach środków pirotechnicznych (odpowiednio 55 i 35). Rzadziej rzucano przedmioty w kierunku uczestników zawodów (sędziowie, zawodnicy, osoby funkcyjne) - spadek z 54 do 38.
Były jednak przypadki pogorszenia się niektórych spraw związanych z dyscypliną i bezpieczeństwem na zawodach. Częściej wnoszono niedozwolone przedmioty na teren stadionu - liczba przypadków odnotowanych przez służby porządkowe wzrosła z 3 do 38. Odnotowano też brak poprawy w takich sprawach jak bójki między kibicami a służbami porządkowymi, pogróżki, zastraszanie, wyzwiska, itp. kibiców pod adresem uczestników zawodów.
W poprzednim sezonie jedynie na stadionach ośmiu klubów pierwszo i drugoligowych nie odnotowano żadnych zdarzeń zakłócających porządek. Tymi klubami są: Groclin DyskoboliaGrodzisk Wlpk., Ceramika Opoczno, Górnik Polkowice, Górnik Łęczna, Polar Wrocław, Hetman Zamość, Włókniarz Kietrz, Tłoki Gorzyce.
Wydział Dyscypliny PZPN podejmował w poprzednim sezonie działania dyscyplinujące w stosunku do klubów jak i działaczy. Zmniejszyła się ilość kar w stosunku do roku ubiegłego z 148 do 115. W sezonie 2001/2002 nałożono kary finansowe w łącznej wysokości 112 tys. W poprzednim sezonie kluby zapłaciły 264 tys. zł.
PZPN przyznaje jednak, że nie jest zadowolony z osiągniętych wyników, przedstawionych w raporcie. Dlatego w celu dalszej poprawy bezpieczeństwa w obecnym sezonie podjęto dodatkowe środki i wymagania, takie jak: wprowadzanie licencji dla klubów pierwszej ligi, instalacja systemu monitoringu kibiców na wszystkich stadionach pierwszej ligi, wyłączenie sektorów, które zagrażają bezpieczeństwu, ostrzejsze kryteria odbioru boisk, szkolenie spikerów i kierowników ds. bezpieczeństwa w klubach.
Z raportu wynika, że najbardziej niebezpiecznym stadionem pierwszoligowym w Polsce jest obiekt GKS Katowice, gdzie w sezonie 2001/2002 odnotowano 26 wydarzeń zakłócających porządek podczas meczu. W drugiej lidze najgorszy bilans ma Jagiellonia Białystok, na stadionie której 16 razy zakłócano przebieg spotkania. Statystyka pokazuje, że emocje wśród kibiców wywołują także mecze drużyn kobiecych. Dwa incydenty zanotowano w Koninie podczas spotkań tamtejszego zespołu pań - Medyka Konin.
Podczas czwartkowej konferencji wręczono nagrody "fair play" Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu za wzorową organizację meczów, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom i kulturalne zachowanie publiczności podczas spotkań. Wyróżnienie otrzymały trzy kluby - pierwszoligowy Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. oraz drugoligowe Górnik Łęczna i GKS Bełchatów.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.