Dawid Dzięgielewski

Rezerwy: Legia w ćwierćfinale mazowieckiego Pucharu Polski

29.03.2022 18:22

(akt. 29.03.2022 18:47)

Rezerwy Legii wygrały na wyjeździe 2:1 z IV-ligową Mazovią Mińsk Mazowiecki i awansowały do ćwierćfinału wojewódzkiego Pucharu Polski. Dwie bramki dla warszawiaków zdobył Dawid Dzięgielewski.

Trener Legii II, Marek Gołębiewski, powołał 18 graczy na wtorkowy mecz w mazowieckim Pucharze Polski. W kadrze znalazło się 3 piłkarzy z "jedynki": Mateusz GrudzińskiIgor Strzałek i Ramil Mustafajew. W składzie zabrakło m.in. Szymona Bednarza (zerwanie więzadła krzyżowego), Osamy Mubaireeka (kontuzja ręki) oraz Patryka Pierzaka (uraz barku).

Warszawiacy znowu zagrali w systemie 4-4-2, najbardziej wysuniętymi zawodnikami okazali się Arkadiusz Ciach i Dawid Dzięgielewski. I to właśnie ta dwójka wypracowała pierwszego gola (w 9. minucie). Bartosz Widejko wyrzucił futbolówkę z autu na lewą stronę pola karnego, do Ciacha, który przedłużył jej tor lotu, a Dzięgielewski skutecznie główkował (z 7. metra). Stołeczna drużyna próbowała pójść za ciosem, dążyła do kolejnego trafienia, szukała szans m.in. po atakach na skrzydłach i dośrodkowaniach w "szesnastkę". W pewnym momencie legioniści mogli zaskoczyć rywali po krótkim rozegraniu rzutu rożnego. Jakub Kwiatkowski miękko zacentrował z prawej flanki w boczny sektor pola karnego, Grudziński musnął piłkę głową w kierunku dalszego słupka – akcję mógł zamknąć Karol Noiszewski, ale nieczysto uderzył.

Potem to Mazovia próbowała dojść do głosu i też stwarzała zagrożenie po podaniach w "szesnastkę" – jedno z nich udało się jej zresztą wykorzystać. Ihor Krasznewśkyj dopadł do precyzyjnego dośrodkowania z 25. na 6. metr i skierował futbolówkę do siatki. Chwilę później IV-ligowiec mógł zdobyć drugą bramkę, lecz Maciej Kikolski świetnie złapał piłkę po groźnym uderzeniu Michała Bondary (z głowy; po centrze z prawej flanki).

Tuż po przerwie mogło być 2:1 dla gospodarzy. Krystian Przyborowski oddał niezły strzał z 15. metra, ale Kikolski zbił piłkę do boku. Przechwycił ją Krasznewśkyj, który płasko podał wzdłuż "szesnastki", ale zagranie dobrze przeciął Grudziński. Po chwili zakotłowało się po drugiej stronie murawy. Dzięgielewski popisał się udanym przechwytem w bocznym sektorze boiska, po czym zbiegł do środka i podał do Strzałka, który zwiódł przeciwnika i uderzył z 14. metra ponad poprzeczką. Od 53. minuty sytuacja "Wojskowych" się skomplikowała – Ciach obejrzał czerwoną kartkę za faul na połowie ekipy z Mińska Mazowieckiego. Rezerwy Legii zaczęły zatem grać w osłabieniu.

Po nieco ponad godzinie rywalizacji IV-ligowiec ponownie pokazał się w ofensywie. Dawid Jabłoński zbiegł z lewej flanki do środka i potężnie huknął z 17. metra, lecz Kikolski kapitalnie przeniósł futbolówkę nad poprzeczką. Moment później Bondara wbiegł w "szesnastkę", ale jego strzał zablokował Noiszewski. Wydawało się, że miejscowi zdołali przejąć inicjatywę i mieli więcej do powiedzenia z przodu, lecz w 71. minucie "Wojskowi" znowu objęli prowadzenie. Skwierczyński przyjął piłkę po wybiciu Kikolskiego. Skrzydłowy ruszył na bramkę, po czym krótko podał do Wiktora Kamińskiego. Napastnik z rocznika 2004 sprytnie odegrał na lewą stronę pola karnego do "Skwary", ten płasko wycofał na 8. metr, do Dzięgielewskiego, który oddał skuteczny strzał z lewej nogi (pod poprzeczkę).

W 80. minucie siły się wyrównały. Bartosz Malesa sfaulował Kamińskiego na wysokości koła środkowego. Obejrzał za to drugi żółty, a w konsekwencji czerwony kartonik – tak jak, po chwili, trener gospodarzy, Marcin Sasal, który musiał opuścić ławkę rezerwowych. W doliczonym czasie gry Krasznewśkyj uderzył z prawej strony pola karnego na bliższy słupek, ale Kikolski spokojnie interweniował. Wynik do samego końca nie uległ już zmianie.

Ostatecznie, Legia II zwyciężyła Mazovię (2:1) i awansowała do ćwierćfinału wojewódzkiego Pucharu Polski, w którym zmierzy się z wygranym pary Błonianka Błonie – Świt Nowy Dwór Mazowiecki.

PP: Mazovia Mińsk Mazowiecki – Legia II Warszawa 1:2 (1:1)
Krasznewśkyj (22. min.) – Dzięgielewski (9. min., 71. min.)

Czerwona kartka: Malesa (80. min., za dwie żółte) – Ciach (53. min.)

Mazovia (skład wyjściowy): Osuch – Grabek, Przyborowski, Wocial, Słowik, Pędowski, Bondara, Malesa, Jędrzejczyk, Jabłoński, Krasznewśky

Legia: Kikolski – Kwiatkowski (76' Kamiński), Noiszewski, Grudziński, Widejko – Mustafajew (52' Niski), Laskowski (90' Gościniarek), Strzałek (73' Konik), Skwierczyński – Ciach, Dzięgielewski (90' Pacek)