Michał Kucharczyk

Rezerwy: Osiem goli, porażka z Zagłębiem, grał testowany

13.07.2024 13:28

(akt. 13.07.2024 19:03)

Legia II przegrała na wyjeździe 3:5 z Zagłębiem Sosnowiec (spadkowicz z I ligi) w pierwszym sparingu przed startem sezonu 2024/2025. Bramki w barwach "Wojskowych" zdobyli Michał Kucharczyk (rzut karny), Przemysław Mizera i Minas Vasiliadis.

W sobotnim sparingu, po wejściu z ławki na prawą obronę, dobrze zagrał testowany zawodnik ze Stanów Zjednoczonych, czyli Jeremiah White IV (rocznik 2007), który był sprawdzany przez "Wojskowych" już na początku 2024 roku. Występował w kadrze USA U-16, w marcu br. dołączył do Carolina Core FC, wcześniej reprezentował Philadelphię Union i New York Red Bulls. Jest zadowolenie z jego pierwszego tygodnia pracy z "dwójką", z którą ogółem ma przebywać przez miesiąc.

W meczu z Zagłębiem nie wystąpili m.in. Wojciech Banasik, Hubert Dorczyk i Kacper Wnorowski, którzy wracają do optymalnej dyspozycji po problemach zdrowotnych. Pierwszy miał złamanie kości łódeczkowatej, grał z urazem cztery ostatnie mecze w CLJ, przeszedł zabieg i wznowi treningi za 2 – 3 tygodnie. Drugi zerwał więzadło krzyżowe na początku minionego sezonu, obecnie pracuje indywidualnie, ma dołączyć do drużyny za ok. miesiąc. Trzeci ominął końcówkę rozgrywek 2023/2024 (powiększenie śledziony oraz węzłów chłonnych) i zaczął trwające przygotowania od ćwiczeń bez kontaktu.

Zagłębie jako pierwsze objęło prowadzenie. Legia doprowadziła do wyrównania w 26. minucie. Szymon Grączewski uderzył zza pola karnego, a obrońca miejscowych, będący we własnej "szesnastce", blokował strzał w taki sposób, że piłka trafiła go w rękę. "Jedenastkę" wykorzystał Michał Kucharczyk. Chwilę przed zmianą stron Maciej Saletra próbował przeciąć zagranie, ale jak robił wślizg lewą nogą, to piłka się od niego odbiła i wpadła do siatki "dwójki". Do przerwy było 2:1 dla II-ligowca.

W drugiej połowie, po wielu zmianach w składzie, też doszło do wymiany ciosów. Klub z Sosnowca trzykrotnie wychodził na dwubramkowe prowadzenie (3:1 po wycofaniu na 11. metr, 4:2 po rzucie rożnym, 5:3 po uderzeniu zza "szesnastki"), a rezerwy dwa razy łapały kontakt (Przemysław Mizera, Minas Vasiliadis) i ostatecznie przegrały 3:5 w pierwszym sparingu w trakcie letniego okresu przygotowawczego.

Obie akcje bramkowe Legii, które miały miejsce w drugiej części gry, zaczynały się od dalekiego podania Patryka Konika do Jakuba Zbroga. Przy pierwszej sytuacji golkiper gospodarzy niepewnie wyszedł do piłki, został "przerzucony" w zamieszaniu przez skrzydłowego rezerw i zawodnika Zagłębia, a Mizera udanie dobijał na pustą bramkę. Po godzinie meczu Zbróg wyprzedził obrońcę, zszedł do środka i podał na przedpole do Vasiliadisa, który popisał się skuteczną finalizacją.

Był to nasz pierwszy sparing, praktycznie wszyscy zawodnicy wystąpili w równym wymiarze czasowym. Rozgrywaliśmy mecz w systemach z trójką oraz czwórką z tyłu, próbowaliśmy obu ustawień i różnych personaliów – mówił nowy trener rezerw, Filip Raczkowski.

Z racji wyniku, nie możemy powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni, ale – przystępując do spotkania po trzech jednostkach taktycznych – poprawnie realizowaliśmy założenia. Musimy popracować nad zniwelowaniem liczby sytuacji bramkowych przeciwnika, bo straciliśmy aż pięć goli. Cieszy fakt, że strzeliliśmy trzy, z zespołem II-ligowym, o ugruntowanej pozycji, który za tydzień rozpoczyna rozgrywki. My jesteśmy dopiero na starcie przygotowań – analizował 32-letni szkoleniowiec.

W przyszłą sobotę, 20 lipca, drugi zespół Legii zmierzy się kontrolnie z Polonią Środa Wielkopolska i KTS-em Weszło. Na zakończenie letniego okresu przygotowawczego "dwójkę" czeka mecz towarzyski z Zawiszą Bydgoszcz. Inauguracja rozgrywek III ligi (grupa I) nastąpi 3 sierpnia. Pierwszym rywalem rezerw będzie Warta Sieradz, spotkanie odbędzie się w LTC.

SPARING: ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC – LEGIA II WARSZAWA 5:3 (2:1)
Mularczyk (18. min., 48. min.), Saletra (41. min. – sam.), Niewulis (58. min.), Uchnast (81. min.) – Kucharczyk (26. min. – k.), Mizera (49. min.), Vasiliadis (61. min.)

LEGIA W I POŁOWIE: Zieliński – Olewiński, Tadrowski, Dembek, Bochniak – Saletra, Mozie, Grączewski – Ryczkowski, Kucharczyk (30' Mizera), Skrobała

LEGIA W II POŁOWIE: Zieliński – White, Boczoń, Konik (70' Kisiel), Puciłowski – Możdżeń, Sarudi, Vasiliadis – Zbróg, Mizera (60' Gieroba), Jędrasik