Rok 2009 w pigułce
27.12.2009 09:29
Puchar Ekstraklasy
Rok 2009 podopieczni Jana Urbana rozpoczęli meczem w Bełchatowie w ramach ¼ finału Pucharu Ekstraklasy. Legioniści po słabym meczu i golu samobójczym Janusza Gola zremisowali 1:1. W rewanżu na Łazienkowskiej padł wynik 1:2 i Legia pożegnała się z ostatnią jak na razie edycją tych rozgrywek. Po meczu piłkarzy pożegnały gwizdy, ale piłkarze i trenerzy mówili, że nic się nie stało, są ważniejsze cele do wywalczenia.
Bilans legionistów w Pucharze Ekstraklasy to dwa mecze, jeden remis i jedna porażka. Bilans bramkowy 2:3. Bramki: Gol i Jarzębowski.
Puchar Polski
Niewiele lepiej było w Pucharze Polski. Wprawdzie na początku „Wojskowi” zrewanżowali się Stali Sanok i u siebie wygrali 3:1. W spotkaniu wyjazdowym legioniści zadowolili się remisem 1:1. W półfinale z Ruchem Chorzów przy Łazienkowskiej Jan Urban dał szansę dublerom i zawiódł się. Końcowy rezultat brzmiał 0:1. W rewanżu szkoleniowiec dał odpocząć wszystkim zawodnikom pierwszego składu, ponieważ trzy dni później jego podopiecznych czekał arcyważny mecz z Wisłą w Krakowie. Wynik identyczny jak w Warszawie – 0:1. Tak Legia pożegnała się wiosną z Pucharem Polski. Jesienią Legia pokonała na wyjeździe GKP Gorzów Wlkp 2:0, a następnie pod bardzo słabym meczu Cracovię 2:0. Do strzelenia tych bramek potrzebna była jednak dogrywka. W marcu w ćwierćfinale legia zmierzy się z Ruchem Chorzów.
Bilans legionistów w Pucharze Polski to 6 meczów, trzy wygrane, jeden remis i dwie porażki. Bilans bramkowy 8:4. Bramki: Rocki i Szałachowski – 2, Paluchowski, Rzeźniczak, Mięciel, Rybus.
Liga Europejska
Sezon 2008/09 piłkarze Legii zakończyli na drugim miejscu, co zaowocowało startem w eliminacjach Ligi Europejskiej. Na początku przyszło się zmierzyć z Olimpi Rustawi. Na stadionie Wojska Polskiego było 3:0, zaś na wyjeździe 1:0. W kolejnej rudzie przeszkoda była już o wiele trudniejsza – Broendby Kopenhaga. W Danii dzięki znakomitej postawie Jana Muchy padł wynik 1:1 pozwalający optymistycznie spojrzeć na mecz rewanżowy. W Warszawie niestety, mimo dobrego spotkania, było 2:2. I tak choć Legia nie przegrała żadnego spotkania to jednak odpadła z rywalizacji na europejskich boiskach.
Bilans legionistów w Lidze Europejskiej to 4 mecze, 2 wygrane i 2 remisy. Bilans bramkowy 7:3. Bramki: Szałachowski, Iwański – 2, Giza, Kiełbowicz, Paluchowski.
Ekstraklasa
W Ekstraklasie legioniści przez cały rok rozegrali 30 spotkań. W rundzie wiosennej mieli realne szanse na zdobycie tytułu mistrza Polski, jednak w decydujących spotkaniach zremisowali 1:1 w Warszawie z Lechem i przegrali 0:1 z Wisłą w Krakowie. Tak naprawdę w ostatecznym rozrachunku zabrakło jednak punktów potraconych ze słabszymi zespołami. Sezon 2008/09 Legia zakończyła na drugim miejscu. W rundzie jesiennej sezonu 2009/10 „Wojskowi” wygrali wszystkie mecze z zespołami z czołówki, jednak potracili punkty z ekipami z końcówki tabeli. Gracze Jana Urbana fatalnie prezentowali się również na wyjazdach. Efekt identyczny jak na koniec poprzedniego sezonu – drugie miejsce, ale pięć punktów straty do liderującej Wisły. Sukcesem było wywalczenie przez Takesure Chinyamę tytułu króla strzelców.
Bilans legionistów to 30 spotkań, 17 wygranych, 9 remisów i 4 porażki. Bilans bramkowy 43:14. Bramki: Chinyama – 9, Iwański – 5, Paluchowski, Mięciel – 4, Grzelak, Giza – 3, Radović, Szałachowski, Rybus, Roger – 2, Rzeźniczak, Jędrzejczyk, Astiz, Smoliński – 1, Kapias, Sierant – samobójcze
Ogółem
W sumie legioniści rozegrali 42 mecze w 2009 roku.
Wygrali 22 mecze co daje 52,38%.
Zremisowali 13 czyli 30,96%
Przegrali 7 a więc 16,66%
Najwięcej bramek zdobył Takesure Chinyama – 9
Najwięcej asyst miał – Maciej Iwański – 14
Najwięcej żółtych kartek – Inaki Astiz – 9
Najwięcej czerwonych kartek – Piotr Rocki – 2
Najmłodszy zawodnik – Michał Żyro – 17 lat
Najstarszy zawodnik – Piotr Rocki – 35 lat
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.