Domyślne zdjęcie Legia.Net

Roman Kosecki: Rośnie pokolenie sportowych kalek

Marcin Szymczyk

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

24.06.2009 08:28

(akt. 17.12.2018 14:10)

- Dzieci dziś wolą PlayStation, komputery, później imprezy albo włóczenie się po galeriach handlowych. Przynoszą lewe zwolnienia, nie mają ze sportem nic wspólnego. Rośnie nam niestety pokolenie kalek, a będzie jeszcze gorzej. Wie pan, jak wyglądają teraz lekcje WF dzieci z klas 1 - 3? Prowadzi je np. ta sama pani, która ma z nimi matematykę lub geografię i zamiast uczyć ich podstaw kultury fizycznej, wychodzi z nimi na spacer i każe zbierać kasztany albo podgrzybki - mówi na łamach Dziennika <b>Roman Kosecki</b>.
Jak czuje się trener młodzieży, którego syn, a zarazem wychowanek rozpoczął treningi z pierwszą drużyną Legii? - Jestem bardzo zadowolony. Denerwują mnie tylko głosy idiotów, którzy twierdzą, że Kubie to załatwiłem. Ludzie szukają dziury w całym. Syn na to wszystko zasłużył tylko i wyłącznie swoją ciężką pracą. Czy Kuba ma szansę na grę w dużym zachodnim klubie tak jak kiedyś tata? - Wszystko zależy od niego. Ma w Legii dobrych nauczycieli i jeżeli tylko będzie ich słuchał, może zajść w piłce daleko. Dlaczego oprócz bramkarzy żaden Polak nie może zaistnieć w wielkim klubie? - Przyczyn jest dużo. Przede wszystkim nie są przygotowani do prawdziwej walki, a spowodowane jest to korupcją, która toczyła polską piłkę przez długi czas. W Polsce zawodnicy grali co tydzień w ustawionych meczach, nie musieli się wysilać, żeby wygrać, bo wszystko mieli z góry załatwione. Mecze ligowe to była szopka, granie na niby. A później po transferze na zachód piłkarz doznawał szoku, bo odkrywał, że co tydzień musi dawać z siebie wszystko, i przeważnie nie wytrzymywał. Czyli winna jest korupcja, a nie szkolenie młodzieży? - Szkolenie też kuleje. Każdy robi wszystko po swojemu, nic nie jest usystematyzowane. Trenerzy muszą się spotkać, podzielić wypróbowanymi metodami, spisać to i ujednolicić system w całym kraju. Jakie są największe grzechy trenerów pracujących z dziećmi? - Niestety większość nastawia się na wynik. A proszę pomyśleć, jaka jest różnica, czy 12- latkowie z klubu A ograją 12- latków z klubu B. Dla piłki seniorskiej żadna. Trzeba postawić sprawę jasno. Celem trenerów szkolących dzieciaki powinno być nie wygrywanie meczów, tylko wychowanie dobrego seniora, przyszłego reprezentanta Polski. Treningi dzieciaków mają służyć nauce podstaw piłki nożnej, a nie być podporządkowane odbywającym się co weekend meczom. Czy 3 treningi i mecz w ciągu tygodnia to wystarczająca dawka dla dziecka, aby nauczyć się wszystkiego, co potrzebne do zostania gwiazdą futbolu? - By mieć umiejętności takie jak Cristiano Ronaldo czy Messi, trzeba poświęcić dzieciństwo piłce prawie w stu procentach. Wyszukane zwody czy wspaniałe panowanie nad piłką nie przychodzą ot tak. Perfekcję osiąga się tylko żmudnym treningiem, także na podwórku po zajęciach w klubie. A gdzie wtedy czas na odrabianie lekcji? - Zostaje go mało. Proszę zauważyć, że najlepszymi piłkarzami nie zostają naukowcy. Rodzice mają pretensje do dzieci, że przez sport nie mają czasu na naukę. Niestety coś za coś, żeby zostać mistrzem, trzeba się poświęcić.
Na co powinno się kłaść największy nacisk, ucząc dzieci grać w piłkę? - Najważniejsza jest technika. Wytrzymałość i siłę da się później wypracować u piłkarza w kilka miesięcy, a techniki ani koordynacji ruchowej niestety 18-latka nauczyć się już nie da. Jeżeli dostajemy 7-latka, musimy w ciągu 10 lat nauczyć go techniki. Nie uważa pan, że trenerzy ligowi za rzadko stawiają na młodzież? - To prawda. A młody zawodnik musi ogrywać się w lidze, bo inaczej nie nabierze potrzebnego doświadczenia. Dwa lata spędzone na ławce rezerwowych w wieku 18 lat, to dla takiego chłopaka zabójstwo. W Polsce jest zła mentalność. Trenerzy ligowi nastawiają się na ciułanie punkcików i często zamiast wystawić młodego chłopaka, by się ogrywał i zdobywał doświadczenie, wolą postawić na starego ligowego wyjadacza. Co to za różnica, czy klub X będzie na koniec sezonu 7. czy 9.? Nawet kosztem błędów popełnionych przez juniora? Ale może ten junior za 2 - 3 lata odpłaci się polskiej piłce, będzie grał w wielkim klubie, brylował w reprezentacji... Dlaczego tak mało młodzieży chce w dzisiejszych czasach uprawiać sport? - Bo wolą PlayStation, komputery, później imprezy albo włóczenie się po galeriach handlowych. Przynoszą lewe zwolnienia, nie mają ze sportem nic wspólnego. Rośnie nam niestety pokolenie kalek, a będzie jeszcze gorzej. Wie pan, jak wyglądają teraz lekcje WF dzieci z klas 1 - 3? Prowadzi je np. ta sama pani, która ma z nimi matematykę lub geografię i zamiast uczyć ich podstaw kultury fizycznej, wychodzi z nimi na spacer i każe zbierać kasztany albo podgrzybki. A chyba nie o to chodzi Rozmawiał: Paweł Hardej

Polecamy

Komentarze (40)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.