Rugby: Weryfikacja wyniku meczu AZS AWF - Legia

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: pzrugby.pl

08-10-2020 / 08:30

(akt. 08-10-2020 / 08:31)

Rugbiści Legii Warszawa w meczu rozegranym 3 października przegrali z AZS AWF po wyrównanym meczu 26-27. Dawało to legionistom jeden punkt w tabeli. Komisja Gier i Dyscypliny Polskiego Związku Rugby zweryfikowała jednak końcowy wynik spotkania jako walkower dla akademików. To z kolei oznacza odebranie punktu i nałożenie punktu minusowego. Tym samym RC Legia Warszawa po trzech kolejkach zajmuje ostatnie miejsce w tabeli I ligi z jednym minusowym punktem.

Komisja Gier i Dyscypliny Polskiego Związku Rugby, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 07 października 2020 r. sprawy w przedmiocie meczu pomiędzy AZS AWF Warszawa, a RC Legia Warszawa z dnia 03 października 2020 r., na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Rugby postanawia:

1) zweryfikować wynik meczu I Ligi Rugby pomiędzy AZS AWF Warszawa, a RC Legia Warszawa jako przegrany walkowerem przez RC Legia Warszawa, zmieniając jednocześnie wynik jakim zakończyło się spotkanie na 25:0 dla AZS AWF Warszawa,

2) ustalić wynik spotkania jako +5 pkt (25:0 w małych punktach) dla drużyny AZS AWF Warszawa,

3) ustalić wynik spotkania jako -1 pkt (0:25 w małych punktach) dla drużyny RC Legia Warszawa.

Zmiana została naniesiona na tabelę I Ligi.

Poniżej treść orzeczenia:

Regulamin I Ligi Rugby, Sezon 2020/2021 (dalej również „Regulamin I Ligi”), zawiera w Rozdziale II Uczestnictwo, ust. 10.3 przepis w brzmieniu: „Aby dokonać 8 zmian z boiska muszą zejść zawodnicy grający na pozycjach 1, 2 i 3, a
na ich miejsce mogą wejść tylko zawodnicy wskazani w protokole zawodów pod nr 16, 17 i 18 lub inni wskazani zawodnicy w tym również przebywający na boisku zgodnie z regulacjami 3.10, 3.11 i 3.12 przepisów gry”.

W meczu I Ligi Rugby z dnia 03 października 2020 r. pomiędzy AZS AWF Warszawa a RC Legia Warszawa zespół Legii złamał w/w przepis Rozdziału II Uczestnictwo, ust. 10.3 Regulaminu I Ligi poprzez dokonanie ósmej zmiany w sytuacji gdy co najmniej jeden zawodnik I linii młyna nie został zmieniony. Dodany przepis odwołuje się bezpośrednio do Przepisów Gry w Rugby (dalej również „Przepisy Gry”) Rozdział 3 Drużyna ust. 5.-12., które są tłumaczeniem Laws of the Game Rugby Union Chapter 3 Team p. 5.-12. znajdujących się na stronie World Rugby. Zarówno z „polskich” jak i „światowych” przepisów wynika, iż w protokole meczowym może znajdować się maksymalnie 23 zawodników (15 zawodników składu podstawowego i 8 na rezerwie). Wśród tej 23 musi być 6 zawodników przygotowanych do gry w I linii młyna. Zawodnicy przygotowani do gry w I linii młyna muszą być odpowiednio oznaczeni (w protokole, w tym rezerwowi) oraz mogą rozpocząć mecz na innej pozycji (również muszą być odpowiednio oznaczeni w protokole). Odpowiedzialność za odpowiednie wytrenowanie i doświadczenie wszystkich zawodników nominowanych do gry w pierwszej linii młyna ponosi drużyna.

Najistotniejszym wnioskiem płynącym z tych przepisów jest odpowiednie ułożenie składu drużyny, jeśli bowiem drużyna nie dysponuje 6 zawodnikami przygotowanymi do gry w I linii młyna, wówczas może wyznaczyć maksymalnie 22 zawodników do gry, w tym 7 rezerwowych, w tym młynarz i filar (mówią o tym bezpośrednio zapisy ustawy 8 i 9 Rozdział 3 Drużyna Przepisów Gry). Idąc dalej w przypadku jednego zmiennika w I linii młyna drużyna może wyznaczyć maksymalnie 18 osobowy skład meczowy (3 rezerwowych w tym jeden pierwszoliniowiec). W przypadku braku zawodników rezerwowych mogących zastąpić zawodników I linii młyna do protokołu może zostać wpisana jedynie piętnastka (bądź mniej), bez możliwości zmian. Dodatkowo przepis Rozdziału II Uczestnictwo, ust. 10.3 Regulaminu I Ligi, będący przepisem szczegółowym względem przepisów World Rugby, precyzował sytuację, gdzie ósma zmiana mogła być wykonana jedynie w sytuacji gdy dwóch z trzech zawodników I linii młyna zostało zmienionych.

W przedmiotowym spotkaniu RC Legia Warszawa, dokonując w 75 minucie ósmej zmiany wprowadziła na boisko zawodnika nr 22 Adriana Kościelskiego w miejsce zawodnika nr 14 Lenartowicza. W tym momencie na boisku nadal przebywał (był na nim do końca meczu) zawodnik z nr 3 Bartosz Bardziński, a zatem ósma zmiana została dokonana z naruszeniem w/w przepisów. Zgodnie zaś z ust. 10.5 Regulaminu I Ligi dokonanie podczas meczu nieprawidłowej zmiany jest tożsame z grą w tym meczu nieuprawnionego zawodnika. Z kolei stosownie do 553 ust. 1 lit. b Regulaminu Dyscyplinarnego za wystawienie do gry zawodnika nieuprawnionego klubom wymierza się karę weryfikacji zawodów jako walkower.

Komentarze (3)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Generał
  • 1 / 0
Znów kłania się znajomość przepisów. Czyżby Ostrowska pracowała w tej sekcji?
Generał dywizji
  • 0 / 0
Czy ktoś poniesie odpowiedzialność? Takie historie nie powinny mieć miejsca, ale przede wszystkim sprawa nie jest skończona - mam nadzieję, że dowiemy się wkrótce o konsekwencjach wewnątrzklubowych.
Major
  • 0 / 0
Szkoda teacić punkty z takich powodów :(