Rzadkie wewnętrzne transfery królów strzelców

Piotr Kamieniecki

Źródło: Legia.Net

05-07-2018 / 21:45

(akt. 02-12-2018 / 11:24)

W czwartek mistrzowie Polski podpisali trzyletni kontrakt z Carlitosem, który w poprzednim sezonie został królem strzelców Ekstraklasy. Hiszpan strzelił 24 gole dla Wisły Kraków. W historii najwyższej klasy rozgrywkowej rzadko zdarzały się transfery graczy, którzy świętowali podobny sukces do 28-latka, a w następnym sezonie bronili już barw innego klubu.

Tylko pięć razy w historii polskiej ekstraklasy zdarzyły się sytuacje, w których dany zawodnik zdobywał tytuł króla strzelców i od razu zmieniał klub. Dwa razy do takich transferów doszło przed wojną. Potem bariera została przełamana w 1954 roku, aż doszło do pauzy trwającej 63 lata! Teraz doszło do tego dwa razy z rzędu. 


Królowie strzelców zmieniający kluby po zdobyciu tytułu:


1929 - Rochus Nastula - 25 goli (Czarni Lwów - Naprzód Lipiny)

1930 - Karol Kossok - 24 gole (Cracovia - Pogoń Lwów)

1954 - Henryk Kempny - 13 goli (Polonia Bytom - Legia)

2017 - Marcin Robak - 18 goli (Lech Poznań - Śląsk)

2018 - Carlitos - 24 gole (Wisła Kraków - Legia)


Dwa razy doszło do sytuacji, w której piłkarze zdobywali tytuł króla strzelców i w kolejnym sezonie zmieniali klub. Nie działo się to jednak bezpośrednio po zdobyciu największej liczby bramek w lidze, a po przerwie w postaci rundy jesiennej. Zimą swoje drużyny zmieniali Jerzy Podbrożny oraz Mariusz Śrutwa, którzy odpowiednio z Lecha Poznań i Ruchu Chorzów trafiali do Legii.

Carlitos ma rozpocząć treningi w piątek. Hiszpan będzie spokojnie wprowadzany w rytm treningowy przez sztab szkoleniowy. W sparingu z Radomiakiem Radom, napastnik nie pojawi się na boisku. 

Komentarze (3)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~MOkuLpw
  • 0 / 1
Carlitos kosztował łacznie ok 3-4 mln EUR razem z kontraktem . Zakup za ponad 1 mln EUR plus bonusy . Jak za zawodnika która rok temu błąkał się po 3 lidze hiszpańskiej i miał sezon konia w ekstraklapie przyznacie że trochę drogo. Dodatkowo patrząc na jego gre ma ogromny problem z trzymaniem dyscypliny taktycznej . Dużo gra pod siebie i wtedy jest najbardziej efektywny . W Legii będzie o to trudno ponieważ będzie jednym z wielu. Jednak mam nadzieję że oby odpalił u nas.
~Zarzadcaaa
  • 1 / 0
A to twoje pieniadze?
Jak z kontraktem to jędrzejczyk i czukwu kosztowali jeszcze więcej.
Ja czytalem, ze kosztowal 0,5 miliona.