Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

06.09.2019 23:00

(akt. 07.09.2019 14:47)

W meczu piątej kolejki grupy G eliminacji do mistrzostw Europy, reprezentacja Polski przegrała ze Słowenią 0:2. Bramki dla Słoweńców zdobywali Aljaz Struna oraz Andraz Sporar. Cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział piłkarz Legii, Artur Jędrzejczyk.

W historii meczów polskiej reprezentacji ze Słoweńcami, zespoły grały ze sobą sześć razy. Bilans spotkań przed piątkowym starciem prezentował się następująco: dwa zwycięstwa Polski, trzy remisy oraz jedna, pamiętna porażka 0:3, w 2009 roku. Na przedmeczowej konferencji, selekcjoner reprezentacji Słowenii Matjaż Kek, jasno odpowiedział na pytanie ''Czy Polska jest faworytem do zajęcia pierwszego miejsca w grupie. - Nie bądźcie tacy pewni, że tylko Polska może wygrać tę grupę. - mówił słoweński szkoleniowiec. I trzeba przyznać, że Kek dobrze przygotował swój zespół do starcia z Polakami. Jego piłkarze odcięli od podań Roberta Lewandowskiego i Krzysztofa Piątka, ograniczyli przestrzenie wokół Kamila Grosickiego i w ten sposób pozbawili zespół Jerzego Brzęczka atutów. W porównaniu do ostatniego meczu z Izraelem, w składzie reprezentacji Polski doszło do jednej zmiany. Kontuzjowanego Kamila Glika zastąpił były zawodnik Legii, Michał Pazdan. "Pazdek" był zamieszny w stratę drugiego gola.

Polacy rozpoczęli mecz od zdecydowanego pressingu. Szybki doskok do rywala przynosił efekty i na początku spotkania to "Biało-Czerwoni" prowadzili grę. Pierwszą groźną sytuację gospodarze stworzyli sobie w 11. minucie. Strzał zza pola karnego oddał Josip Ilicić, a uderzenie na rzut rożny sparował Łukasz Fabiański. Po całkiem dobrym początku, mecz stał się bardziej wyrównany, choć obie drużyny nie potrafiły stworzyć sobie dobrej, bramkowej okazji. W 28. minucie, groźną kontrę przeprowadzili Słoweńcy, lecz na szczęście dośrodkowanie do niepilnowanego w polu karnym Ilicicia przechwycił Fabiański. Kolejne minuty raziły prostymi, technicznymi błędami Polaków, a w 35. minucie, rywale uzyskali prowadzenie w tym spotkaniu. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę pod nogi Aljaza Struny strącił Jasmin Kurtić i obrońca Houston Dynamo pokonał naszego bramkarza po strzale z bliskiej odległości. Gol na 1:0 zmotywował podopiecznych trenera Keka do kolejnych ataków. Do końca pierwszej połowy to Słoweńcy byli stroną dominującą i do szatni schodzili z zasłużonym, jednobramkowym prowadzeniem.

Na drugą połowę oba zespoły wybiegły bez zmian w składach. Pierwsze minuty drugiej części należały do gospodarzy. Już w 52. minucie, dobry strzał oddał Kurtić, lecz na nasze szczęście piłka po jego strzale minimalnie minęła bramkę. Kilkanaście minut później Słoweńcy podwyższyli swoje prowadzenie. Świetne podanie otrzymał Andraz Sporar, spóźniony był Pazdan, i gracz Słowenii w sytuacji sam na sam z bramkarzem i po strzale w lewy dolny róg bramki wpakował piłkę do siatki. Pierwszy celny strzał w tym meczu Polacy oddali dopiero w 70. minucie meczu. Na uderzenie z dystansu zdecydował się Grzegorz Krychowiak, jednak jego strzał zatrzymał się na rękawicach Jana Oblaka. 120 sekund później, groźnym strzałem odpowiedział Ilicić ale piłkę do boku odbił Fabiański. W 78. minucie w końcu udało się oddać grożny strzał. Uderzał na bramkę, wprowadzony na boisko w 70 min. Krystian Bielik, lecz jego strzał nieznacznie minął lewy słupek. Później prawidłową bramkę zdobył Grosicki, ale słabo prowadzący zawody sędzia dopatrzył się faulu Lewandowskiego. Obraz gry w ostatnich minutach nie ulegał zmianie. Po najsłabszym spotkaniu tych eliminacji w wykonaniu reprezentacji Polski, przegrywamy 0:2. Nasza kadra miała problem z kreowaniem sytuacji, ale nie przeszkadzało to trenerowi, który nie dokonał żadnych zmian, aby ten stan rzeczy zmienić.