Sylwetka sparingparntera - Viktoria Pilzno
30.01.2016 15:03
Viktoria Pilzno to klub z bardzo bogatą historią i wieloma tradycjami. Początek jego działalności datuje się na sierpień 1911 roku. W okresie komunizmu kilkakrotnie zmieniano nazwę – był Sokolem, Spartakiem i Skodą, ale po zmianie ustroju, w 1993 roku, powrócił do pierwotnej nazwy. W 1935 roku awansowała do Pucharu Mitropa rozgrywanego przez drużyny z krajów środkowej Europy (głównie byłego cesarstwa austro-węgierskiego), gdzie odpadła w rywalizacji z Juventusem. W 1943 i 1944 roku (rozgrywki w Czechach trwały przez cały okres II wojny światowej) klub z Pilzna dwukrotnie dochodził do finału Pucharu Czech. W okresie powojennym, gdy każdy klub podobnie jak w Polsce musiał mieć resortowego lub zakładowego patrona, Viktorię związano z pilznieńskimi zakładami Skody. Współpraca ta przetrwała do dziś – jedna ze spółek koncernu, Doosan Skoda Power, nadal jest głównym sponsorem klubu.
Przez cały okres powojenny, aż do momentu rozpadu naszych południowych sąsiadów, pilznieński klub balansował między pierwszą i drugą ligą czechosłowacką. Jedynym sukcesem było zdobycie Pucharu Czech w 1971 roku. Wyczyn ten pozwolił na udział w finale Pucharu Czechosłowacji (wtedy Puchar Czechosłowacji rozgrywany był między zdobywcami rozgrywanych osobno pucharów Czech i Słowacji), gdzie Viktoria przegrała ze Spartakiem Trnava. Ponieważ Spartak zdobył wtedy mistrzostwo Czechosłowacji, klub z Pilzna zagrał w Pucharze Zdobywców Pucharów. Przygoda ta skończyła się już w pierwszym dwumeczu, gdzie czeski klub został rozgromiony przez naszpikowany przyszłymi mistrzami świata Bayern Monachium. Co warte zauważenia, był to jedyny występ pilznieńskiej drużyny w europejskich pucharach aż do 2010 roku.
Po rozpadzie Czechosłowacji przez kolejne piętnaście lat Viktoria nadal wędrowała pomiędzy pierwszą a druga ligą czeską, nie odnosząc żadnych sukcesów. Wszystko zmieniło się, gdy w 2008 roku trenerem pilzneńczyków został Pavel Vrba. Już po drugim sezonie jego pracy Viktoria po raz drugi świętowała niespodziewane zdobycie Pucharu Czech. Pozwoliło to na wzięcie udziału w eliminacjach do fazy grupowej Ligi Europy, lecz przygoda z tymi rozgrywkami zakończyła się w III rundzie, kiedy to rywalem był Besiktas. Sezon zakończył się jednak pozytywnie, mianowicie pierwszym w historii klubu mistrzostwem Czech, a następnie zdobyciem Superpucharu Czech.
W sezonie 2011/12 czeski klub już za pierwszym podejściem awansował do Ligi Mistrzów, gdzie zajął trzecie miejsce w grupie i wiosną 2012 roku zagrał w 1/16 Ligi Europy, gdzie dopiero po dogrywce zespół nie sprostał Schalke Gelsenkirchen, natomiast rozgrywki ligowe ukończyli pilzneńczycy na trzecim miejscu. W kolejnym sezonie Viktoria bez problemów awansowała do fazy grupowej Ligi Europy, wyszła z grupy ogrywając m. in. Atletico Madryt, następnie w 1/16 zmiażdżyła wręcz w dwumeczu 5:0 włoskie Napoli i w 1/8 finału zatrzymało ją dopiero Fenerbahce Stambuł. Podopieczni Pavla Vrby europejskie sukcesy potwierdzili również w kraju, zdobywając po raz drugi mistrzostwo Czech. W następnym sezonie Viktoria ponownie awansowała do Ligi Mistrzów, gdzie znów zajęła trzecie miejsce w niezwykle silnej grupie z Bayernem, Manchesterem City i CSKA Moskwa.
W styczniu 2013 roku Pavel Vrba został selekcjonerem reprezentacji Czech, a trenerem Viktorii został Dusan Uhrin jr. Zespół zaliczył lekki regres. Największa katastrofa nastąpiła w sierpniu 2014 roku – czeski zespół już w III rundzie eliminacji do Ligi Europy odpadł w konfrontacji z rumuńskim Petrolul Ploesti, przegrywając u siebie aż 1:4. Zaowocowało to natychmiastowym zwolnieniem Uhrina, a drużynę przejął Miroslav Koubek. Dzięki niemu Viktoria zaczęła wracać na właściwe tory. Mimo mistrzostwa w 2015 roku, na stanowisku trenera zatrudniono 16 sierpnia ubiegłego roku nowego szkoleniowca – Karela Krejcia, który pozostał na tym stanowisku do dziś.
Wśród największych obecnie gwiazd zespołu można wymienić: Daniela Kolara, Vaclava Pilara, Davida Limberskiego czy Tomasa Horavę. Najbardziej znanym nazwiskiem wydaje się być Pilar, który w przeszłości prezentował swoje umiejętności na boiskach Bundesligi w barwach Wolfsburga i Freiburga. Obecnie leczy on kontuzję zerwania więzadła krzyżowego, lecz jest już na samym końcu rehabilitacji. Zawodnik ten ma na swoim koncie 22 występy w reprezentacji Czech, podczas których strzelił 5 bramek.
W obecnych rozgrywkach ligowych zespół Viktorii radzi sobie zgodnie z przewidywaniami. Na półmetku sezonu zajmuje pierwsze miejsce, mając trzy punkty przewagi nad najgroźniejszym rywalem, czyli drużyną Sparty Praga. Plizeńczycy nie zachwycili w obecnym sezonie także widzów europejskich pucharów. W III rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów mistrzowie Czech okazali się słabsi w dwumeczu od zespołu Maccabi Tel Aviv. Na pocieszenie pozostał im występ w fazie grupowej Ligi Europy, lecz i tam podopiecznym Krejcia nie udało się zadowolić swoich kibiców. W sześciu spotkaniach Viktoria uzbierała jedynie cztery punkty, co pozwoliło jej zająć trzecie miejsce w swojej grupie, przegrywając walkę o premiowane miejsca awansem z Rapidem Wiedeń i Villarealem. Udało się wyprzedzić jedynie Dynamo Mińsk. Które uzbierało jedno „oczko” mniej, mianowicie całe trzy. W ten sposób zawodnicy Viktorii wiosną będą mogli skupić się w pełni na walce o obronę mistrzowskiego tytułu na rodzimym podwórku.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.