Tenis: Legionistka w finale!

Piotr Kamieniecki

Źródło: Legia.Net

13-04-2019 / 13:40

(akt. 13-04-2019 / 17:29)

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA w Lugano. Polka w dwóch setach ograła znacznie bardziej doświadczoną Kristynę Pliskovą. Legionistka będzie najwyżej sklasyfikowaną tenisistką w rankingu WTA z naszego kraju.

Iga Świątek (115 WTA) rozgrywa najlepsze zawody w karierze. Polka rozpoczęła turniej w Lugano od głównej drabinki. Pierwszy w karierze półfinał w zawodach rangi WTA skonfrontował legionistkę z Kristyną Pliskovą (101 WTA). Mimo mniejszego doświadczenia, Świątek od początku prowadziła grę. 17-latka punktowała tenisistkę starszą o dzisięć lat. Kolejne gemy padały łupem Polki, która w pierwszym secie wygrała 6:0, na co potrzebowała ledwie 25 minut!

Świątek dominowała nad przeciwniczką, nie dając jej pola do popisu. Dodatkową pomocą dla Polki był źle funkcjonujący serwis Czeszki. Legionistka trafiała, popełniała znacznie mniej błędów i również w drugim secie prowadziła grę. Świątek szybko przełamała przeciwniczkę, a przegrała gema jedynie przy stanie 3:0. Potem Polka potrafiła dwukrotnie bronić się przed przełamaniami, aż sama dokonała tego przy serwisie rywalki. 

Legionistka wygrała drugiego seta 6:1, czym zapewniła sobie dość szybką wygraną nad bardziej doświadczoną rywalką w dwóch partiach. Ostatni gem obfitował w emocje, ale zawodniczka trenująca w stolicy Polski obroniła break pointy, a następnie wygrała piłkę meczową. Spotkanie trwało niespełna godzinę! Awans do finału sprawił, że Polka zapewniła sobie kolejny skok w rankingu WTA. Sam występ w meczu decydującym o tytule pozwoli legionistce przesunąć się w okolice 88. miejsca. Świątek tym samym praktycznie zapewniła sobie występ w turnieju French Open, bez konieczności grania w kwalifikacjach. Oznacza to również, że legionistka będzie najwyżej sklasyfikowaną Polką w rankingu.

W finale Polka zmierzy się z Poloną Hercog (89 WTA), która w drugim półfinale ograła w dwóch setach (7:5, 6:4) Fionę Ferro (108 WTA). 28-letnia Słowenka w przeszłości zwyciężała w dwóch turniejach rangi WTA. za każdym razem miało to miejsce w szwedzkim Bastad w 2011 i w 2012 roku. Ostatni raz Hercog zagrała w finale w 2018 roku w Stambule. Finał turnieju w Lugano odbędzie się w niedzielę o godzinie 11:00.

Komentarze (22)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Szkoda...
Starszy sierżant
 • 0 / 0
Po dwóch setach 1-1.
Walcz Iga!!!
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Mokry kort, przerwany mecz.
Generał brygady
 • 0 / 0
Brawo !
Jutro prosimy o jeszcze więcej !
Kurka wodna, jutro trzeba rano wstać bo Iga gra o 11.30 (dla nieprzestawionych czasowo o 10.30;-)
~Masopoust
 • 0 / 0
Tylko ona jest siostrą bliźniaczką Karoliny
Podporucznik
 • 0 / 0
Chapeau bas Iga :-)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Brawo!
Major
 • 0 / 0
Brawo Iga!
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
No tak to jest, raz wpuścili ją bez kwalifikacji i od razu rozpierrdol zrobiła.
Kapitan
 • 0 / 0
Oglądalem - grala fantastycznie, kapitalne czucie piłki. Gdyby tak grala dalej, to zajdzie baaaardzo daleko.
Porucznik
 • 0 / 0
Brawo, brawo i jeszcze raz brawo
No pięknie!!
Brawo Iga! Tak trzymaj:)
Brawo nie tylko za wygrana ale również za styl.
Podpułkownik
 • 0 / 0
super!!gratulacje- trzeba się przyzwyczaić do wygrywania!! :-)
~Bubatek
 • 1 / 0
Pliskova nie dojechała na mecz. Jesli to jest poziom około setnego miejsca WTA, to Iga aspiruje sporo wyżej. Myślę jednak, że to Pliskova nie miała swojego dnia - bardzo słabo poruszała się i Iga naprawdę nie miała z kim pograć. Nie wiem, czy Pliskova dobiegła do któregokolwiek skrótu... jutro mecz na pewno będzie ciekawszy. Brawo Iga!
Gratulacje! Iga załatwiła sprawę w 54 minuty, a pani Polona (dobrze, że nie Polonia!) potrzebowała 92 minut. I jest starsza, zobaczymy czy jutro to odczuje ;-) A w WTA Live Ranking Iga jest najlepszą Polką (88. miejsce)
BTW śliczne zdjęcie!
~Slavo
 • 0 / 0
Bardzo ładny i skuteczny mecz w wykonaniu Igi. Brawo.
Podporucznik
 • 1 / 0
Tsunami Swiątek, skrótami rozwaliła psyche Pliskovej, brawo. A jak ładnie w wywiadzie po na pytanie o presję: czemu mam mieć presje?- przeciez to tylko tenis.
Jak na finał tej rangi turnieju przeciwniczka nierozstawiona, idealna do ogrania.
Jest moc, zaryzykuje stwierdzenie że był to jej najlepszy mecz w seniorskiej karierze a już napewno najlepszy jaki oglądałem, oby dziś tak samo piłkarze zagrali
Brawo i gratulacje Iga
Oglądałem z rozdziawioną paszczą :)
Imponujące!!!