Tenis: Świątek ograła Arruabarrenę. Turniej główny coraz bliżej

Redaktor Piotr Kamieniecki

05.03.2019 02:44

(akt. 05.03.2019 09:19)

Iga Świątek pokonała w trzech setach Larę Arruabarrenę i awansowała do drugiej rundy kwalifikacji turnieju w Indian Wells. Żeby dostać się do głównej drabinki, Polka będzie musiała wygrać jeszcze jedno spotkanie.

Iga Świątek (125 WTA) nie była pewna gry w kwalifikacjach do turnieju rozgrywanego w Indian Wells, którego pula nagród wynosi ponad 9 milionów dolarów. Ostatecznie Polka załapała się do drabinki, a w pierwszym spotkaniu zmierzyła się z Larą Arruabarreną (88 WTA). Premierowy set na amerykańskich kortach ułożył się idealnie po myśli legijnej tenisistki. Świątek zwyciężyła 6:1 w 27 minut. Druga odsłona rywalizacji przyniosła jednak więcej emocji.

Pierwszy gem drugiego seta był bardzo długi - wyżej notowana tenisistka musiała serwować aż dziewiętnaście razy, by cieszyć się z prowadzenia. Potem obie zawodniczki przegrały po dwa swoje podania, choć emocji nie brakowało. Rozegranie dziesięciu gemów polsko-hiszpańskiej rywalizacji trwało prawie godzinę. W tym czasie zawodniczki zdołały dojść do wyniku 5:5. Ostatecznie potrzebny był tie-break, który Hiszpanka wygrała 8:6. O wszystkim decydował trzeci set. W nim legionistka ponownie pokazała dominację triumfując 6:2. Po 137 minutach walki, Świątek zameldowała się w finale kwalifikacji.

W drugiej rundzie kwalifikacji Świątek zmierzy się z Ysaline Bonaventure (144 WTA), która pokonała w trzech setach (7:6[8], 6:4, 6:4) Olgę Danilović (115 WTA), z którą legionistka wygrała w tym sezonie w Australian Open oraz na zawodach w Budapeszcie. Zawodniczka, która zwycięży, znajdzie się w głównej drabince zawodów w Indian Wells.

Indian Wells - kwalifikacje:

I runda: Lara Arruabarrena - Iga Świątek 1:2 (1:6, 7:6[6], 2:6).

Kto czeka w turnieju głównym?

Na kogo mogą trafić zawodniczki, które awansują z kwalifikacji do turnieju głównego? Wśród możliwości jest gra z posiadaczkami "dzikich kart": Jessicą Pegulą (93 WTA), Sachią Vickery (118 WTA), Jennifer Brady (83 WTA) i Taylor Townsend (89 WTA). Poza nimi, na rywalki wciąż czekają Mona Barthel (97 WTA), Ons Jabeur (55 WTA), Maria Sakkari (41 WTA), Katerina Siniakova (42 WTA), Bernarda Pera (87 WTA) czy Barbora Strycova (50 WTA). Powstanie również jedna para złożona z tenisistek, które uzyskają promocję.

Za występ w pierwszej rundzie każda zawodniczka otrzyma 16 425 dolarów, a także dziesięć punktów do rankingu WTA. W zawodach w Indian Wells występują wszystkie zawodniczki z czołowej "trzydziestki". Rozstawiona z numerem "1" jest Japonka NaomiOsaka

Pewna udziału w turnieju głównym jest jedna Polska. Magda Linette (80 WTA) załapała się do drabinki bez kwalifikacji jako ostatnia i zmierzy się w pierwszej rundzie z Chorwatką Petrą Martić (38 WTA).