Tenis: Świątek w półfinale!

12-04-2019 / 17:16

(akt. 12-04-2019 / 17:28)

Iga Świątek awansowała do półfinału turnieju WTA w Lugano. Polka w trzech setach pokonała Verę Lapko (4:6, 6:4, 6:1).

Turniej w Lugano układa się dla Igi Świątek (115 WTA) idealnie. Polka, która coraz odważniej kroczy po światowych kortach, rozpoczęła zmagania od głównej drabinki, bez konieczności gry w kwalifikacjach. Teraz legionistka awansowała do półfinału zawodów, których pula nagród wynosi 250 tysięcy dolarów. Świątek w 1/4 finału ograła Verę Lapko (65 WTA). Białorusinka, to druga tenisistka z czołowej setki rankingu, którą Polka ograła w Szwajcarii.

Pierwszy set był wyrównany. Na początku spotkania, obie zawodniczki przegrały swoje serwisy. Potem obie tenisistki wygrywały swoje serwisy, ale Białorusinka przełamała Świątek przy stanie 4:4. To zostawiło Lapko drogę do wygrania pierwszego seta 6:4. W drugiej odsłonie rywalizacji, zawodniczki częściej wygrywały partie przy serwisie rywalek. Kluczowy okazał się gem, kiedy Świątek prowadziła 5:4. Wtedy legionistka, po zaciętej rywalizacji, przełamała przeciwniczkę i wyrównała stan rywalizacji na 1:1 w setach.

Jak w przypadku rywalizacji w czwartek, kiedy Polka mierzyła się z Viktorią Kuzmovą (44 WTA), do rozstrzygnięcia się spotkania potrzebny był trzeci set. W decydującej partii zdecydowanie silniejsza była Polka. Świątek wcieliła się w rolę dominatorki. Legionistka przegrała pierwszego gema przy swoim serwisie, ale potem nie dała szans Białorusince. Lapko została przełamana trzy razy, a Świątek triumfowała wygrywając 6:1 i w konsekwencji awansując do półfinałów zawodów w Lugano. To najlepszy wynik w karierze zawodniczki Legii.

W półfinale Polka może trafić na zawodniczkę sklasyfikowaną w podobnym obrębie rankingu do niej samej: Kristyną Pliskovą (101 WTA) lub Swietłanę Kuzniecową (109). Druga z wymienionych w przeszłości była topową zawodniczką, lecz z czasem jej forma spadła, podobnie jak miejsce w rankingu WTA. Świątek powinna poznać rywalkę około godziny 20:00.

Występ w półfinale zawodów w Lugano pozwoli Polce na awans w rankingu WTA. Świątek może się znaleźć nawet w pierwszej setce zestawienia! Legionistka zarobi również 11 500 dolarów.

Komentarze (30)

1063

#11094
#1094
~Yorick
  • 0 / 0
Hmm śledzę ją od początku roku i stawiałe, że pierwsza setka będzie dopiero po osiemnastce ;).
Ciekawe czy po finale będzie szampan :).
Sierżant
  • 0 / 0
Brawo Iga oby taka forma była cały czas i rosła Legia Warszawa!!!
Sierżant
  • 0 / 0
Gratki Iga! Fantastyczny mecz i powodzenia w finale!
Sierżant
  • 2 / 0
6 0, 6 1. Co można powiedzieć jeszcze?
Starszy szeregowy
  • 1 / 0
BRAWO IGA. Awansowała do finału WTA w Lugano i została pierwszą rakietą w Polsce i to w wieku niespełna 18 lat.
Normalnie bajka!
Pułkownik
  • 0 / 0
Wielka sprawa! Gratulacje!
Jeśli czymś Iga odstawała na tle rywalki, to tylko siłą fizyczną. Na wieeelki plus serwis, wybadanie słabych stron i pewność siebie pod koniec meczu. Technicznie Iga jest bardzo mocna, fizycznie dopiero wchodzi w swój prime. Geometria kortu dobrze rozpracowana.

Będzie się Iga przesuwała sukcesywnie do góry.
Brawo !
Generał dywizji
  • 0 / 0
No i proszę!
  • 0 / 1
Na tą chwilę Iga awansowała do pierwszej "100'' - jest 99. A jeśli wygra w półfinale w Pliskovą to awansuje na 87 miejsce i wyprzedzi o 1 pozycję Magdę Linetty i zostanie najwyżej sklasyfikowaną polką w rankingu. Jest o co walczyć. Iga do boju.
A skąd wnioski u ciebie że już awansowała?? Dodałeś jej 110pkt za półfinał Ok ale weź pod uwagę że inne zawodniczki bezpośrednio przed Igą też zdobywają pkt
  • 0 / 0
Na teraz Iga ma 628 pkt. przed półfinałem, jęśli przegra z Pliskovą to wirtualnej klasyfikacji wyżej już nie bedzie. Może co najwyżej zostać wyprzedzona prze 3 zawodniczki które graja jeszcze w turnieju w Bogocie.
Niesamowite jest to, co ta dziewczyna wyprawia!
Mam nadzieję, że ten progres się utrzyma, wówczas będziemy mieli naprawdę kawał tenisistki!
  • 2 / 0
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego zwycięstwa szczególnie, że oglądałem do momentu, w którym Iga odwróciła losy spotkania i w końcu zaczęła prowadzić.
Pokonanie dobrze przygotowanej przeciwniczki, uznawanej za jeden z większych talentów młodego pokolenia i to w ćwierćfinale turnieju, w którym rywalka broniła pkt za półfinał to ważne zwycięstwo świadczące o tym, że Iga będzie wielką tenisistką, a nie tylko dobrą.
Wejście do setki i ominięcie kwalifikacji do RG sprawi, że Iga może spokojnie planować starty w turniejach nie tracąc sił.
I tak jak pisałem jest szansa na wygranie tego turnieju, co byłoby wydarzeniem spektakularnym nie tylko w Polsce, ale i w całym tenisowym świecie, bo teraz sporadycznie zdarza się, że zawodniczki poniżej 18 czy 19 roku życia wygrywają turnieje WTA.
Spektakularne to troszkę za dużo, ale z pewnością duży sukces. Troszkę tych zwycięstw nastoletnich tenisistek nawet teraz jest. :) i to w turniejach z wyższa pula nagród :) w zeszłym roku w Moskwie przy puli 750 tys USD wygrała młodsza wtedy od Igi obecnie Olga Danilovic i nie było to zwycięstwo o którym mówił cały świat.
  • 2 / 0
Akurat zwyciężczyń poniżej 18 roku praktycznie nie ma, a o zwycięstwie Serbki w Moskwy mówił tenisowy świat, bo to był najmłodszy finał od lat. Zresztą to zwycięstwo nie przełożyło się na jej dalsze losy, bo dalej jest poza setką i 2 razy w tym roku przegrała z Igą.
Poza wyjątkami jak Andreescu, Ostapenko i Sabalenka praktycznie nie ma nastoletnich zawodniczek, które dawałaby radę z czołówką i były w stanie coś ugrać poza jednorazowym wyskokiem.
Jeśli wygrałaby ten turniej pokonując jeszcze Pliskovą i np Ferro, to byłoby coś wielkiego.
Może nie tak spektakularne jak zwycięstwo Andreescu w Indian Wells, ale stawiałoby to ją w gronie top 3 jej rocznika i rok wyżej.
Choć widać, że ona nie jest jeszcze tak fizycznie i siłowo przygotowana jak Sabalenka czy Andreescu, co działa tylko na jej korzyść.
~Yorick
  • 1 / 0
Ja oglądałem tylko 1. seta, bo przesuwali przesuwali aż musiałem iść na trening. W pierwszym secie już pokazała kawałek dobrego tenisa, to co musiało być później.

Co do wieku Kacza ma rację, złote czasy nastolatek się skończyły. Przez ostatnia dekadę średnia wieku top-20 US Open skoczyła o ponad 4 lata.
Liczc po rankingu (WTA by age) Iga z niepełnoletnich :) jest druga, a w grupie do 21 jest w dziesiątce. A realnie jest wyżej, bo na miejscach 6 i 7 są Kuzmova i Łapko.
Amanda Anisimowa w Bogocie w te niedziele. Nie wiem czy było to spektakularne. Ale sukces na pewno.
Kapitan
  • 0 / 0
na pewno ma nerwy do tenisa - jeżeli będzie rozwijala dalej tak samo umiejetnosci techniczne i sily - będzie czołówka światowa - brawo
Major
  • 0 / 0
Gratulacje! Dobrze poczytac na Legia.net o Idze.
Starszy sierżant
  • 0 / 0
Brawo Iga !!!
Nie był to tenis na najwyższym poziomie ale to już nie ważne, liczy sie wygrana i półfinał jest nasz
Brawo!!! to teraz może Kuzniecova i zmiana pokoleniowa?
Teraz Pliskova (jutro o 12.30). Pliskova też po trzech setach ;-)
Pliskova z Kuzniecovą 4-6, 6-3, 7-5
Kapitan
  • 0 / 0
Brawo! Oglądałem od trzeciego seta i już było widać, że to pojedynek Iwańskiego z VOO.
Gratulacje! Teraz odpoczynek, a potem atak na finał!