Domyślne zdjęcie Legia.Net

Tragedia w Akrze

Redakcja

Źródło:

11.05.2001 23:59

(akt. 19.12.2018 00:28)

Według ministerstwa zdrowia Ghany, na stadionie piłkarskim w Akrze zginęły w środę 123 osoby, a dalszych 93 odniosło obrażenia. Do tragedii doszło na pięć minut przed końcem spotkania Hearts of Oak - Assante Kotoko. Kibice Assante, drużyny przegrywającej mecz, zaczęli rzucać na płytę boiska butelki i krzesła. Policja użyła wobec nich gaz łzawiący, co wywołało panikę na trybunach. Widzowie w popłochu rzucili się do ucieczki, tratując się nawzajem.
"Większość osób została zadeptana, a część po prostu uduszona w tłumie" - powiedział lekarz ze szpitala, gdzie trafiło najwięcej ofiar i rannych osób.
Szpital w Akrze odwiedził prezydent Ghany John Kufour. Wstrząśnięty tragedią, był w stanie powiedzieć tylko: "To jest bardzo smutne". Jedna z osób bliska prezydentowi zdradziła, że prezydent krzyczał z przerażenia po usłyszeniu wiadomości o tragedii.
Rzecznik prasowy rządu Ghany nie wyklucza winy policji za spowodowanie tragedii. "Wydaje się, że policja zareagowała w sposób niewspółmierny do okoliczności" - oświadczyła Elizabeth Ohene.
"Jestem zszokowany i przerażony tragedią, która wydarzyła się na stadionie w Akrze. Moje myśli i modlitwy zmierzają dzisiaj do tych, którzy ucierpieli i ich rodzin pogrążonych w rozpaczy. To jest bardzo smutny moment dla świata sportu" - napisał w liście kondolencyjnym Sepp Blatter, przewodniczący FIFA.
Zdaniem FIFA tragedia w Ghanie, nie zmniejsza szans na przyznanie Afryce praw organizacji mistrzostw świata w 2010 roku. "Fakt, że w ostatnim miesiącu zdarzyły się cztery katastrofy na afrykańskich stadionach piłkarskich jest godny zastanowienia. Ale to nie znaczy, że zmniejszyły się szanse Afryki na otrzymanie prawa do organizacji mistrzostw świata w 2010 roku" - powiedział Andreas Herren, rzecznik FIFA.
Jest to już czwarty tragiczny incydent w Afryce związany z rozgrywkami piłkarskimi w ciągu ostatniego miesiąca.
11 kwietnia na stadionie w Johannesburgu (RPA) zginęły 43 osoby. Podczas paniki wywołanej na meczu w Lubumbashi (Kongo) zabito ośmiu kibiców. Natomiast w niedzielę, 6 maja, wskutek potyczek fanów piłkarskich w Wybrzeżu Kości Słoniowej, zginęła jedna osoba a 39 odniosło poważne obrażenia.
źródło: PAP

Polecamy

Komentarze (0)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.