Domyślne zdjęcie Legia.Net

Trenerzy w zasięgu ręki

Marcin Szymczyk

Źródło: Polska The Times

24.03.2010 11:04

(akt. 16.12.2018 09:03)

Po wczorajszym meczu Legii z Ruchem dziennikarze "Polski the Times" przygotowali listę szkoleniowców, którzy mogę poprowadzić nasz klub od nowego sezonu. Dla działaczy Legii będzie to świetna okazja, by spróbować poukładać wszystko od nowa. Tylko komu powierzyć misję budowy nowej Legii?

Stefan Białas

Plusy:Ma komfortową sytuację. Jeśli sprawdzi się w roli tymczasowego (na razie idzie mu średnio), w pierwszej kolejności przystąpi do rozmów z działaczami. Białas jest emocjonalnie związany z Legią. Jak mówi, poszedłby w ogień za tym klubem. Dysponuje dużą wiedzą i dobrym warsztatem wyniesionymi z francuskich szkół trenerskich. Prowadzone przez niego drużyny zawsze prezentowały ofensywny futbol. Minusy:Brak sukcesów - za swój największy może uznać awans z Legią do Pucharu UEFA. Nie ma też posłuchu wśród piłkarzy, co w przypadku Legii może być zgubne. Białas przekonał się o tym przy okazji meczu ze Śląskiem, gdy gry odmówili Mięciel i Grzelak. Werdykt: Wielkiej Legii raczej nie zbuduje

Jerzy Engel

Plusy:Były selekcjoner aż pali się do objęcia Legii. Reprezentacja pod jego wodzą grała efektownie i skutecznie (awans na mundial). W 2005 roku był też bardzo bliski wprowadzenia Wisły Kraków do Ligi Mistrzów. Minusy: W zawodzie nie pracuje od czterech lat. Nie jest też lubiany przez kibiców - według badań sondażowych widzowie TVP wybrali go najgorszym ekspertem piłkarskim. Często zarzuca się mu, że bardziej niż trenerem stał się biznesmenem. Werdykt:To mogłoby zadziałać, ale są lepsze rozwiązania

Paweł Janas

Plusy: Doświadczony, lubiany w Warszawie, z licznymi sukcesami (dwa mistrzostwa Polski, awans na mundial). Obok Franciszka Smudy był jednym z głównych kandydatów do objęcia reprezentacji przed Euro 2012. Minusy:Z Widzewa Łódź raczej nie zechce wypuścić go Sylwester Cacek. Werdykt:Jest na podium wśród kandydatów

Orest Lenczyk

Plusy: Ma wielki autorytet u piłkarzy (strach pomyśleć, jak skończyłby Mięciel, gdyby odmówił mu gry z powodu przeziębienia). Ma sukcesy (mistrzostwo Polski z Wisłą, wicemistrzostwo z Bełchatowem) i doświadczenie (prawie 40 lat pracy szkoleniowej). Wszędzie, gdzie pracował, potrafił zbudować solidnie grające drużyny. Mimo sporej liczby lat na karku nie traci zapału do pracy. Piłkarzom daje przykład, często samemu wylewając pot na treningach. Minusy: Fakt, że nie daje sobie w kaszę dmuchać, mógłby źle wpłynąć na jego współpracę z działaczami. Poza tym trudno byłoby namówić go na pracę w Warszawie. Za bardzo związany jest ze Śląskiem i Małopolską. Werdykt: Kuszące, ale mało prawdopodobne

Stefan Majewski

Minusy:Pozornie nie najlepszy kandydat. Nielubiany przez kibiców i piłkarzy. Niemedialny. Plusy:Jest zwolennikiem twardej ręki i dyscypliny, co mogłoby być dla Legii zbawienne. We wdrażaniu swojego programu musiałby jednak mieć pełne poparcie zarządu. Werdykt: Zatrudnienie go to zdecydowanie za duże ryzyko.

Czesław Michniewicz

Plusy:Zagłębie Lubin poprowadził do mistrzostwa Polski, a to już coś. Ma wiedzę i trenerski warsztat. Chce się uczyć - ostatni staż zaliczył w Tottenhamie. Nadaje się do Legii także ze względu na medialność. Bezrobotny, więc do wzięcia od zaraz i za rozsądne pieniądze. Minusy:Podejrzana znajomość z "Fryzjerem". Sam przyznaje, że to jego dobry znajomy. Werdykt:Legia potrzebuje trenera, który nie zgłasza się dobrowolnie do Wrocławia.

Dragomir Okuka

Plusy:Uwielbiany przez kibiców w Warszawie. Zna specyfikę pracy w Legii - w 2002 roku zdobył z nią mistrzostwo Polski. Jest wymagający wobec piłkarzy, ale jednocześnie potrafi ich sobie zjednać. Jako były porucznik armii nie ma problemów z utrzymaniem dyscypliny. Do gry w Legii mógłby namówić wielu wartościowych piłkarzy z Bałkanów. Minusy: Okuka jest trenerem z innej epoki. To, że stara wschodnia szkoła sprawdziła się w Legii prawie dziesięć lat temu, nie znaczy, że tak będzie też dziś. Pokazał to jego epizod w Wiśle Kraków, gdzie trafił w 2006 roku. Utrzymał się tylko kilka miesięcy. Werdykt:Ma wiele zalet, ale nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.

Winfried Schäfer

Plusy:Tytuł trenera roku w Niemczech nie bierze się z ni czego. Doświadczony. Preferuje szybki i techniczny futbol. Ostatnie sukcesy święcił z reprezentacją Kamerunu (mistrzostwo Afryki w 2002 roku). Bezrobotny i chętny do pracy w Polsce. Minusy:Jest zbyt drogi. Był jedną nogą w Wiśle, ale chciał zarabiać więcej niż Henryk Kasperczak. Od dawna nie osiągnął sukcesu z drużyną klubową. Ostatnio piętnaście lat temu z Karlsruher. Werdykt:Dobry, jeśli uprzeć się na trenera z zagranicy.

Maciej Skorża

Plusy:Według "Polski", najlepszy kandydat do przejęcia Legii. Od niedawna bezrobotny, warunki kontraktu można by zacząć omawiać z nim już dziś. Śpieszyć się trzeba, ponieważ na Skorżę chrapkę ma właściciel Lecha Poznań Jacek Rutkowski. Atuty byłego trenera Wisły są powszechnie znane. Młody, zdolny, pracowity. Taktykę potrafi analizować na laptopie do późnych godzin nocnych. Piłkarze chwalą go za ciekawe i urozmaicone treningi. Wszędzie, gdzie pracował, odnosił sukcesy - ostatnio dwa tytułu mistrzowskie z Wisłą. Jest związany z Warszawą. Kończył studia na AWFie, w stolicy mieszka też część jego rodziny. Minusy:Skorża sprawia wrażenie trenera, który nie radzi sobie z presją. Prowadzona przez niego Wisła często zawodziła w najważniejszych momentach - w el. Ligi Mistrzów, podczas meczów z Legią, Lechem czy Cracovią. A w Warszawie presję miałby jeszcze większą niż w Krakowie. Werdykt: Jeśli on nie zbuduje wielkiej Legii, to kto?

Ryszard Tarasiewicz

Plusy:Na naszej liście pojawił się dzięki deklaracji, jaką złożył po meczu Legii ze Śląskiem. Według niego piłkarze Legii grali przeciwko trenerowi Urbanowi, nie wkładali serca w walkę i trzeba ich za to ukarać. A brak zaangażowania w grę znalazł się na liście głównych grzechów Legii, którą opublikowaliśmy na początku miesiąca. Minusy: Systematycznie traci opinię jednego z najbardziej obiecujących trenerów. Śląsk jest dziś jedną z najsłabszych drużyn ekstraklasy. Werdykt: Byłoby ciekawie, ale wątpliwe, czy miałby wyniki.

Rafał Ulatowski

Plusy:Uważany za jednego z najzdolniejszych trenerów młodego pokolenia. Szerszej publiczności dał się poznać jako asystent Leo Beenhakkera. Obecnie prowadzi GKS Bełchatów. Chociaż to jego pierwsza poważna przygoda z piłką klubową, radzi sobie znakomicie (piąte miejsce w tabeli, ładny styl gry). Znalazł wspólny język z piłkarzami, ale potrafi też utrzymać dyscyplinę. Dba o własny rozwój, zaliczył kilka staży (Chelsea, Tottenham). Minusy: Dla działaczy Legii Ulatowski jest zbyt niedoświadczonym trenerem. Ostatnio dali szansę Urbanowi, który pracował głównie z młodzieżą, i nie wyszło im to na dobre. Werdykt:Jego czas jeszcze przyjdzie.

Jacek Zieliński

Minusy:Obecnie pracuje w Lechu Poznań, co praktycznie przesądza, że do Legii nie trafi. Plusy:Jeśli jednak latem sytuacja się zmieni, Zieliński stałby się idealnym kandydatem. Z Kolejorza zrobił najefektowniej grającą drużynę w Polsce. Wcześniej bardzo dobrze radził sobie w słabo zorganizowanej Polonii Warszawa. Werdykt: Drugi po Skorży najlepszy kandydat.

Polecamy

Komentarze (65)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.