U-17: Legia w finale, krok do mistrzostwa Polski!

Redaktor Piotr Kamieniecki

13.06.2019 14:04

(akt. 13.06.2019 21:39)

Juniorzy Legii Warszawa do lat 17 awansowali do finału mistrzostw Polski. "Wojskowi" wygrali w czwartek 2:0, a w dwumeczu pokonali Zagłębie Lubin 5:2.

W pierwszym meczu półfinałowym Centralnej Ligi Juniorów do lat 17, warszawiacy przegrywali do przerwy z Zagłębiem Lubin 0:1. Po wznowieniu gry, zespół Grzegorza Szoki strzelił trzy gole w dziesięć minut. Lubinian stać było na bramkę kontaktową, ale i tak stołeczna drużyna wracała na Mazowsze z wygraną 3:2, która stanowiła zaliczkę przed rewanżem. Ten odbył się w czwartek na bocznym boisku przy Łazienkowskiej.

Przez pierwszy kwadrans brakowało klarownych okazji, choć optycznie to stołeczny zespół miał przewagę. W 21. minucie akcję rozpoczął Hubert Derlatka, a dośrodkowanie w polu karnym zgrał głową Szymon Włodarczyk. Do piłki na skraju "szesnastki" dopadł kapitan drużyny, Kacper Gościniarek, który technicznym uderzeniem pokonał Bartosza Matogę. Legioniści kontrolowali przebieg rywalizacji. Jeszcze przed przerwą, "Wojskowi" mogli prowadzić wyżej. Ekipie Szoki zabrakło jednak nieco szczęścia - piłka po uderzeniu Michała Kochanowskiego odbiła się od poprzeczki. Do przerwy Legia prowadziła 1:0. Po zmianie stron, niewiele się zmieniło. Gracze z Łazienkowskiej dość pewnie zmierzali w kierunku finału.

Spotkanie oglądał m.in. właściciel i prezes Legii Warszawa, Dariusz Mioduskim. Razem z nim mecz obserwował także Tomasz Zahorski. Nie zabrakło również dyrektora stołecznej akademii, Jacka Zielińskiego.

Z czasem legioniści nieco cofnęli się do defensywy i nie forsowali tempa. Warszawiacy dali się wykazać lubinianom i spokojnie kontrolowali przebieg rywalizacji z perspektywy ekipy kontrującej. "Wojskowi" potrafili powstrzymywać przeciwników, co dobrze im wychodziło. W końcówce rywalizacji, lubinianie zaczęli stawiać wszystko na jedną kartę. To pozwoliło na szybkie ataki gospodarzy. Pierwsze dwie próby nie przyniosły efektu, ale nie od dziś mówi się, że do trzech razy sztuka. Legioniści wyprowadzili kontratak, który finalizował uderzeniem wprowadzony Michał Sparwasser. Jego uderzenie obronił Matoga, lecz przy dobitce golkiper był już bezradny.

Legia wygrała 2:0 z Zagłębiem Lubin, a w dwumeczu pokonała "Miedziowych" 5:2. Warszawiakom do zdobycia mistrzostwa Polski w kategorii U-17 pozostał jeden krok. W finale (jeden mecz) Legia powalczy o tytuł z Lechem Poznań, który pokonał w drugim półfinałowym dwumeczu Koronę Kielce 8:3 (2:1 i 6:2). Decydujące spotkanie zostanie rozegrane 18 czerwca o godzinie 16:30 na stadionie w Ząbkach.

U-17: Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 2:0 (1:0)
Gościniarek (21. min.), Sparwasser (88. min.)

Kowynia - Kwiatkowski (90' Myszka), Mosór, Urban, Derlatka (84' Imiołek) - Grzelak (65' Skwierczyński), Kochanowski, Gościniarek, Staniszewski (78' Dawid) - Czajkowski - Włodarczyk (81' Sparwasser).

W pierwszym meczu 3:2 dla Legii. W dwumeczu warszawiacy pokonali Zagłębie 5:2.

Wyniki 1/2 finału CLJ U-17:

Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 2:3 (Zynek x2 - Włodarczyk x2, Staniszewski)
Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 2:0 (Gościniarek, Sparwasser)

Korona Kielce - Lech Poznań 1:2 (Szelągowski - Kołtański, Ławrynowicz)
Lech Poznań - Korona Kielce 6:2 (Kołtański x2, Ławrynowicz, Wilak, Kozubal, Gil - Rybus, Płocica)