Igor Strzałek

U-19: Wygrana z Łotwą, grali Strzałek i Majchrzak

25.03.2023 15:50

(akt. 25.03.2023 16:09)

Reprezentacja Polski U-19 wygrała 3:0 z Łotwą w drugim spotkaniu II rundy eliminacji mistrzostw Europy. W wyjściowym składzie biało-czerwonych znalazł się piłkarz pierwszej drużyny Legii, Igor Strzałek, a także Jordan Majchrzak, który jest wypożyczony z "Wojskowych" do AS Roma. Pierwszy z wymienionych grał do 85., a drugi do 66. minuty, wówczas byli zmieniani.

Igor Strzałek był "pod grą", miał obiecujące fragmenty, celne podania. W 7. minucie, będąc po lewej stronie "szesnastki", wycofał do nadbiegającego Miłosza Brzozowskiego, ten oddał strzał w drugim kontakcie, a Nikita Parfjonovs interweniował z dużym trudem.

Po pół godzinie meczu gracz "Wojskowych" przeprowadził ładną akcję, popisał się rajdem w bocznym sektorze boiska, przełożył dwóch przeciwników, wycofał do Tomasza Pieńki, który uderzył z 18. metra, ale golkiper wyłapał futbolówkę. W końcówce pierwszej odsłony "Strzała" przyjął piłkę na klatkę, huknął z woleja, z dystansu, po koźle, obok bramki. Po chwili popracował w defensywie, kasując akcję rywali w pobliżu pola karnego.

Po przerwie Strzałek inteligentnie odskoczył w "szesnastce" Łotwy, dzięki czemu "przepuścił" skuteczny strzał Kacpra Urbańskiego w lewy, dolny róg, na 1:0. Po niecałej godzinie gry zawodnik Legii dostał podanie od Brzozowskiego (wykonawca rzutu rożnego), świetnie przedryblował dwóch rywali i płasko uderzył z narożnika pola karnego na bliższy słupek, lecz Parfjonovs był czujny. Moment później "Strzała" przyjął piłkę na 17. metrze, strzelił z prawej nogi, nad poprzeczką. W 85. minucie opuścił murawę, zmienił go Dominik Biniek.

Jordan Majchrzak dobrze się zastawiał, potrafił przytrzymać piłkę, czasami szukał zgrania. Miał niełatwe zadanie, gdyż rywalizował z rosłymi, nieźle zbudowanymi obrońcami. W pierwszej połowie oddał dwa strzały z pola karnego, oba okazały się zablokowane. Pokazał się przy rzutach rożnych. Najpierw sprytnie przedłużył tor lotu futbolówki, choć koledzy tego nie przewidzieli, nie znaleźli się w odpowiednim sektorze. Innym razem wypożyczony zawodnik Legii główkował nad poprzeczką po centrze z kornera. W 22. minucie pojawił się po prawej stronie "szesnastki" i – będąc pod presją – miękko dograł w okolice dalszego słupka, ale doszło do wybicia. Tuż przed przerwą napastnik AS Roma otrzymał prostopadłe podanie od Maximilliana Oyedele, huknął z prawej nogi, z 16. metra, nad bramką.

Chwilę po zmianie stron "Jordi" powinien mieć asystę. Płasko wycofał na 11. metr, do Oyedele, ten znalazł się w sytuacji sam na sam, lecz uderzył niecelnie. W 2-3 sytuacjach Majchrzak upadł w polu karnym gości po kontaktach z rywalami, ale sędzia nie dopatrzył się fauli reprezentantów Łotwy. Grał do 66. minuty, zastąpił go Szczepan Mucha.

We wtorek, 28 marca (godz. 14:00, Rączna), Polska zmierzy się z Serbią w trzecim spotkaniu II rundy eliminacji mistrzostw Europy.

U-19: Polska – Łotwa 3:0 (0:0)
Urbański (49. min., 86. min.), Pieńko (78. min.)

Żółte kartki: Drapiński, Biniek, Matysik – Zaleiko, Nosegbe-Susko, Degtjarevs, Lizunovs

Polska: Zych – Matyjewicz, Matysik, Drapiński – Bugaj, Oyedele (90' Pitan), Urbański, Strzałek (85' Biniek), Brzozowski (66' Lewicki) – Pieńko (90' da Graca Marques), Majchrzak (66' Mucha)

Łotwa: Parfjonovs – Nosegbe-Susko, Sliede, Krievins – Silajevs-Kozurovs, Gaucis (46' Degtjarevs), Zaleiko, Atars – Sirbu, Lizunovs, Aizpurietis (66' Patrikejevs)

Tabela:

1. Polska  2  4  4- 1
  2. Izrael  2  4  4- 2
  3. Serbia  2  3  2- 3
  4. Łotwa   2  0  0- 4

Do turnieju finałowego, który odbędzie się na Malcie w dniach 3-16 lipca, awansują tylko zwycięzcy grup. Gospodarze mają zagwarantowany udział.