News: U-21: Polska - Portugalia 0:1

U-21: Polska - Portugalia 0:1

16.11.2018 19:59

(akt. 02.12.2018 11:21)

Młodzieżowa reprezentacja Polski przegrała 0:1 z Portugalią w pierwszym meczu barażowym o awans do mistrzostw Europy. Rewanż odbędzie się 20 listopada o 18. w Chaves. W starciu wzięli udział dwaj piłkarze Legii - Mateusz Wieteska i Sebastian Szymański.

Reprezentacja Polski do lat 21 pod wodzą trenera Czesława Michniewicza przystąpiła do walki o awans do Mistrzostw Europy z Portugalią z dwoma graczami Legii w składzie. Po murawie w Zabrzu od pierwszej minuty biegali Mateusz Wieteska i Sebastian Szymański. Było też inne twarze dobrze znane przy Łazienkowskiej – Krystian Bielik i Konrad Michalak. Ten ostatni w 7. minucie miał najlepszą okazję do zdobycia bramki. Po doskonałym podaniu Patryka Dziczka nie zdecydował się jednak przy pierwszym kontakcie na lobowanie bramkarza, a jego strzał przy drugim dotyku piłki został zablokowany przez powracającego obrońcę.

Na kolejną dobrą sytuację przyszło Polakom czekać aż do 45 minuty – wtedy to Szymon Żurkowski przełożył rywala i strzałem lewą nogą próbował zaskoczyć bramkarza. Golkiper rywali zdołał jednak przenieść piłkę ponad bramkę. Wcześniej inicjatywę mieli goście, którzy posiadali dużą swobodę w operowaniu futbolówką. Często kotłowało się w naszym polu karnym, ale jedyne trafienie przed przerwą padło po wzorowym kontrataku. Piłkę przy próbie dryblingu pod polem karnym przeciwników stracił Szymański, po chwili na bramkę Kamila Grabary pędził Joao Felix, zagrał mięciutko i w tempo do niepilnowanego Diogo Joty, a ten dopełnił formalności umieszczając piłkę w siatce.

Po przerwie ciekawie zaczęło się robić po 20 minutach gry. Po rzucie wolnym Wieteska zgrał do Dziczka, ten momentalnie uderzył, ale jego strzał zdołali zablokować obrońcy. Pięć minut później na strzał zdecydował się Żurkowski, ale trafił wprost w bramkarza. Najlepsza okazję Polacy mieli w 72. minucie – Kamil Jóźwiak zwiódł obrońcę, wyłożył piłkę nabiegającemu Filipowi Jagiełło, który huknął pod poprzeczkę, ale bramkarz z najwyższym trudem skutecznie interweniował. Ta sytuacja mogła się zemścić w 76. minucie, gdy sam przed Grabarą znalazł się Joao Carvalho, ale kapitalnie interweniował gracz Liverpoolu. Dwie minuty później Portugalczycy mogli strzelić samobója, ale Joel Pereira błyskawicznym padem zdołał palcami zbić piłkę na słupek.  W końcówce jeszcze Bartosz Kapustka zmarnował dogodną okazję i Polacy w pierwszym meczu barażowym musieli uznać wyższość rywali. Przed rewanżem znajdują się w niesamowicie trudnej sytuacji.

Wieteska zagrał bardzo solidnie, dawał sobie radę z rywalami. Szymański dużo biegał i walczył, ale wiele z tego pożytku dla zespołu nie było. „Szymi” został zdjęty po 70 minutach i z pewnością nie zaliczy tego spotkania do udanych.

U21: Polska - Portugalia 0:1
Jota (30. min.)

Polska: Grabara – Gumny, Wieteska, Bielik, Pestka – Michalak (67' Jóźwiak), Dziczek, Kapustka, Żurkowski, Szymański (72' Jagiełło) – Kownacki (77' Swiderski)

Portugalia: Pereira – Ribeiro, Leite, J. Fernandes, Goncalves – G. Fernandes, Eustaquio, Carvalho, Horta (86' Costa) – Jota (65' Tavares), Felix (75' Leao)