U-21: Porażka Polaków z Hiszpanami, grali Wieteska i Szymański

Redaktor Piotr Kamieniecki

22.06.2019 22:44

(akt. 22.06.2019 23:09)

Reprezentacja Polski do lat 21 przegrała 0:5 z Hiszpanią na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Taki wynik sprawia, że biało-czerwoni wracają do domu i odpadli z turnieju.

fot: Piotr Kucza/FotoPyk

Po dwóch wygranych w grupie, Polaków czekał najtrudniejszy krok - mecz z Hiszpanami, drużyną, którą dla sztabu Czesława Michniewicza rozpracowywał pracujący w legijej akademii Piotr Urban. Od początku spotkania widoczna była różnica poziomów pomiędzy ekipami. To drużyna z Półwyspu Iberyjskiego prowadziła grę i przewyższała biało-czerwonych pod względem techniki, kultury gry i liczby stwarzanych sytuacji. Zanim padł pierwszy gol dla rywali, piłka odbijała się m.in. od poprzeczki. Ostatecznie rywale polskiej ekipy zdobyli pierwszą bramkę w 18. minucie. Kamila Grabarę pokonał Pablo Fornals. Przeciwnicy dominowali, szybko rozgrywając piłkę i nie pozwalając biało-czerwonym na zbyt częste wyjścia z własnej połowy.

Do przerwy, Hiszpanie prowadzili 3:0. Kolejne bramki dołożyli Mikel Oyarzabal, a także Fabian Ruiz. Polaków było stać na nieliczne kontry, w których brakowało siły ofensywnej. Adam Buksa był osamotniony, a skrzydłowi nie byli w stanie wiele zdziałać w pojedynkach indywidualnych. W drugiej połowie Hiszpanie wciąż dominowali i zasłużenie prowadzili, stwarzając sobie kolejne okazje. W 71. minucie było już 4:0 po celnym uderzeniu Dani Ceballosa, który był motorem napędowym swojej drużyny. Blok obronny biało-czerwonych był bezbronny. Hiszpanie oddali łącznie dwanaście strzałów, Polacy - trzy. Nie pomagały próby po stałych fragmentach gry.

Ostatniego gola dla Hiszpanów, już w doliczonym czasie gry, strzelił Borja Mayoral. Polacy przegrali 0:5, a wobec wyniku Włochów z Belgami (3:1), spadli na trzecie miejsce w tabeli. Biało-czerwoni odpadli z mistrzostw Europy, ale nie mają się czego wstydzić, gdyż wcześniej pokonali dwie wspomniane ekipy, nie będąc faworytami grupy. Ekipa Michniewicza pokazała się na turnieju z dobrej strony, a mimo rozczarowania w ostatnim meczu, może wrócić do kraju z podniesionymi głowami.

Hiszpania - Polska 5:0 (3:0)
Fornals (18. min.), Oyarzabal (35. min.), Ruiz (39. min.), Ceballos (71. min.), Mayoral (90. min.)

Żółte kartki: Roca (Hiszpania) - Wieteska, Bielik, Piotrowski (Polska)

Hiszpania: Sivera - Martín, Mere, Aaron - Roca, Ruiz (75' Merino), Ceballos (88' Vallejo), Olmo, Fornals, Merino - Oyarzabal (59' Mayoral).

Polska: Grabara - Gumny, Wieteska, Bielik, Pestka - Michalak, Szymański, Żurkowski (71' Płacheta), Dziczek, Fila (46' Piotrowski) - Buksa (55' Świderski).