UEFA: Przygotowania do Euro idą fatalnie
31.01.2008 12:47
UEFA uznała, że przygotowania do Euro idą fatalnie. Bez radykalnego przyspieszenia impreza może lec w gruzach. Wymogi UEFA dotyczące stadionów były precyzyjne. Do 2012 r. w Polsce ma być 6 nowoczesnych stadionów - cztery w miastach głównych i dwa w rezerwowych. Trzy z tych stadionów mają mieścić powyżej 50 tys. widzów, dwa powyżej 40 tys. i jeden powyżej 30 tys. W momencie ogłoszenia, że będziemy gospodarzami Euro 2012, najlepiej wyglądała sytuacja w Poznaniu. Tu stadion Lecha miał być jedynie przebudowywany. Ale mimo upływu 9 miesięcy ta przebudowa jeszcze się nie zaczęła.
Do tej pory sukcesy w budowie Stadionu Narodowego kończą się na powołaniu spółki celowej, przygotowaniu konkursu na zagospodarowanie terenów wokół stadionu i wyłonieniu projektanta, który właśnie zaprezentował projekt koncepcyjny.
HOTELE
UEFA nie określa szczegółowo liczby miejsc hotelowych, które muszą powstać na Euro 2012. Wymaga jedynie, by jak najwięcej z nich znajdowało się nie dalej niż 75 km od stadionu. Bardziej precyzyjni są eksperci. Ich zdaniem w Polsce brakuje około 41 tys. miejsc hotelowych. Z tego w samej Warszawie musi powstać 10 tys., czyli 20 - 30 nowych hoteli. Z 41 tysięcy potrzebnych na Euro 2012 nowych miejsc hotelowych powstało na razie około 5-7 tysięcy. Przez najbliższe 4 lata tempo budowy hoteli musi zatem wynosić nie tysiąc, ale 8 tysięcy miejsc rocznie.
AUTOSTRADY
Także w kwestii autostrad UEFA nie nałożyła na nas konkretnych wymogów. Wyznaczyliśmy je sobie sami. A ściślej GDDKiA, która zapowiedziała w raporcie Drogi do Euro 2012, że na mistrzostwa w Polsce powstanie 930 km nowych autostrad i 2300 km dróg ekspresowych. Problem w tym, że w 2007 r. oddano do użytku zaledwie 25-km odcinek autostrady A1. Jeszcze mniejszy postęp zrobiliśmy w budowie dróg ekspresowych: do użytku oddano dwa odcinki o łącznej długości 23 km. W tym momencie w budowie jest 282 km dróg ekspresowych i 172 km autostrad.
LOTNISKA
W tym wypadku też nie było precyzyjnych wymogów ze strony Federacji. Ale polscy eksperci od razu zaznaczyli, że wszystkie lotniska w miastach goszczących Euro wymagają modernizacji, która zwiększy ich przepustowość. Na razie zrobiono niewiele, Wrocław zebrał tylko dokumentację potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę, ale samo pozwolenie ma dopiero dostać. Poznań, którego lotnisko ma do Euro obsługiwać 3 mln pasażerów (2 razy więcej niż dziś), na razie wyliczył, że na modernizację potrzebuje 49 mln euro. I liczy na to, że dostanie te pieniądze z budżetu państwa. W Warszawie trwa rozbudowa Terminalu 2 i pirsu budynku północnego, z którego pasażerowie mogą dostać się do samolotów za pomocą rękawów.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.