UEFA Youth League. Wysoka wygrana Legii z mistrzem Cypru

23.10.2024 12:00

(akt. 23.10.2024 15:39)

W poprzednim sezonie Legia U-19 zajęła 1. miejsce w Centralnej Lidze Juniorów, a teraz uczestniczy w 11. edycji Ligi Młodzieżowej. Warszawiacy wygrali w LTC aż 3:0 z Pafos FC w pierwszym meczu 2. rundy UEFA Youth League. Bramki zdobyli Jakub Jędrasik, Viktor Karolak i Jakub Żewłakow. Do rewanżu dojdzie za dwa tygodnie, 6 listopada (godz. 15:00), na Cyprze.

W kadrze meczowej Legii znalazło się 20 zawodników, m.in. Wojciech BanasikJakub AdkonisMateusz Szczepaniak oraz Jakub Żewłakow (pierwsza drużyna). Byli w niej też inni gracze zgłoszeni do Ekstraklasy, czyli Jakub ZielińskiOliwier OlewińskiPascal Mozie i Jakub Jędrasik.

Pafos FC to mistrz kraju, który w poprzednim sezonie odpadł w 1. rundzie UEFA Youth League po rywalizacji z MSK Zilina (0:1, 0:5). Jeśli "Wojskowi" wyeliminują Cypryjczyków, to w 3. fazie zagrają ze zwycięzcą pary HB Torshavn (Wyspy Owcze)/FC Progres Niedercorn (Luksemburg) – FC Midtjylland (Dania). Mecze tego etapu zaplanowano na 27 listopada i 11 grudnia. W przypadku awansu, warszawiaków znowu będzie czekało pierwsze spotkanie u siebie.

Legioniści przeważali od początku środowego meczu, przebywali na połowie Cypryjczyków, a z czasem zaczęli kreować dogodne szanse. W 8. minucie Maciej Saletra znalazł się w sytuacji sam na sam, ale nie trafił w bramkę. Niecały kwadrans później Adkonis oddał strzał z dystansu, Petros Petrou odbił piłkę, a Jędrasik dobijał w boczną siatkę. Potem Stanisław Gieroba uprzedził golkipera w powietrzu po dośrodkowaniu z prawej strony, lecz niecelnie uderzył. Po chwili, po akcji zespołowej, 17-letni napastnik otrzymał podanie w pole karne od Mozie, dopadł do futbolówki na wślizgu i niewiele mu zabrakło, by skierować ją do siatki.

Warszawiacy zbliżali się do pierwszego gola, a w 29. minucie objęli prowadzenie. Olewiński płasko dograł z bocznego sektora, a Jędrasik oddał skuteczny, potężny strzał. Po pół godzinie gry Adkonis dośrodkował z rożnego, a zawodnik gości zbił piłkę na słupek.

W końcówce pierwszej połowy "Wojskowi" mieli jeszcze parę szans (m.in. sytuacja sam na sam, niewykorzystana przez Jędrasika). Pafos miało jedną groźną okazję – zakotłowało się w polu karnym, piłka o centymetry minęła bramkę.

Drużyna Filipa Raczkowskiego dobrze weszła w drugą połowę, podwyższając wynik w 53. minucie, po zamieszaniu z rzutu rożnego, za sprawą Viktora Karolaka (asysta Szczepaniaka), który kapitalnie uderzył. Po godzinie gry Legia znowu odskoczyła. Jędrasik podał do Żewłakowa, który płasko uderzył zza pola karnego.

Goście mogli nieco zmniejszyć straty (słupek Regnara Krota z rzutu wolnego), ale gospodarze kreowali kolejne akcje (mocne uderzenia Saletry i Samuela Sarudiego) i ostatecznie zwyciężyli 3:0. Rewanż odbędzie się za dwa tygodnie, 6 listopada (godz. 15:00), na Cyprze.

PIERWSZY MECZ 2. RUNDY UEFA YOUTH LEAGUE:  LEGIA WARSZAWA – PAFOS FC 3:0 (1:0)
Jędrasik (29. min), Karolak (53. min), Żewłakow (67. min)

LEGIA: Zieliński – Olewiński, Kosiorek, Boczoń, Karolak (90' Bochniak) – Mozie, Saletra, Adkonis (74' Sarudi) – Szczepaniak (62' Żewłakow), Gieroba, Jędrasik (74' Zbróg)

PAFOS: Petrou – Ignatiadis, Zachariou, Skafi, Torres – Benko (90' Kyprianou), Stephanou (56' Michael), Pavlovskij, Kolotas (90' Aristodemou), Krot (78' Glafkou) – Carminati (78' Papastylianou)