Legia Training Center

Wszystko co musisz wiedzieć o Legia Training Center

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

27.04.2020 12:40

(akt. 25.05.2020 14:47)

Budowa Legia Training Center powoli dobiega końca. Trwają już odbiory budowlane, do budynku zwożone są meble - na razie wyposażono w sprzęt kuchnie i łazienki. Jak udało nam się dowiedzieć nowy dom Legii będzie gotowy na przyjęcie piłkarzy na przełomie czerwca i lipca. Dokładne daty przeprowadzki będą aktualizowane w zależności od stanu epidemii oraz procesu wznowienia rozgrywek PKO Ekstraklasy, zespołu rezerw i drużyn młodzieżowych.

Przeprowadzka będzie potężnym wyzwaniem logistycznym. W nowym ośrodku treningowym Legii na co dzień będzie trenowała pierwsza i druga drużyna Legii Warszawa oraz kilka roczników akademii - U15, U16, U17 oraz U18. W sumie około 110 zawodników. Z kolei około 20 zawodników z rocznika U14 będzie częściowo trenować w LTC i częściowo przy Łazienkowskiej 3. Wiąże się to z przeniesieniem do LTC także całych sztabów szkoleniowych wymienionych drużyn. Oprócz tego do ośrodka przeprowadzi się na stałe także część działów, których praca jest bezpośrednio związana z obsługą i działaniami pierwszej i drugiej drużyny a także zespołów akademii. Chodzi m.in. o dział sportu, administracji sportowej, skautingu, o część mediów klubowych oraz wybrane osoby z pionu komercyjnego.

Ośrodek będzie gotowy do przyjęcia piłkarzy za nieco ponad dwa miesiące. Budynek główny jest praktycznie gotowy, choć oczywiście brakuje w nim jeszcze wielu mebli i szeregu innych elementów wyposażenia, których instalacja jest zaplanowana na maj i czerwiec. W ostatnim czasie został zakończony montaż sztucznej trawy na boisku, które w okresie jesienno – zimowym będzie przykryte halą pneumatyczną, czyli tzw. „balonem” Na boiskach trawiastych, naturalnych prowadzone są obecnie prace pielęgnacyjne. Zakończono już też prace w strefie rehabilitacyjno-basenowej oraz montaż technologii kuchennej wraz z zabudową części jadalnianej.

Największe wrażenie z pomeszczeń wewnątrz budynku robi wielofunkcyjna hala sportowa przystosowana do gry w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę oraz piłkę ręczną. Będzie w niej można przeprowadzać także różne zajęcia treningu motorycznego. Tuż obok sali znajdujemy strefę wellness, na którą składa się duże jacuzzi, dwie balie z zimną wodą, dwie sauny – sucha i mokra oraz basen rehabilitacyjny o wymiarach 10 x 3 metra i głębokości 1,30 metra wyposażony w specjalne dysze umożliwiające optymalne treningi oraz zajęcia rehabilitacyjne. Rozwiązania te zostały zaczerpnięte z infrastruktury rehabilitacyjno – treningowej ośrodków wielu czołowych klubów europejskich m.in. Realu Madryt, czy Juventusu Turyn.

Legia Training Center rozwiązuje w końcu problem boisk treningowych. - Do tej pory trenowaliśmy na bocznym boisku, które często - z racji chociażby pogody - było w fatalnym stanie. Teraz, kiedy już wrócimy do treningów będzie ono wyglądać znacznie lepiej, bo trochę odżyło i odpoczęło. Ale po oddaniu do użytku centrum treningowego przeniesiemy się na naprawdę świetne boiska. Tego właśnie Legii brakowało, żeby zamknąć całą sprawę infrastruktury. Jest piękny stadion, teraz będzie jeszcze super nowoczesne centrum. Myślę, że to niesamowicie wielki krok do przodu w rozwoju klubu, bardzo mnie to cieszy i napawa dumą - powiedział ostatnio w rozmowie z Interią trener Legii, Aleksandar Vuković. Faktycznie, w lipcu do użytkowania zostanie oddanych 7 boisk treningowych i jedno mniejsze bramkarskie. Miesiąc później ostatnie - ósme boisko. Specjaliści od muraw starają się, aby wszystkie boiska były gotowe do treningów i do gry jak najszybciej, ale jak się dowiedzieliśmy bardziej prawdopodobne jest ich stopniowe „uruchamianie”. Sporo zależeć będzie od pogody, która w oczywisty sposób wpływa na proces wzrostu trawy i umacnianie się murawy.

Realizacja wszelkich prac budowlanych przebiegała w terminie - głównie dzięki bardzo dobremu zarządzaniu zarówno po stroni Legii, jak i generalnego wykonawcy. Dzięki temu projekt ani na chwilę nie zwolnił. Na budowie zostały bardzo szybko wprowadzone restrykcyjne zasady BHP mające na celu zminimalizowanie ryzyka związanego z zarażeniem koronawirusem. Ośrodek treningowy Legii wkrótce zostanie oddany do użytku, ale to nie znaczy, że wraz z pojawieniem się piłkarzy wszelkie prace budowlane na terenie ośrodka ustaną. W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie budowy małego stadionu - boiska z trybunami i zapleczem. Na nim mogłyby się odbywać m.in. mecze rezerw Legii czy też niektóre sparingi pierwszego zespołu. Przy czym należy zaznaczyć, że przyszłoroczny termin realizacji projektu może się nieznacznie przesunąć.

W Legia Training Center planowane jest też otwarcie czegoś na kształt kawiarni dla gości. Ludzie przyjeżdżający na spotkania - rodzice, znajomi młodych piłkarzy, rodziny zawodników pierwszej drużyny, dziennikarze, okoliczni mieszkańcy i kibice Legii będą mieli gdzie uściąć, porozmawiać, napić się kawy lub herbaty i zjeść coś smacznego. Prowadzonych jest szereg rozmów z potencjalnymi najemcami. Epidemia bez wątpienia bardzo je utrudniła, natomiast klub ma pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni. Ze względu na charakter obiektu i całego miejsca nie jest zakładane powtstanie drugiego „Sports Baru” czyli miejsca gdzie lokalni kibice mogliby przyjść, napić się piwa, zjeść hamburgera i obejrzeć mecz.

W budynku głównym LTC będzie gotowa również strefa hotelowa. Dzięki temu zawodnicy i sztab szkoleniowo-medyczny spędzą tam więcej czasu, będzie też można dzięki temu nieco zaoszczędzić. Zgrupowania przed meczami przy Łazienkowskiej 3 będą odbywały się w przyszłości jedynie w ośrodku w Książenicach, a nie jak dotąd w hotelach pod Warszawą, za które trzeba było płacić. Strefa hotelowa dedykowana pierwszej drużynie będzie mieć standard odpowiadający przynajmniej hotelom 4 gwiazdkowym. Szereg innych elementów sprawi, że będzie to najlepsze możliwe miejsce do trenowania dla Legii. Dlatego możliwe jest, że jeszcze w tym roku letnie zgrupowanie pierwszego zespołu odbędzie się w Książenicach, a nie w Warce czy ośrodku w Austrii. Można to sobie wyobrazić zwłaszcza w obecnych realiach epidemiologicznych. W kolejnych latach, biorąc pod uwagę spędzanie całego sezonu w ośrodku treningowym, na obozy letnie klub raczej będzie jeździł dla odmiany w inne miejsca, poza granice kraju. Nie mniej warunki do takich obozów z pewnością będą w Książenicach bardzo dobre. Dlatego możliwe, że na letnie przygotowania do ośrodka w przyszłości będą przyjeżdzać drużyny z innych części Europy. Zainteresowanie Legia Training Center drużyn zagranicznych już teraz jest spore. A po otwarciu może być jeszcze większe. Oczywiście dla Legii kluczowe będzie zapewnienie najwyższej jakości dla swoich drużyn, a dopiero w drugiej kolejności rozwijanie ewentualej oferty dla innych podmiotów. Nie jest to jednak wykluczone, zwłaszcza w okresach nie kolidujących z treningami pierwszej drużyny.

Na koniec dobra informacja dla kibiców, którzy chcieliby odwiedzić ośrodek treningowy Legii podróżując komunikacją miejską. Klub jest w trakcie rozmów z przedstawicielami gminy Grodzisk Mazowiecki na temat uruchomienia przedłużonej linii autobusowej łączącej dworzec PKP w Grodzisku z LTC. Rozkład ma być dostosowany do godzin pracy osób zatrudnionych w ośrodku treningowym, godzin lekcyjnych młodych zawodników akademii, którzy będą uczęszczać do szkoły podstawowej w Książenicach oraz liceum ogólnokształcącego w Nadarzynie. Komunikacja na tym odcinku służyłaby jednocześnie wszystkim mieszkańcom gminy i okolic, a także innym gościom, w tym oczywiście kibicom Legii.

Legia Training Center

Polecamy

Komentarze (102)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.