News: Wydarzenia pozaboiskowe, które zapamiętamy z 2015 roku

Wydarzenia pozaboiskowe, które zapamiętamy z 2015 roku

Samuel Szczygielski

Źródło: Legia.Net

02.01.2016 23:08

(akt. 07.12.2018 17:53)

Piłka to przede wszystkim murawa, ale ekscytujemy się nią nie tylko w czasie trwania meczów. Interesuje nas jednak także to, co dzieje się w klubie poza boiskiem, a w 2015 roku w temacie Legii działo się wiele. Zapamiętamy akcje #UwolnicMacka, zmianę spikera czy akcję dzień barwowy. Co jeszcze? Zapraszamy do lektury.

- Szczęśliwie zakończona akcja #UwolnicMacka


Sprawa Maćka Dobrowolskiego przebywającego od 3 lat w areszcie nabrała rozgłosu. Niemal codziennie internet wrzał i hasztag #UwolnicMacka nie znikał nam z oczu. "FotoPyk" mocno się zaangażował także poza siecią i zbierał podpisy znanych osób pod petycją o wypuszczenie Maćka. Kibice poprzez różne aukcje i sprzedaż koszulek zbierali pieniądze na powodzenie akcji. Po wielu miesiącach walki kibic Legii wreszcie opuścił areszt. Od razu udał się na Łazienkowską gdzie w SportsBarze odbyło się jego małe powitanie. Akurat trwało tam spotkanie z cyklu "Bliżej Legii" z Nemanją Nikoliciem i Maciek mógł poznać najlepszego gracza Legii w tym sezonie. Dwa dni później obejrzał swój pierwszy mecz na żywo po 3-letniej przerwie. Od spotkania z Napoli pojawia się regularnie na Żylecie. Odwiedza także sektory gości, żeby podziękować za kibicowską solidarność i pomoc.


- Zmiana spikera

Od 1995 roku, z małymi przerwami, "głosem" Legii był Wojciech Hadaj. Budził skrajne emocje, sam mówił, że "jedni go kochają, a inni nienawidzą". Zawsze był jednak sobą, zawsze był kibicem Legii – czasem ponosiły go emocje, czasem ucierał nosa kibicom gości. Było wiele prób zakończenia jego spikerowanie – skargi, zawieszenia. W końcu sam zdecydował, że lepiej jeśli ktoś go za mikrofonem zastąpi. Zmienił go Dariusz Urbanowicz. W trakcie sezonu pojawiła się informacja, że do roli spikera szykowany jest Łukasz Jurkowski i "Juras" faktycznie rozpoczął kursy przygotowujące do tej roli. Coraz częściej z murawy słyszymy więc duet Urbanowicz - Jurkowski.


- 10-lecie Nieznanych Sprawców


Na meczu ze Śląskiem Wrocław swoje urodziny obchodziła grupa "Nieznani Sprawcy" odpowiadająca m.in. za oprawy meczowe. Kibice na Żylecie zaprezentowali z tej okazji aż pięć opraw w ciągu 90 minut! "Od 10 lat porywamy tłumy", "A my na tej wojnie ładnych parę lat", racowisko, "ULTRAS" i "Dbajmy o to, by sprawcy tych czynów pozostali nieznani". Urodzinowe oprawy były dobrym podsumowaniem działalności Nieznanych Sprawców. Życzymy przynajmniej kolejnych 10 lat.


- Dzień barwowy


Dość noszenia na mieście barw Barcelony czy Realu – pomyśleli ludzie przy Łazienkowskiej i zapoczątkowali akcję dzień barwowy polegającą na noszeniu barw i emblematów Legii Warszawa. Między innymi po to, by każdy w Warszawie wiedział, że wieczorem Legia rozgrywa swój mecz. Kibice z ochotą przyłączyli się do akcji, przesyłają swoje zdjęcia na portale społecznościowe, na Facebooka, Twittera czy Instagram. Po mieście coraz więcej ludzi chodzi w barwach Legii i to nie tylko w dni meczowe. Akcja więc z pewnością się udała. A jak już o ubraniach – „Legia 100” to nowa kolekcja ciuchów w FanStore. Nawiązuje do stulecia klubu, więc znajdujemy w niej akcenty w stylu retro. Na razie dostępna jest tylko część kolekcji, wkrótce możemy spodziewać się kolejnej partii odzieży.


- Książki


Tym, co zostaje na lata, są książki. W 2015 roku takich, które są związane z Legią trochę naliczyliśmy. Sporą burzę wywołała biografia Henninga Berga "Z Manchesteru do Warszawy". Szkoleniowiec nie chciał, żeby prawda o jego wcześniejszym życiu ukazała się w języku polskim i mocno o to walczył. Jednak bitwę wygrało wydawnictwo, które postawiło na swoim. Pojawiła się także autobiografia Dariusza Dziekanowskiego, w której o Legii można przeczytać sporo. Książkę napisał także były piłkarz Legii i selekcjoner reprezentacji Polski, Antoni Piechniczek. Zdradził w niej trochę smaczków, co sugeruje sam tytuł "Piechniczek. Tego nie wie nikt". Kolejną pozycją, nieco inną od pozostałych jest rocznik Andrzeja Gowarzewskiego. Obejmuje lata 2015-2016, a zebrane są w niej statystyki nt. polskiej piłki, także Legii Warszawa. Do listy dopisujemy także dwie książki Grzegorza Kalinowskiego, dziennikarza i długoletniego kibica Legii. Obie nie są stricte sportowe, ale mocną rolę odgrywa w nich Warszawa jako miasto.


- Joachim Førsund "Henning Berg. Z Manchesteru do Warszawy" (Wydawnictwo RM) - wydana w kwietniu


- Dariusz Dziekanowski, Arkadiusz Nakoniecznik "Dziekan. Autobiografia" (Wydawnictwo Akurat) - wydana w maju


- Paweł Czado, Beata Żurek "Piechniczek. Tego nie wie nikt" (Wydawnictwo Agora S.A.) - wydana w listopadzie


- Andrzej Gowarzewski "Rocznik 2015-2016" (Wydawnictwo GiA) - wydana w listopadzie


- Śmierć Frajerom – Grzegorz Kalinowski - wydana w maju


- Śmierć Frajerom. Złota maska – Grzegorz Kalinowski - wydana w listopadzie


- Księgą na stulecie klubu


Władze Legii szykują szereg atrakcji związanych z jubileuszem 100-lecia istnienia klubu. Jedną z nich jest księga o Legii Warszawa. Ma mieć ponad 1000 stron, na których zapisana będzie cała historia "Wojskowych". Nie tylko piłkarska, ale również bogata tradycja pozostałych sekcji – pięściarskiej, koszykarskiej, siatkarskiej czy hokejowej. O jakość nie trzeba się bać, gdyż za jej tworzenie wzięli się fachowcy. Księga nie będzie tania, ale będzie ją chciał mieć z pewnością każdy kibic. Wkrótce na naszych łamach zaprezentujemy obszerny wywiad z jednym z autorów księgi – Adamem Dawidziukiem, dziennikarzem „Przeglądu Sportowego” od lat zajmującym się legijną tematyką.


- Otwarcie kliniki "Enel - Sport" przy Łazienkowskiej


Na stadionie Legii została otwarta klinika, która ma skupiać się na leczeniu urazów sportowych. Dowodzić nią będą fachowcy – lekarze i członkowie sztabu Legii i reprezentacji Polski, dr. Jacek Jaroszewski i Maciej Tabiszewski. Obaj są uważani za najlepszych ortopedów w kraju, ale nie będą jedynymi specjalistami w klinice. Na Łazienkowską zostali ściągnięci z całej Polski najlepsi ortopedzi. Diagnozy urazów, rehabilitacja oraz leczenie operacyjne i nieoperacyjne mają być jeszcze szybsze i dokładniejsze.


- Akcja na stulecie pełny stadion


Trwa akcja plakatowa "Na stulecie - pełny stadion" rozpoczęta z inicjatywy Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa i kibiców. Już teraz można powiedzieć, że odniosła sukces i cieszyła się powodzeniem - świadczy o tym frekwencja na stadionie, najwższa w lidze. Organizatorzy zdaja sobie sprawę, że akcja to proces długofalowy. - Chcielibyśmy dać możliwość działania każdemu, komu zależy na Legii, na ruchu kibicowskim i frekwencji. Dlatego w tygodniu, przed każdym meczem Legii na Łazienkowskiej, plakaty będą dostępne za darmo w sklepie Żyleta, który mieści się na naszym stadionie. Dodatkowo przygotowywać będziemy odpowiednie pliki z plakatami gotowymi do pobrania i wydrukowania. Zamieszczać je będziemy w internecie na większości legijnych stron i portali. Mamy nadzieję, że każdy Kibic naszego klubu będzie mógł dodać kolejną cegiełkę do budowy wielkiej Legii - czytamy w oświadczeniu SKLW


- Fundacja Legii Warszawa


W tym roku powstała fundacja Legii Warszawa. - Ideą przewodnią Fundacji Legii jest pomoc rodzinie. Oczywiście chcielibyśmy pomóc każdemu, kto tego potrzebuje, ale jak każda fundacja musimy odpowiedzialnie dobierać projekty i beneficjentów. Aktualnie najbardziej skupiamy się na dzieciach i staramy się tworzyć lub wspierać projekty, które trafią do jak najszerszej grupy odbiorców. Przynależność do środowiska legijnego nie jest dla nas kryterium. Jeśli możemy wesprzeć takie inicjatywy jak np. Szlachetna Paczka - robimy to. Przede wszystkim realizujemy jednak własny program. - mówi o działaniach Fundacji Legii jej prezes - Anna Mioduska.


- Konferencja trenera Jacka Magiery


Wyróżniamy ją, ponieważ była to pierwsza taka impreza w Polsce. Odbyła się w grudniu na Stadionie Narodowym. Trener Magiera od podstaw zorganizował "Football Players Zone", czyli konferencję dla młodych piłkarzy, na której doświadczone osoby z różnych branż doradzały im, jak pokierować karierą. Pojawiło się na niej wielu młodych zawodników Legii, a także jej byłych graczy. Piłkarze spotkali się z czymś takim pierwszy raz i mówili, że jest to równie, a może nawet bardziej przydatne, co normalne jednostki treningowe. Jacek Magiera jest znany ze świetnego podejścia do młodych. "Wychowywał" i prostował w cięższych chwilach takich graczy jak Maciej Rybus, Ariel Borysiuk, Kamil Grosicki czy Jakub Rzeźniczak. W tym przypadku postanowił uczynić to globalnie, bo na jego konferencji pojawiło się około 200 osób.

Polecamy

Komentarze (2)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.