Wypożyczeni: Knera zdobył trofeum

15.06.2024 10:00

(akt. 15.06.2024 01:18)

Kacper Knera (Elana Toruń) zdobył wojewódzki Puchar Polski w ostatnim meczu sezonu 2023/2024. Zapraszamy na zapoznanie się z informacjami dotyczącymi wypożyczonych zawodników Legii.

Makana Baku (skrzydłowy; rocznik 1998; OFI Kreta; liga grecka) – OFI zakończyło sezon 2023/2024, utrzymując się w najwyższej klasie rozgrywkowej w Grecji. Baku, który przebywał na wypożyczeniu z Legii od początku 2024 roku, zagrał 17 razy w barwach zespołu z Krety, strzelił 2 gole, miał 2 asysty (1143 minuty; 2 żółte kartki) i asystę drugiego stopnia, a także wywalczył rzut karny. Latem skrzydłowy wróci do Warszawy, o czym informowały zagraniczne media.

– Swoją szybkość potwierdził w meczach Super League, ale na tym pochwały się kończą. Wkład Makany w bramki i asysty był bardzo umiarkowany, zawodnik zmarnował szereg okazji, które nie powinny być zmarnowane. W 17 meczach, które rozegrał w lidze i pucharze, wiele razy się nie popisał. Jego wypożyczenie z Legii Warszawa kończy się 30 czerwca i jest oczywiste, że OFI nie będzie prowadziło żadnych rozmów na temat pozostania Baku w zespole na kolejny sezon. Niemiec wprawdzie był graczem podstawowego składu, ale władze OFI szukają bardziej jakościowego zawodnika na skrzydło – czytamy w PrimeSport.

Baku trafił do Legii w lipcu 2022 roku i podpisał 3–letni kontrakt. Jego umowa wygaśnie z końcem sezonu 2024/25.

Cezary Miszta (bramkarz; rocznik 2001; Rio Ave; liga portugalska) – Rio Ave zakończyło sezon 2023/2024 na 11. miejscu w najwyższej klasie rozgrywkowej w Portugalii.

– Zawodnik dobrze zaadaptował się w Rio Ave i chce kontynuować grę w tym miejscu. Osiągnięcie porozumienia pomiędzy Portugalczykami a Legią w sprawie transferu definitywnego nie powinno być trudne – poinformowało ojogo.pt.

Legia może zarobić na transferze mniej lub więcej niż milion euro. Ostateczna kwota jest uzależniona od wielu aspektów – od tego, ile Miszta będzie grał, jakie sukcesy z nim w składzie osiągnie Rio Ave i za ile bramkarz z rocznika 2001 będzie sprzedany do kolejnego klubu.

W styczniu br. Miszta został wypożyczony do końca sezonu 2023/2024 z Legii do Rio Ave. Doznał kontuzji (skręcenie prawej kostki) na lutowym treningu, na początku kwietnia wystąpił dwa razy w zespole do lat 23, a 17 maja zadebiutował w "jedynce".

Gabriel Kobylak (bramkarz; rocznik 2002; Radomiak Radom; Ekstraklasa) – Młodzieżowiec, który w styczniu przedłużył kontrakt z Legią do czerwca 2027 roku i został wypożyczony do Radomiaka, zagrał 9 razy w Ekstraklasie (810 minut; 3 żółte kartki, 1 czerwona), nie miał żadnego czystego konta, ale był bohaterem spotkania z Piastem Gliwice (obroniony rzut karny Patryka Dziczka przy wyniku 3:2) i… strzelił gola przeciwko Puszczy Niepołomice. O ile średnio zaczął drugą część sezonu, to po tym, jak wyleciał z boiska w drugim meczu, solidnie sobie radził. Ostatecznie jego zespół utrzymał się w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju.

Igor Strzałek (Ekstraklasa; ofensywny pomocnik; rocznik 2004; Stal Mielec; Ekstraklasa) – "Strzała" debiutował w Legii jeszcze za kadencji Aleksandara Vukovicia, potem zagrał w 25 meczach pod wodzą Kosty Runjaicia, pomógł w awansie do finału Pucharu Polski (gol z KKS-em w Kaliszu), zdobył zwycięską bramkę w ligowym meczu z Górnikiem Zabrze, ale ogółem nie otrzymywał zbyt wielu szans. Problemy z łapaniem minut w Warszawie skłoniły go do półrocznego wypożyczenia do Stali, w której barwach grał częściej, ale też nie tyle, ile by sobie życzył (10 spotkań; 439 minut). Niedawno miał ważną asystę przeciwko Górnikowi Zabrze.

Jordan Majchrzak (napastnik; rocznik 2004; Puszcza Niepołomice; Ekstraklasa) – Młodzieżowiec, przebywający w Niepołomicach na rocznym wypożyczeniu z Legii, zagrał 21 meczów w sezonie 2023/2024 (19 w Ekstraklasie, 2 w Pucharze Polski; 779 minut; 1 gol; 4 żółte kartki). Miałby na koncie pewnie więcej spotkań, ale miał problemy zdrowotne zarówno pod koniec 2023 roku (złamanie obojczyka), jak i po kwietniowym występie z Lechem Poznań, w którym zdobył bramkę.

Oskar Lachowicz (środkowy pomocnik; rocznik 2005; Spezia Calcio U-19; Primavera 2) – Spezia U-19 zakończyła rozgrywki 2023/2024 na 11. miejscu w Primaverze 2. "Oski", przebywający na wypożyczeniu z Legii do Włoch (z opcją pierwokupu) od 1 września 2023 roku, zagrał 24 mecze w minionym już sezonie (23 w lidze, 1 w krajowym pucharze). Strzelił 6 goli, miał 2 asysty i asystę drugiego stopnia (1146 minut, 1 żółta kartka). W tzw. międzyczasie poćwiczył trochę z "jedynką", a tuż przed świętami Bożego Narodzenia znalazł się w kadrze meczowej "jedynki" i obejrzał z ławki wyjazdowe spotkanie Serie B z AS Cittadella.

Marcel Krajewski (prawy wahadłowy; rocznik 2004; Znicz Pruszków; I liga) – Krajewski, który jesienią zadebiutował w reprezentacji Polski U-20, ma za sobą udany sezon. Wystąpił we wszystkich (36) meczach Znicza (2115 minut; 4 żółte kartki), z czego 22 zaczynał w wyjściowym składzie. Strzelił gola (pierwszego w futbolu seniorskim) przeciwko Bruk-Bet Termalice Nieciecza, popisał się kapitalną asystą w spotkaniu z Wisłą Płock, wywalczył też dwie asysty drugiego stopnia. Jego zespół utrzymał się na zapleczu Ekstraklasy.

Bartłomiej Ciepiela (środkowy pomocnik/napastnik; rocznik 2001; Resovia; I liga) – Ogółem wypożyczony zawodnik Legii wystąpił 29 razy w sezonie 2023/2024 (27 w I lidze, 2 w Pucharze Polski; 1463 minuty; 11 żółtych kartek), zdobył bramkę w meczu z Arką Gdynia, miał też asystę i asystę drugiego stopnia. Jego drużyna spadła do II ligi.

Maciej Kikolski (bramkarz; rocznik 2004; GKS Tychy; I liga) – Dla Kikolskiego był to bardzo dobry sezon. Młodzieżowiec zagrał we wszystkich (34) meczach ligowych (3036 minut; 3 żółte kartki). Zachował 12 czystych kont, miał sporo klasowych interwencji, wiele razy ratował drużynę z opresji, ostatecznie nie wystąpił z nią w barażach o wejście do Ekstraklasy.

Jakub Kisiel (środkowy pomocnik; rocznik 2003; Podbeskidzie Bielsko-Biała; I liga) – Ogółem 21-latek zagrał 26 razy w sezonie 2023/2024 (25 w I lidze, 1 w Pucharze Polski; 1232 minuty; 1 żółta kartka), strzelił gola z Odrą Opole. Jego zespół spadł do II ligi.

Aleksander Iwańczyk (środkowy pomocnik; rocznik 2007; ŁKS II; II liga) – Jesienią 17-latek regularnie grał w trzecim zespole (IV liga; gol, wywalczony rzut karny, dwie asysty, parę asyst drugiego stopnia) i zadebiutował w II-ligowych rezerwach. Wiosną wystąpił 12 razy w "dwójce" (ogółem 470 minut na trzecim poziomie rozgrywkowym w kraju), od połowy maja stale trenował z pierwszą drużyną (wcześniej ćwiczył z nią też dwa razy), 18 maja został zgłoszony przez ŁKS do Ekstraklasy, 2 dni później strzelił gola w debiucie z Zagłębiem Lubin, a potem wystąpił 45 minut ze Stalą Mielec.

W poniedziałek, 20 maja, potwierdziło się to, o czym wcześniej informowaliśmy. ŁKS zdecydował się na aktywowanie opcji wykupu Iwańczyka. To oznacza, że 1 lipca br. środkowy pomocnik definitywnie przejdzie do spadkowicza Ekstraklasy, który związał się z nim kontraktem do końca czerwca 2027 roku.

Jakub Okusami (stoper; rocznik 2004; Pogoń Siedlce; II liga) – W lipcu ub.r. młodzieżowiec został wypożyczony na rok do Pogoni (z opcją wykupu). Ogółem wystąpił 6 razy (4 w II lidze, 2 w Pucharze Polski; 319 minut), a w debiucie miał asystę drugiego stopnia. Na początku sezonu był też kontuzjowany (naderwanie więzadła w prawej kostce). Wystąpił również parę razy w rezerwach (liga okręgowa). Jego zespół awansował na zaplecze Ekstraklasy.

Jakub Murawski (bramkarz; rocznik 2005; Wieczysta Kraków; III liga) – Młodzieżowiec nie zdołał zadebiutować w pierwszej drużynie Wieczystej, która niedawno awansowała do II ligi. Czasami 19-latek wspomagał V-ligowe rezerwy, które też zapewniły sobie wejście do wyższej klasy rozgrywkowej.

Maddox Sobociński (skrzydłowy; rocznik 2004; GKS Wikielec; III liga) – Wypożyczony zawodnik Legii, który w meczu z Pogonią Grodzisk Mazowiecki (23 marca br.) zerwał więzadła (krzyżowe przednie i poboczne) w lewym kolanie, 4 kwietnia przeszedł operację. Szacuje się, że wróci do gry za 6 – 8 miesięcy.

W sezonie 2023/2024 zagrał 25 razy (21 w III lidze, 4 w wojewódzkim Pucharze Polski; 1680 minut; 4 żółte kartki), zdobył 8 bramek, 9 asyst, 3 asysty drugiego stopnia, wywalczył też 1 rzut karny.

Kacper Knera (ofensywny pomocnik; rocznik 2004; Elana Toruń; III liga) – Elana wygrała 1:0 z Zawiszą Bydgoszcz i zdobyła kujawsko-pomorski Puchar Polski. Knera pojawił się w wyjściowym składzie i został zmieniony w 1. minucie czasu doliczonego. Pracował w pressingu, pomagał w grze obronnej. Parę razy dobrze podprowadzał piłkę, dzięki czemu napędzał akcje. Oddał dwa strzały z dystansu (pierwszy złapany przez bramkarza, drugi niecelny).

Młodzieżowiec został wypożyczony z Legii do Elany na początku sezonu 2023/2024. Zagrał 33 mecze, spędził na boisku 1819 minut, strzelił 5 goli, miał 4 asysty i 3 asysty drugiego stopnia.

Fryderyk Misztal (środkowy pomocnik; rocznik 2006; Stolem Gniewino; III liga) – W styczniu 18-latek podpisał nowy kontrakt z Legią do czerwca 2025 roku (z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy) i wybrał się na wypożyczenie do końca sezonu 2023/2024 do Stolemu. W minionej rundzie zagrał 16 razy (1298 minut), wywalczył rzut karny i strzelił dwa gole (oba z Błękitnymi Stargard, 2:2). Latem wróci do "Wojskowych".