News: XII kolejka T-Mobile Ekstraklasy – Kolejka w cieniu hitu

XII kolejka T-Mobile Ekstraklasy – Kolejka w cieniu hitu

Mikołaj Lipiński

20.11.2012 00:19

(akt. 10.12.2018 11:26)

Dobiegła końca XII kolejka T-Mobile Ekstraklasy, którą kibice będą pamiętać szczególnie dzięki szlagierowej potyczce Lecha z Legią. Zmagania szesnastu drużyn w najwyższej klasie rozgrywkowej zainaugurowało piątkowe spotkanie pomiędzy Zagłębiem Lubin oraz GKS-em Bełchatów. Dla obu drużyn było to niezwykle ważne spotkanie, ponieważ zarówno „Miedziowi”, jak i „Brunatni” zajmują miejsca w dolnej części tabeli. Goście z województwa łódzkiego przyjechali na stadion przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie wraz z nowy trenerem – Michałem Probierzem. Były szkoleniowiec Wisły Kraków nie uchronił jednak swoich podopiecznych przed porażką – już dziesiątą w tym sezonie. Na minutę przed końcem spotkania padła jedyna i zwycięska bramka dla lubinian. Szymon Pawłowski idealnie zagrał w pole karne, a Łukasz Hanzel z ostrego kąta pokonał Adama Stachowiaka.

W drugim piątkowym spotkaniu również wygrali gospodarze. Po efektownej grze, piłkarze gdańskiej Lechii pokonali Widzew 2:0. Szczególnie podobać się mogła gra ofensywnego duetu – Razack Traore i Ricardinho. W 67. minucie spotkania w Gdańsku czerwoną kartką ukarany został były legionista – Adam Banasiak.

Sobotnie zmagania rozpoczął mecz między gliwickim Piastem i walczącym o utrzymanie Podbeskidziem Bielsko-Biała. Zajmujący przedostatnie miejsce w tabeli „Górale” przegrali drugi mecz z rzędu 0:1. Decydujący cios, strzałem głową zadał Hiszpan Ruben Jurado w 81. minucie meczu. W Białymstoku doszło do spotkania Jagiellonii, która na swoim terenie w tym sezonie wygrała tylko raz i Korony Kielce – drużyny bez zwycięstwa na wyjeździe. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, a najwięcej emocji wywołała decyzja sędziego o niepodyktowaniu rzutu karnego po zagraniu ręką Alexisa Norambueny w 90. minucie meczu. Ostatnim sobotnim spotkaniem był mecz zespołów z czołówki – Polonii Warszawa oraz Górnika Zabrze. Ewentualna wygrana „Czarnych Koszul” pozwoliłaby drużynie z ulicy Konwiktorskiej zająć miejsce lidera do czasu niedzielnego meczu Legii . Tak się jednak nie stało i potyczka zakończyła się remisem 1:1. Obie bramki strzelili gracze Polonii –  „swojaka” zdobył Adam Kokoszka. Odnotować należy, że poloniści zmarnowali już czwarty rzut karny w sezonie – tym razem z jedenastu metrów nie trafił Łukasz Teodorczyk.

W niedzielę doszło do spotkania, na które czekali kibice obu drużyn, jak i cała piłkarska Polska – na ulicę Bułgarską zawitała Legia. Po czternastu minutach meczu podopieczni Jana Urbana prowadzili już 2:0. Trzecią bramkę przed końcem pierwszej połowy strzelił Miroslav Radović. Bezradnych tego dnia lechitów stać było jedynie na honorowe trafienie w drugiej połowie meczu. Dzięki temu zwycięstwu, Legia umocniła się na pozycji lidera z trzypunktową przewagą nad Polonią. W Krakowie rozegrany został mecz przyjaźni pomiędzy Wisłą, a Śląskiem Wrocław. W 82. minucie idealną szansę na pokonanie bramkarza miał Mateusz Cetnarski. Jego strzał z rzutu karnego instynktownie obronił Sergei Pareiko. Krakowianie popisali się skutecznym finiszem i strzelili zwycięskiego gola w trzeciej minucie doliczonego czasu gry.

XII kolejkę T-Mobile Ekstraklasy zakończył mecz w Szczecinie. Granatowo-bordowi wygrali 1:0 z Ruchem Chorzów, a bramkę zdobył były legionista – Adam Frączczak

16.11 Piątek

Zagłębie Lubin – GKS Bełchatów (godz. 18:00) 1:0 (0:0)

89’ (1:0) – Łukasz Hanzel

Lechia Gdańsk – Widzew Łódź (godz. 20:45) 2:0 (1:0)

45’ (1:0) – Abdou Razack Traoré

74’ (2:0) – Ricardinho

17.11 Sobota

Piast Gliwice – Podbeskidzie Bielsko-Biała (godz. 13:30) 1:0 (0:0)

81’ (1:0) – Rubén Jurado

Jagiellonia Białystok – Korona Kielce (godz. 15:45) 0:0

Polonia Warszawa – Górnik Zabrze (godz. 19:35) 1:1 (0:0)

52’ (0:1) – Adam Kokoszka

56’ (1:1) – Wladimer Dwaliszwili

18.11 Niedziela

Lech Poznań – Legia Warszawa (godz. 14:30) 1:3 (0:3)

10’ (0:1) – Jakub Kosecki

14’ (0:2) – Jakub Wawrzyniak

32’ (0:3) – Miroslav Radović

74’ (1:3) – Bartosz Ślusarski

Wisła Kraków – Śląsk Wrocław (godz. 17:00) 1:0 (0:0)

90’ (1:0) – Ivica Iliev

19.11 Poniedziałek

Pogoń Szczecin – Ruch Chorzów (godz. 18:30) 1:0 (1:0)

23’ (1:0) – Adam Frączczak