XV kolejka Orange Ekstraklasy

Źródło:

01.12.2005 09:28

(akt. 26.12.2018 21:59)

Dwa piłkarskie klasyki były ozdobą 15 kolejki Orange Ekstraklasy rozegranej w dniach 25 – 27 listopada 2005 roku. Zarówno w piątkowym pojedynku Lecha Poznań z Pogonią Szczecin jaki i niedzielnym meczu kolejki Wisły Kraków z Legią Warszawa padły remisy.
W spotkaniu otwierającym ostatnią kolejkę rundy jesiennej Lech zremisował na własnym stadionie z Pogonią 1:1. Kibice w Poznaniu oglądali szybki i ciekawy mecz. W pierwszej połowie przewagę mieli gospodarze, ale „Kolejorzowi” brakowało skuteczności i szczęścia. Po przerwie obraz gry nie zmienił się. Wciąż przeważali gospodarze, a „Portowcy” czekali nam okazję do kontrataku. Po golu Tomasza Iwana, goście szybko odpowiedzieli trafieniem Radka Diveckiego. Gospodarze powinni zgarnąć komplet punktów, ale w 75 minucie Piotr Reiss nie wykorzystał rzutu karnego. W rozegranym w bardzo trudnych warunkach spotkaniu Korona Kielce pokonała Groclin Dyskobolia 3:0. Było to najwyższe zwycięstwo beniaminka w pierwszej lidze w meczach rozegranych na własnym stadionie. Po raz kolejny gola strzelił Grzegorz Piechna. Było to już czternaste trafienie tego zawodnika w rundzie jesiennej. Drużyna z Grodziska zawiodła na całej linii. Korona przeważała przez całe spotkanie - oddając na bramkę gości blisko trzydzieści strzałów. Piłkarze Amiki pokonali we Wronkach 3:1 GKS Bełchatów. Beniaminkowi sił i animuszu wystarczyło tylko na kilkanaście minut pierwszej połowy. Wtedy goście strzelili gola i zanosiło się na niespodziankę. Ostatnia minuta pierwszej połowy to popis Amiki, która strzeliła dwie bramki. Przewaga Amiki była wyraźna i na dobrą sprawę gospodarze wygrać znacznie wyżej. Po sześciu porażkach z rzędu Górnik wreszcie wygrał. Drużyna z Zabrze pokonała swą imienniczkę z Łęcznej. Oba zespoły bardzo chciały wygrać, ale przewaga była po stronie gospodarzy. Po tym spotkaniu Górnik Zabrze wydostał się ze strefy spadkowej. Drużyna z Łęcznej spadła na przedostanie miejsce w tabeli. Wisła Płock po stojącym na bardzo niskim poziomie pojedynku zremisowała z Odra Wodzisław 0:0. W tym spotkaniu zabrakło nie tylko goli, ale także ciekawych sytuacji podbramkowych. Piłkarze z Wodzisławia nie mają jednak powodów do narzekań. W trzech ostatnich meczach zdobyli przecież siedem punktów: 1:0 z Pogonią, 2:1 z Lechem i 0:0 z Wisłą. Kolejne słabe spotkanie kibice obejrzeli w Warszawie. Przez 90 minut drużyny Polonii i Arki stworzyły tylko po jednej dobrej sytuacji do zdobycia gola. Polonia wciąż pozostaje na ostatnim miejscu w tabeli. Z taką grą szybko jej nie opuści. Arka pozostaje niepokonana już od sześciu spotkań. Jest to obecnie najdłuższa taka seria w Orange Ekstraklasie. Zagłębie śmiało może kandydować do rewelacji jesieni. Piłkarze Cracovii po gładkiej porażce w derbowym meczu z Wisłą, tym razem nie dali rady drużynie Franciszka Smudy. Do przerwy przeważali gospodarze, ale brakowało im skuteczności. Sprawę zwycięstwa rozstrzygnął Michał Chałbiński, który strzelił dziesiątego gola w rundzie jesiennej. Wynik ustalił Maciej Iwański, przytomnie wykorzystując błąd obrońców Cracovii. Pojedynek dwóch najlepszych drużyn rundy jesiennej wywołał olbrzymie zainteresowanie. Na trybunach stadionu przy Reymonta komplet widzów. Skończyło się na bezbramkowym remisie. Przewagę mieli piłkarze Wisły, ale to Legia stworzyła więcej groźnych sytuacji podbramkowych. Po meczu wszyscy byli zadowoleni. Drużyna „Białej Gwiazdy” została mistrzem jesieni, a Legia nie przegrała w Krakowie po raz pierwszy od czterech lat. W ośmiu spotkaniach strzelono 15 goli. Sędziowie ukarali piłkarzy 23 żółtymi i dwiema czerwonymi kartkami (Tomasz Wacek z Cracovii oraz Piotr Piechniak z Groclinu) . Stadiony odwiedziło około 33 tysięcy widzów, z tego najwięcej (14 tysięcy) było na meczu jesieni Wisła - Legia. Wyniki 15. kolejki Orange Ekstraklasy: 25 listopada, piątek: Lech Poznań - Pogoń Szczecin 1:1 (0:0) 26 listopada, sobota: Korona Kielce - Groclin Grodzisk Wlkp. 3:0 (0:0) Polonia Warszawa - Arka Gdynia 0:0 Amica Wronki - GKS Bełchatów 3:1 (2:1) Górnik Zabrze - Górnik Łęczna 2:0 (1:0) Wisła Płock - Odra Wodzisław 0:0 Zagłębie Lubin - Cracovia Kraków 3:1 (1:1) 27 listopada, niedziela: Wisła Kraków - Legia Warszawa 0:0 Tabela po rundzie jesiennej (mecze, punkty, bramki): 1. Wisła Kraków 15 29 26:12 2. Legia Warszawa 15 29 19:9 3. Cracovia Kraków 15 24 18:20 4. Kolporter Korona 15 23 25:19 5. Lech Poznań 15 23 24:24 6. Amica Wronki 15 22 23:17 7. Zagłębie Lubin 15 22 26:22 8. Pogoń Szczecin 15 21 20:17 9. Odra Wodzisław 14 20 12:12 10. Groclin Grodzisk Wlk. 15 19 21:23 11. Arka Gdynia 15 17 13:13 12. Wisła Płock 15 17 16:27 13. Górnik Zabrze 15 16 18:22 14. GKS Bełchatów 15 14 15:22 15. Górnik Łęczna 15 14 11:15 16. Polonia Warszawa 14 9 8:21