XVI kolejka Orange Ekstraklasy

Źródło:

05.12.2005 00:00

(akt. 26.12.2018 22:00)

W 16 kolejce Orange Ekstraklasy rozegranej w dniach 2- 4 grudnia 2005 roku nie doszło do większych niespodzianek. Faworyci po raz kolejny nie zawiedli i pewnie wygrali swoje spotkania. W meczu kolejki rewelacja tego sezonu Korona Kielce pokonała na wyjeździe Cracovie Kraków 3:2
„Czarne Koszule” po raz drugi pokonały „Kolejorza”. Tak samo jak na inaugurację ligi drużyna ze stolicy wygrała z Lechem 2:1. Było to jednocześnie pierwsze w tym sezonie zwycięstwo Polonii na własnym boisku. Wszystkie gole padły w drugiej połowie, ale bohaterem spotkania okazał się Adam Cichon. Rezerwowy piłkarz Polonii wszedł na boisko w 70 minucie i zdążył strzelił gola oraz wywalczyć rzut karny, który Ensar Arifović zamienił na bramkę. Zasłużone zwycięstwo w derbach Wielkopolski odniosła Amica. Przez całe spotkanie przewaga gospodarzy nie podlegała dyskusji. Goście zagrali we Wronkach tylko z jednym napastnikiem, ta ostrożna taktyka jednak na niewiele się zdała i gospodarze spokojnie wygrali z Dyskoboilią 2:0. Groclin miał w tym sezonie walczyć o mistrzostwo, ale jak na razie przyjedzie znajduje się w dolnej części tabeli. Arka nie straciła gola w czterech ostatnich meczach, ale na stadionie przy Łazienkowskiej nie miała wiele do powiedzenia. Legia wygrała pewnie i zasłużenie, choć w pierwszej połowie nie zachwycili. Mimo zdecydowanej przewagi długo nie mogli przebić się przez gdyńską defensywę. Udało się to dopiero, dwie minuty po przerwie. Spotkanie z Arką było dla „legionistów” jedenastym meczem bez porażki. Już w piątej minucie spotkania Wisły Kraków z Górnikiem Łęczna Radosław Sobolewski pokonał Andrzeja Bledzewskiego. Jak się okazało więcej goli już nie było, choć obrońcy tytułu mieli ku temu wiele okazji. Goście pokazali pod Wawelem niezłą piłkę. Groźne kontrataki siały sporo zamieszania w defensywie Wisły. Na szczęście dla drużyny Tomasza Kulawika bez zarzutu spisywał się Radosław Majdan. W sumie kibice zobaczyli skromne, choć zasłużone zwycięstwo lidera. W meczu dwóch „górniczych jedenastek” lepsza okazała się drużyna GKS-u Bełchatów. Przez pierwsze pół godziny z boiska wiało nudą, dopiero po pięknej bramce Mariusza Ujka gra się rozkręciła. Po strzeleniu gola goście mogli podwyższyć wynik, ale zabrakło im skuteczności i spokoju w sytuacjach podbramkowych. Górnik Zabrze z uporem dążył do wyrównania, ale piłkarzom zabrakło w tym dniu szczęścia. Wisła Płock zaledwie zremisowała z Pogoń Szczecin 0:0. Pierwsza połowa stała na słabym poziomie, a po przerwie nie było wcale lepiej. Jedynym piłkarzem, który się na boisku był Boris Pesković. Bramkarz „Portowców” w kilku sytuacjach pokazał klasę. Tuż przed końcem meczu w pięknym stylu obronił trzy strzały Ireneusza Jelenia. Wiosną Franciszek Smuda uratował Odrę przed degradacją. Teraz dzięki niemu Zagłębie pnie się w tabeli. Po wyeliminowaniu Wisły w Pucharze Polski, Lubinianie pewnie zainkasowała punkty w lidze. Przy padającym śniegu gospodarze zasłużenie wygrali z Odrą. Gospodarze kontrolowali przebieg meczu, może z wyjątkiem pierwszych 15 minut drugiej połowy. Wygrał zespół dojrzalszy, skuteczniejszy, lepiej poukładany. PMEDIAW hicie 16 kolejki rozegranym w trudnych warunkach Cracovia Kraków przegrała z Korona Kielce 2:3. Gospodarze do momentu przerwania spotkania przez mgłę prowadziła 2:1. Po wznowieniu gry było już jednak znacznie gorzej. Przy obu golach dla beniaminka zawinił Marcin Cabaj. Najpierw bramkarz „Pasów” wypuścił piłkę po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, z czego skorzystał Grzegorz Piechna. Kilka minut później nie popisał się przy kolejnej Marcina Nowackiego, a na listę strzelców wpisał się Paweł Golański. Beniaminek awansował już na trzecie miejsce w tabeli, a Grzegorz Piechna, z szesnastoma golami na koncie, deklasuje najlepszych snajperów ligi. W ośmiu meczach Orange Ekstraklasy strzelono 16 bramek. Sędziowie pokazali 26 żółtych kartek. Na trybunach stadionów zasiadło około 32 tysiące widzów. 17 kolejka Orange Ekstraklasy zostanie rozegrana 9-11 grudnia. Wyniki spotkań 16. kolejki Orange Ekstraklasy: Amica Wronki - Groclin Grodzisk Wlkp. 2:0 (1:0) Polonia Warszawa - Lech Poznań 2:1 (0:0) Wisła Kraków - Górnik Łęczna 1:0 (1:0) Legia Warszawa - Arka Gdynia 2:0 (0:0) Zagłębie Lubin - Odra Wodzisław 2:0 (1:0) Górnik Zabrze - GKS Bełchatów 0:1 (0:1) Wisła Płock - Pogoń Szczecin 0:0 Cracovia Kraków - Korona Kielce 2:3 (1:1) Tabela: (Miejsce, drużyna, mecze, zw., rem., por., bramki, pkt.) 1. Wisła Kraków 16 9 5 2 27:12 32 2. Legia Warszawa 16 9 5 2 21:9 32 3. Korona Kielce 16 7 5 4 28:21 26 4. Amica Wronki 16 7 4 5 25:17 25 5. Zagłębie Lubin 16 7 4 5 28:22 25 6. Cracovia Kraków 16 7 3 6 20:23 24 7. Lech Poznań 16 6 5 5 25:26 23 8. Pogoń Szczecin 16 5 7 4 20:17 22 9. Odra Wodzisław 15 5 5 5 12:14 20 10. Groclin Grodzisk Wlkp. 16 5 4 7 21:25 19 11. Wisła Płock 16 5 3 8 16:27 18 12. Arka Gdynia 16 3 8 5 13:15 17 13. GKS Bełchatów 16 4 5 7 16:22 17 14. Górnik Zabrze 16 4 4 8 18:23 16 15. Górnik Łęczna 16 2 8 6 11:16 14 16. Polonia Warszawa 15 3 3 9 10:22 12