Z obozu rywala – Cracovia
06.07.2020 13:00
Cracovia to aktualnie piąty zespół w tabeli PKO Ekstraklasy. Po podziale ligi na grupę mistrzowską i spadkową krakowianie w czterech meczach zdobyli sześć punktów. Po porażkach z Jagiellonią Białystok (1:2) oraz Śląskiem Wrocław (2:3) w kolejnych spotkaniach ekipa z Małopolski wygrała z Pogonią Szczecin (2:1) i Lechią Gdańsk (3:0). Na trzy kolejki przed końcem ligowego sezonu drużyna z Krakowa ma pięć punktów straty do miejsca gwarantującego występ w europejskich pucharach.
Nawet w przypadku niepowodzenia w lidze, do rozgrywek europejskich Cracovia może dostać się także poprzez Puchar Polski. Zespół musi jednak najpierw pokonać Legię, a następnie wygrać finał w Lublinie z Lechem Poznań lub Lechią Gdańsk.
Droga do półfinału Pucharu Polski
Awans do najlepszej czwórki krajowego pucharu krakowianie zapewnili sobie pokonując kolejno Jagiellonię Białystok (4:2), Bytovię Bytów (3:2 po dogrywce), Raków Częstochowa po rzutach karnych i GKS Tychy (2:1 po dogrywce). Każdy z tych meczów był niezwykle wyrównany i kilkukrotnie niewiele brakowało, by zespół pożegnał się z rozgrywkami. Tak się jednak nie stało i we wtorek Cracovia stanie przed szansą awansu do finału PP, co byłoby dla nich największym sukcesem w historii tych rozgrywek. W przeszłości bowiem krakowianie dwa razy dochodzili do półfinału, ale w 1962 i 2007 roku odpadali w tej fazie. Od powrotu do ekstraklasy w 2004 roku jeszcze tylko dwukrotnie zagrali w ćwierćfinale (2015 i 2016). Częściej jednak przydarzały im się wstydliwe wpadki z niżej notowanymi zespołami we wcześniejszych fazach, jak m.in. ze Skalnikiem Gracze (2004), Kujawiakiem Włocławek (2005), Flotą Świnoujście (2012) czy Stalą Stalowa Wola (2013).
Sylwetka trenera
Od 21 czerwca 2017 roku trenerem zespołu jest Michał Probierz. W pierwszym pełnym roku pracy "Pasy" pod jego wodzą zajęły 9. miejsce w tabeli ekstraklasy, znajdując się o włos od kwalifikacji do grupy mistrzowskiej. Jeszcze lepszy okazał się jednak sezon 2018/19, w którym Cracovia po raz drugi w ostatnich latach znalazła się w eliminacjach Ligi Europy, zajmując czwartą lokatę na koniec sezonu. W obecnych rozgrywkach drużyna "Pasów" po jego wodzą znowu walczy o awans do eliminacji Ligi Europy. 47-letni szkoleniowiec jak dotąd prowadził drużynę w 118. meczach, z których 52 wygrał, 23 zremisował i 43 przegrał. Bilans punktowy Cracovii z Probierzem na ławce trenerskiej wynosi 1,52 pkt na spotkanie.
Probierz od początku swojego pobytu w Krakowie lubi rotować ustawieniem drużyny. Cracovia pod jego wodzą w meczach na krajowym podwórku grała już w zestawieniu 1-4-4-2, 1-4-3-3, 1-4-1-4-1 czy 1-4-2-3-1. Polski szkoleniowiec najczęściej stawia jednak na ustawienie z czterema obrońcami, pięcioma pomocnikami oraz jednym napastnikiem i takiego też należy spodziewać się we wtorek. Zagadką pozostaje jedynie, czy Probierz zdecyduje się na wystawienie jednego czy dwóch defensywnych pomocników.
Statystyki indywidualne i drużynowe
Najskuteczniejszym piłkarzem Cracovii w obecnym sezonie jest Rafael Lopes. Portugalski napastnik strzelił jak dotąd 12 goli we wszystkich rozgrywkach. Dwie bramki mniej na swoim koncie ma Holender Pelle van Amersfoort, a trzy Rumun Sergiu Hanca, który do swojej zdobyczy bramkowej dołożył jeszcze 9 asyst. Tych trzech zawodników w największym stopniu odpowiada za grę ofensywną drużyny prowadzonej przez Probierza.
Cracovia utrzymuje piłkę średnio przez 49,9% czasu gry podczas meczów w tym sezonie. Krakowianie oddają w tym czasie średnio 12,74 strzału (rywale przeciwko nim 10,68). Od początku sezonu "Pasy" oddały na bramkę rywala 469 uderzeń, z czego 32,6% to strzały celne. W każdym spotkaniu podopieczni trenera Probierza wymieniają średnio 335 podań. W ciągu 90. minut gry piłkarze Cracovii notują średnio 39 przechwytów, wykonują 5 rzutów rożnych, faulują rywali 14 razy, a sami są faulowani 15 razy na spotkanie.
Legijne akcenty
W obecnej kadrze Cracovii znajduje się jeden zawodnik z przeszłością w Legii. To kapitan "Pasów" Janusz Gol, który w Warszawie występował w latach 2011-2013. Wychowanek Polonii Świdnica trafił na Łazienkowską w lutym 2011 roku, po transferze z GKS-u Bełchatów. Wielu kibiców stołecznej drużyny pamięta przede wszystkim jego bramkę zdobytą w rewanżu ze Spartakiem Moskwa, która zapewniła "Wojskowym" awans do fazy grupowej Ligi Europy. Łącznie, Gol wystąpił w 87. spotkaniach z "eLką" na piersi, w trakcie których ośmiokrotnie posyłał piłkę do siatki. Wraz z kolegami z drużyny zdobył jedno mistrzostwo (2012/13) oraz trzy Puchary Polski (2010/11, 2011/12 i 2012/13). Po grze w Rosji, w sierpniu 2018 roku były reprezentant Polski wrócił do kraju, trafił do Cracovii, gdzie od początku stał się bardzo ważną postacią odpowiadającą za grę drugiej linii "Pasów". W ostatnich tygodniach 34-latek stracił jednak zaufanie trenera Probierza i większość spotkań spędza na ławce rezerwowych lub poza kadrą meczową. Niewykluczone, że po zakończeniu rozgrywek pomocnik pożegna się z zespołem z Krakowa.
W półfinale Pucharu Polski Cracovia trafiła na teoretycznie najsilniejszego rywala – lidera ekstraklasy. Zresztą każdy z pozostałych zespołów w półfinałach ma dużo większe doświadczenie od zespołu "Pasów". Czy drużynę ze stolicy Małopolski stać na sprawienie dużej niespodzianki i awans do finału? Przekonamy się we wtorek o godzinie 20:00. Wtedy to rozpocznie się spotkanie, z którego relację tekstową tradycyjnie przeprowadzi serwis Legia.Net.
Przypuszczalny skład Cracovii na spotkanie z Legią: Lukas Hrosso – Cornel Rapa, Ołeksij Dytiatjew, David Jablonsky, Kamil Pestka – Florian Loshaj, Milan Dimun – Sergiu Hanca, Pelle van Amersfoort, Ivan Fiolić – Rafael Lopes.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.