Z obozu rywala – Lechia Gdańsk
14.07.2020 12:00
Lechia zajmuje obecnie szóste miejsce w tabeli i nie ma już szans na ligowe podium. Zespół z Trójmiasta może pochwalić się dorobkiem 52. punktów, na który złożyło się 14 zwycięstw, 10 remisów i 11 porażek (bilans bramkowy 46:49).
Po podziale ligi na grupę mistrzowską i spadkową Lechia rozegrała pięć spotkań. Po trzech zwycięstwach z rzędu – 1:0 z Pogonią Szczecin, 1:0 Piastem Gliwice oraz 2:1 Jagiellonią Białystok – gdańszczanie doznali dwóch kolejnych porażek – z Cracovią 0:3 i Lechem Poznań 2:3. Do końca sezonu drużynie z Gdańska pozostały dwa mecze w lidze (z Legią oraz Śląskiem Wrocław) oraz finałowe spotkanie w Pucharze Polski z Cracovią. I właśnie to starcie będzie zdecydowanie najważniejszym dla zespołu w ostatnich dniach trwającego sezonu.
Sylwetka trenera
Od 5 marca 2018 roku szkoleniowcem „Biało-Zielonych” jest Piotr Stokowiec. Urodzony w Kielcach trener w tym czasie poprowadził zespół w sumie w 97. meczach. Jego dotychczasowy bilans to 49 zwycięstw, 23 remisy i 25 porażek - bilans punktowy to 1,75 pkt na spotkanie. Największy sukces z Lechią Stokowiec osiągnął w poprzednim sezonie, w którym doprowadził drużynę do triumfu w Pucharze Polski. Lechia w poprzednich rozgrywkach także długo walczyła o mistrzostwo kraju (była nawet liderem po 30. kolejkach), jednak ostatecznie gdańszczanie zakończyli sezon ligowy na najniższym stopniu podium. Na początku obecnego sezonu Lechia ze Stokowcem na ławce trenerskiej wygrała także Superpuchar Polski.
Poza pracą w Gdańsku 48-latek prowadził również Polonię Warszawa, Jagiellonię Białystok oraz Zagłębie Lubin, gdzie pracował najdłużej, bo ponad 3 lata (146 meczów pomiędzy majem 2014 a listopadem 2017 roku).
Raport zdrowotny i zawieszenia
W środowym spotkaniu przeciwko Legii nie wystąpi kontuzjowany Jakub Arak, którego ostatni raz na boisku ekstraklasy oglądaliśmy 9 czerwca w meczu przeciwko Cracovii. Na boisku nie zobaczymy także piłkarzy, którzy nie podpisali stosownych aneksów przedłużających ich umowy i wraz z końcem czerwca opuścili Trójmiasto. Są to m.in. Filip Mladenović, Kenny Saief i Błażej Augustyn.
Z powodu zawieszenia za nadmiar żółtych kartek trener Stokowiec nie będzie mógł skorzystać z usług Michała Nalepy. Z kolei Conrado w meczu z Lechem obejrzał czerwoną kartkę i także musi pauzować. Jeśli chodzi o listę zagrożonych pauzą w następnym spotkaniu w przypadku obejrzenia kartki są to: Maciej Gajos, Flavio Paixao, Kristers Tobers oraz Karol Fila.
Statystyki indywidualne i drużynowe
Najskuteczniejszym piłkarzem Lechii w obecnym sezonie PKO Ekstraklasy jest autor czternastu ligowych trafień Flavio Paixao. Napastnik z Portugalii jest zdecydowanym liderem ofensywy swojego zespołu. Żaden inny piłkarz nawet nie zbliżył się do jego dorobku bramkowego. Połowę mniej bramek ma na koncie Łukasz Zwoliński, który jednak trafił do zespołu dopiero w przerwie zimowej.
Lechia utrzymuje piłkę średnio przez 48,9% czasu gry, co plasuje gdańszczan w środku ligowej stawki. W tym czasie zespół oddaje średnio 10,98 strzału (średnia ligowa to 12,31). Od początku sezonu Lechia oddała na bramkę rywala 415 strzałów (najwięcej - 53 - Paixao), z czego 34% to uderzenia celne (średnia ligowa to 33,87%). Przeciwko nim rywale oddają średnio 15,53 strzału w trakcie meczu (średnia ligowa to 12,31). W każdym spotkaniu podopieczni trenera Stokowca wymieniają średnio 351 podań (średnia ligowa to 364,5) – dokładność ich podań wynosi 80,3% (średnia ligowa to 80,64%). W ciągu 90. minut gry piłkarze z Gdańska wykonują średnio 5 rzutów rożnych, notują 46 przechwytów, faulują rywali 15 razy, a sami są faulowani 12 razy na spotkanie.
Legijne akcenty
W obecnej kadrze Lechii znajduje się dwóch piłkarzy z przeszłością w Legii. To wspomniany już Arak oraz Dusan Kuciak. Słowak trafił do Legii w 2011 roku z rumuńskiego FC Vaslui. Przez 4,5 roku pobytu przy Łazienkowskiej bramkarz zdobył wraz z kolegami trzy mistrzostwa oraz cztery Puchary Polski. Zagrał także w fazie grupowej Ligi Europy. W styczniu 2016 roku Kuciak przeniósł się do Anglii, gdzie podpisał kontrakt z Hull City. Tam jednak nie poszło mu tak, jakby sobie życzył i po zaledwie roku odszedł z klubu. Od lutego 2017 wychowanek MSK Żylina jest zawodnikiem Lechii.
Arak przygodę z piłką rozpoczynał w Victorii Głosków. Później został zauważony przez działaczy „Wojskowych”, którzy ściągnęli go do drużyn młodzieżowych. Napastnik nigdy nie dostał szansy debiutu w pierwszej drużynie i po dwuletnim wypożyczeniu do Zagłębia Sosnowiec, odszedł z Legii i podpisał kontrakt z Ruchem Chorzów. Po roku gry dla „Niebieskich” trafił do Lechii.
W obecnym sezonie w Lechii grali również Rafał Wolski oraz Błażej Augustyn, którzy w przeszłości byli w kadrze Legii. Piłkarze ci nie są już jednak związani z trójmiejskim klubem. „Biało-Zielonych” i „Wojskowych” łączy ponadto postać Filipa Mladenovicia, który po pobycie w Lechii podpisał kontrakt z Legią i od nowego sezonu grać będzie w Warszawie.
Lechia w ekstraklasie nie gra już właściwie o nic. Drużyna nie ma szans na ligowe podium i może walczyć tylko o poprawę dorobku punktowego. Jak gdańszczanie zaprezentują się w starciu przeciwko świeżo koronowanemu mistrzowi Polski? Dowiemy się w środę o godzinie 20:30, gdy zabrzmi pierwszy gwizdek w tym spotkaniu. Relację tekstową z tego meczu tradycyjnie przeprowadzi serwis Legia.Net.
Przypuszczalny skład Lechii na spotkanie z Legią: Dusan Kuciak – Karol Fila, Mario Maloca, Kristers Tobers, Rafał Pietrzak – Tomasz Makowski – Jaroslav Mihalik, Jarosław Kubicki, Maciej Gajos, Ze Gomes – Flavio Paixao.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.