Z obozu rywala – Piast Gliwice

Redaktor Kamil Bloch

Kamil Bloch

Źródło: Legia.Net

26.06.2020 12:00

(akt. 25.06.2020 16:03)

Po bezbramkowym remisie w Białymstoku, Legia wraca do Warszawy. Kolejnym rywalem „Wojskowych” będzie Piast Gliwice.

Po zakończeniu sezonu regularnego PKO Ekstraklasy gliwiczanie mieli być najpoważniejszym rywalem Legii w walce o mistrzostwo Polski. Piast znajdował się na drugim miejscu w tabeli, ze stratą siedmiu punktów do lidera z Warszawy. Podobny przypadek miał miejsce w poprzednim sezonie i wtedy zespołowi z Górnego Śląska udało się dogonić, a następnie wyprzedzić legionistów. Teraz z całym przekonaniem możemy powiedzieć, że sytuacja nie ma prawa się powtórzyć. Piast przegrał oba dotychczasowe mecze w grupie mistrzowskiej i ich starta do Legii wzrosła do jedenastu oczek.

Gliwiczanie rozpoczęli rywalizację w finałowej fazie sezonu od porażki na własnym stadionie z Lechem Poznań 0:2. W kolejnym meczu aktualny wciąż mistrz kraju pojechał do Gdańska i znów przegrał. Tym razem z Lechią 0:1. Słabe występy w ostatnich dniach nie sprawiły jednak, że drużyna ta wypadła z walki o europejskie puchary. Co więcej, Piast nadal znajduje się na pozycji wicelidera i ma spore szanse na srebrny medal mistrzostw Polski.

Sylwetka trenera

Od 17 września 2017 roku szkoleniowcem Piasta jest Waldemar Fornalik. Urodzony w Myślenicach fachowiec pełni tę funkcję od dokładnie 1011 dni, co czyni go jednym z najdłużej pracujących trenerów wśród obecnych zespołów PKO Ekstraklasy. Przez ten czas Fornalik poprowadził zespół w 109. meczach, z których 48 wygrał, 26 zremisował, a 35 przegrał. Jego bilans to 1,56 pkt na spotkanie (bramki 149:115). W pierwszym sezonie pracy w Gliwicach drużyna pod jego wodzą zajęła dopiero 14. miejsce w ligowej tabeli i do końca walczyła o utrzymanie. Zapewniała je sobie dopiero w ostatniej kolejce, po zwycięstwie 3:0 nad Bruk-Bet Termaliką. Gdyby Piast wtedy przegrał i opuścił najwyższy poziom rozgrywkowy nie miałby szansy na największy sukces w swojej dotychczasowej historii, a mianowicie mistrzostwa Polski, które drużyna zdobyła w rozgrywkach 2018/19. Zespół z Górnego Śląska zaliczył niesamowitą końcówkę ligi, z siedmiu meczów w grupie mistrzowskiej wygrał aż sześć i jeden zremisował. Tytuł ten to jednocześnie największy sukces w historii klubu, ale też w karierze trenerskiej Fornalika.

Przed pracą w Gliwicach 57-letni szkoleniowiec prowadził Polonię Bytom, Górnika Zabrze, Odrę Wodzisław, Polonię Warszawa, Widzewa Łódź i Ruch Chorzów, gdzie spędził całą karierę zawodniczą, rozgrywając ponad 200 spotkań. Fornalik to także były selekcjoner reprezentacji Polski. W okresie od lipca 2012 do października 2013 roku poprowadził Biało-Czerwonych w 18 meczach (8 zwycięstw, 4 remisy, 6 porażek). Przejął drużynę po nieudanym dla nas Euro 2012 i przeprowadził ją przez eliminacje do mistrzostw świata w Brazylii. Polakom nie udało się awansować na mundial w Ameryce Południowej, a miejsce Fornalika na ławce trenerskiej drużyny narodowej zajął Adam Nawałka. 

Waldemar Fornalik

Raport zdrowotny i zawieszenia

W sobotnim spotkaniu przeciwko Legii nie wystąpi kapitan Piasta Gerard Badia i jest to z całą pewnością bardzo dobra wiadomość dla drużyny „Wojskowych”. To właśnie ten piłkarz strzelił przy Łazienkowskiej zwycięskiego gola w meczu pomiędzy tymi drużynami w poprzednim sezonie grupy mistrzowskiej. Hiszpan przechodzi obecnie rehabilitację i w obecnym sezonie prawdopodobnie nie pojawi się już na murawie.

Żaden z piłkarzy Piasta w sobotę nie będzie zmuszony pauzować z powodu nadmiaru kartek. Z kolei na liście zagrożonych absencją w następnym spotkaniu znajdują się Jakub Czerwiński, Jorge Felix, Uros Korun, Sebastian Milewski oraz Bartosz Rymaniak.

Statystyki indywidualne i drużynowe

Najskuteczniejszym piłkarzem Piasta w obecnym sezonie PKO Ekstraklasy jest autor czternastu trafień Jorge Felix. Hiszpan jest dzięki temu wiceliderem klasyfikacji strzelców całej ligi. Więcej bramek od niego uzbierał jedynie Christian Gytkjaer z Lecha Poznań (20 bramek). Defensywa Legii będzie musiała uważać także na innego napastnika Piotra Parzyszka, który jak dotąd zdobył 10 bramek. Wśród najlepiej asystujących w zespole z Górnego Śląska należy wymienić Rymaniaka (5 asyst), Toma Hateleya (4 asysty) oraz Felixa (3 asysty).

Piast utrzymuje piłkę średnio przez 49,9% czasu gry, co plasuje gliwiczan w środku ligowej stawki. W tym czasie zespół oddaje średnio 13 strzałów (średnia ligowa to 12). Od początku sezonu Piast oddał na bramkę rywala 435 strzałów, z czego 35,9% to uderzenia celne (średnia ligowa to 34%). Przeciwko nim rywale oddają średnio 11 strzałów w trakcie meczu (średnia ligowa to 12). W każdym spotkaniu podopieczni trenera Fornalika wymieniają średnio 397 podania (średnia ligowa to 366) – dokładność ich podań wynosi 82,5% (średnia ligowa to 80,5%). W ciągu 90. minut gry piłkarze z Gliwic wykonują średnio 5 rzutów rożnych, notują 44 przechwyty, faulują rywali 12 razy, a sami są faulowani 14 razy na spotkanie.

Legijne akcenty

W obecnej kadrze Piasta znajduje się w tym momencie trzech piłkarzy z przeszłością w Legii. To Jakub Czerwiński, Tomasz Jodłowiec i Patryk Sokołowski. Pierwszy z wymienionych trafił do ekipy z Gliwic na zasadzie półrocznego wypożyczenia, a później został przez nią wykupiony. Środkowy obrońca zaczynał karierę w Popradzie Muszyna. Potem grał w Promieniu Opalenica, OKS-ie Brzesko i Bruk-Bet Termalice, z której trafił do Pogoni Szczecin. Zespół z Łazienkowskiej sprowadził Czerwińskiego w sierpniu 2016 roku. Zawodnik miał okazję zagrać w Lidze Mistrzów przeciwko Borussii Dortmund, Realowi Madryt i Sportingowi. Ogólnie w Legii Czerwiński spędził 1,5 roku, zagrał w 19. meczach i zdobył dwie bramki.

Jodłowiec przeniósł się do Legii w lutym 2013 roku ze Śląska Wrocław. Wcześniej reprezentował barwy Widzewa Łódź, Stali Głowno, ŁKS-u Łódź, Podbeskidzia Bielsko-Biała, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski i Polonii Warszawa. Podobnie jak Czerwiński, Jodłowiec także miał okazje zagrać w fazie grupowej Ligi Mistrzów. 34-latek zdobył z Legią 5 mistrzostw Polski oraz 4 krajowe puchary. Wystąpił w 202. meczach, w których strzelił 18 goli. Do Piasta trafił najpierw w ramach wypożyczenia, a następnie transferu definitywnego we wrześniu 2019 roku.

Sokołowski to wychowanek Legii. Występował w zespołach młodzieżowych, jednak nigdy nie udało mu się zadebiutować w pierwszej drużynie. Po wypożyczeniu do Olimpii Elbląg, trafił do Znicza Pruszków oraz Wigier Suwałki, z których w lipcu 2018 roku przeniósł się do Piasta.

Tomasz Jodłowiec

Piast wygrał w Warszawie dwa ostatnie mecze ligowe i jeśli gliwiczanie chcą skutecznie bronić się przed atakami Lecha Poznań w walce o wicemistrzostwo muszą zrobić wszystko, by kontynuować tę znakomitą serię. Początek sobotniego spotkania zaplanowano na godzinę 17:30.  Relację tekstową z tego meczu tradycyjnie przeprowadzi serwis Legia.Net.

Przypuszczalny skład Piasta na spotkanie z Legią: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Uros Korun, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov – Patryk Sokołowski, Tom Hateley - Kristopher Vida, Jorge Felix, Sebastian Milewski - Piotr Parzyszek.

Polecamy

Komentarze (13)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.