Kamil Bloch

Źródło: Legia.Net, wigrysuwalki.eu

21.09.2021 12:00

(akt. 21.09.2021 18:05)

Przed piłkarzami Legii początek rywalizacji w tegorocznej edycji Fortuna Pucharu Polski. Pierwszym rywalem legionistów będzie drużyna Wigier Suwałki. Sprawdzamy co słychać w obozie naszych najbliższych przeciwników.

Wigry to zespół założony w 1947 roku. Od początku istnienia klub występuje głównie w niższych klasach rozgrywkowych. Pierwszy awans do III ligi Wigry wywalczyły w 1955 roku. Za najlepszy okres w dotychczasowej historii klubu uważa się lata 70. XX w. Ekipa z Suwałk z powodzeniem rywalizowała w tym czasie w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Na Suwalszczyznę przyjeżdżały takie drużyny jak: Zawisza Bydgoszcz, Motor Lublin, Gwardia Warszawa czy Legia, która rywalizowała z Wigrami w sezonie 1979/80. Do wyłonienia zwycięzcy tego meczu potrzebna była dogrywka. Bramka Ryszarda Milewskiego w 120. minucie dała awans legionistom. Wielu kibiców Wigier uważa to spotkanie za najlepsze w historii klubu.

Zespół z Suwałk nigdy nie grał na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce, jednak przez kilka sezonów z powodzeniem występował w I Lidze. Wigry po raz pierwszy w swojej historii awansowały tam w sezonie 2013/14. Przez kolejne sześć lat drużyna ta utrzymywała się na zapleczu elity. Ich najlepszym osiągnięciem na poziomie I Ligi było szóste miejsce w sezonie 2017/18. W rozgrywkach 2019/20 Wigry zajęły 18. lokatę w tabeli i spadły do II Ligi. Rok później zespół ten walczył w barażach o awans, jednak przegrał półfinałową rywalizację z KKS-em Kalisz.

Sylwetka trenera

Szkoleniowcem drużyny z Suwałk jest Dawid Szulczek, który pełni tę funkcję od 1 sierpnia 2020 roku. 31-letni trener poprowadził jak dotąd zespół w 47 meczach, z których 21 wygrał, 12 zremisował, a 14 przegrał. W pierwszym sezonie pracy zajął z Wigrami 4. miejsce w rozgrywkach II Ligi, dzięki czemu miał szansę powalczyć w barażach o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Wigry tę walkę przegrały (po rzutach karnych z KKS-em Kalisz). Szulczek pracuje w seniorskiej piłce od 23. roku życia. To jeden z najmłodszych polskich trenerów, którzy mogą pochwalić się licencją UEFA Pro - najwyższymi uprawnieniami trenerskimi w Europie. Na szczeblu centralnym próżno szukać młodszego szkoleniowca. Przed podjęciem samodzielnego zatrudnienia w Suwałkach był asystentem w Górniku Wesoła, Rozwoju Katowice, Stali Mielec i Wiśle Kraków. Pracował również w Wigrach, gdzie w sezonie 2017/18 był członkiem sztabu najpierw Artura Skowronka, a następnie Dariusza Marca.

Ostatnie spotkania

Obecny sezon II Ligi drużyna prowadzona przez trenera Szulczka rozpoczęła od dwóch porażek. Wigry najpierw wysoko przegrały z Chojniczanką Chojnice (0:4), a następnie uległy KKS-owi Kalisz (0:1). Na pierwsze zwycięstwo w Suwałkach musiano czekać do 3. kolejki. Bramka Kamila Adamka dała Wigrom wygraną nad Olimpią Elbląg. Tydzień później Wigry pokonały 1:0 Sokoła Ostróda po trafieniu Brazylijczyka Joao Criciumy. W kolejnym meczu drużyna z Suwałk uległa Stali Rzeszów 1:2. W 6. kolejce Wigry ponownie wygrały. Tym razem ekipa ta okazała się lepsza od Raduni Stężyca (3:2). Jak dotąd było to jednak ostatnie ligowe zwycięstwo podopiecznych trenera Szulczka. W trzech kolejnych meczach Wigry dwukrotnie remisowały (0:0 z Wisłą Puławy i 1:1 ze Zniczem Pruszków) i raz przegrały (0:1 z Ruchem Chorzów). Po dziewięciu kolejkach obecnego sezonu II Ligi drużyna z Suwałk zajmuje 14. miejsce w tabeli. Ich dotychczasowy bilans to 3 zwycięstwa, 2 remisy i 4 porażki (bramki 7:11).

Legijne akcenty

W obecnej kadrze Wigier znajduje się czterech piłkarzy z przeszłością w klubie ze stolicy. To Kacper Michalski, Tomasz Lewandowski, Łukasz Bogusławski oraz Robert Bartczak. Michalski był członkiem młodzieżowej akademii Legii, natomiast Lewandowski i Bogusławski występowali wyłącznie w drugiej drużynie „Wojskowych”.

Jedynym piłkarzem z aktualnej kadry Wigier, który miał okazję zagrać w koszulce z „eLką” na piersi w meczu oficjalnym, jest Bartczak. 25-letni obecnie skrzydłowy to wychowanek Lidera Włocławek, który trafił do juniorów Legii wiosną 2012 roku. Rok później występował już w Legii II, gdzie łącznie rozegrał 31 spotkań. W pierwszym zespole zadebiutował 9 lipca 2014 roku w meczu o Superpuchar Polski przeciwko Zawiszy Bydgoszcz. Bartczak przebywał na boisku pełne 90 minut. Na następny występ musiał czekać do 2 listopada. W ligowym spotkaniu z Ruchem Chorzów kolejny raz wybiegł w podstawowym składzie i spędził na murawie pełne 90 minut. Było to dla niego pierwsze i jak się miało okazać ostatnie spotkanie ligowe w barwach „Wojskowych”. Bartczak w Legii wystąpił jeszcze w dwóch meczach Pucharu Polski oraz jednym w kwalifikacjach Ligi Europy. W przerwie zimowej sezonu 2015/16 odszedł na wypożyczenie do Zagłębia Sosnowiec, gdzie spędził kolejne 1,5 roku. Po wygaśnięciu kontraktu z Legią, w lipcu 2018 roku, podpisał czteroletnią umowę z Wigrami.

News: Robert Bartczak: Czuję się piłkarzem pierwszej drużyny

Mecz przeciwko aktualnym mistrzom Polski to w Suwałkach największe wydarzenie od ostatniego spotkania z Legią w 1979 roku. Wtedy na stadionie przy ul. Zarzecze pojawiło się ponad 5 tysięcy kibiców. Podobnej liczby widzów gospodarze spodziewają się również w środę. Tamto spotkanie obfitowało w wielkie emocje niemal do samego końca. Goście z Warszawy gola na wagę awansu zdobyli dopiero w ostatniej minucie dogrywki. Na Suwalszczyźnie mają nadzieję, że druga w historii rywalizacja przeciwko Legii będzie co najmniej równie wyrównana. Czy tak rzeczywiście będzie? Przekonamy się w najbliższą środę, 22 września, o godzinie 17:30. Relację tekstową z tego meczu tradycyjnie przeprowadzi serwis Legia.Net.

Przewidywany skład Wigier na spotkanie z Legią: Hieronim Zoch - Kacper Michalski, Tomasz Lewandowski, Piotr Pierzchała, Fahd Aktaou - Michał Ozga, Bartłomiej Babiarz - Patryk Mularczyk, Mateusz Sowiński, Mariusz Rybicki - Kamil Adamek.