Zmarł Egon Franke

Logo Legia.Net

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net, Piast Gliwice

31-03-2022 / 09:25

(akt. 31-03-2022 / 10:08)

Odszedł Egon Franke, jeden z najlepszych polskich szermierzy, trzykrotny medalista olimpijski. Zdobył złoty medal indywidualnie we florecie z Tokio z 1964 roku. Miał 86 lat. Na Łazienkowską trafiał dwukrotnie. Najpierw w czasach CWKS do wojska, a później w 1968 roku przed swoimi trzecimi igrzyskami, w których zdobył brązowy medal.

Jego osiągnięcia w barwach Legii były w cieniu sukcesów Jerzego Pawłowskiego. Podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1968 roku Egon Franke był w drużynie floretowej razem ze Skrudlikiem, Woydą, Parulskim i Lisewskim. Polacy pokonali wówczas Wenezuelę 10:6 (Franke zwyciężył 4:0). Argentynę 11:5 (Franke wygrał 3:1), Węgry 9:4 (Franke przegrał 1:2), RFN 9:4 (Franke nie walczył), z Francją Polska przegrała 7:9 (Franke nie walczył) i w spotkaniu o 3. miejsce polska drużyna pokonała Rumunię 9:3 (Franke zwyciężył 2:1).

- Najpierw trafiłem do Legii do wojska, miałem tam doskonałego szkoleniowca Andrzeja Przeździeckiego, wiele od niego wyniosłem. Później trafiłem do Warszawy w 1968 roku, walczyłem w Legii do 1972 roku. W jej barwach zdobyłem brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Meksyku. Wystartowałem wtedy jedynie w drużynie, nie pozwolono mi obronić tytułu wywalczonego cztery lata wcześniej w Tokio indywidualnie. Miałem trochę pecha, miałem przebite płuco, dopadały mnie choroby, ale nie byłem w tak słabej formie, jak niektórzy twierdzili – wspominał na łamach Onetu w 2016 roku.

O jego śmierci poinformowały Piast Gliwice, z którym był związany przez większość kariery oraz włoska federacja szermiercza, z którą współpracował przez wiele lat.

Komentarze (7)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Marszałek Polski
  • 0 / 0
[']['][']
MŚ 1961 — to był turniej...
A rewanż na Manganie na IO 1964 był — nomen omen — majstersztykiem...
Marszałek Polski
  • 1 / 0
[*] Cała Legia zawsze razem.
Wieczny odpoczynek racz mu dac Panie
Marszałek Polski
  • 0 / 0
Kolejna gwiazda zgasła
Cześć jego pamięci.......
Wybaczcie nieznajomość historii Legii i ignorancję, wstyd się przyznać, ale myślałem że to jakiś piłkarz z Afryki, którego przegapiłem. W ramach pokuty czytam biografie Egona Frankego na wikipedii. RIP.
Kapitan
  • 0 / 0
Kolejna gwiazda odeszła do Pana. Wieczny odpoczynek i wieczny spokój. Wyrazy współczucia rodzinie. Niezły Team tworzy się w niebiesiech. Widocznie tak musiało się stać.
Legenda
Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich
Szermierka, strzeletwo, jeździectwo, pięciobój... Najbardziej "wojskowe" dyscypliny.