Miejsca pamięci na stadionie Legii

Na stadionie Legii Warszawa znajdują się trzy miejsca pamięci. Wszystkie z nich powstały jeszcze podczas użytkowania starego stadionu.

1 września 2004 roku, w 15. rocznicę tragicznej śmierci Kazimierza Deyny, przed wejściem do budynku klubowego została odsłonięta tablica ku pamięci najwybitniejszego piłkarza w historii "Wojskowych". Tablica została ufundowana przez Sekcję Sympatyków Legii Warszawa. Jej uroczyste, ponowne odsłonięcie i wmurowanie miało miejsce kilka miesięcy później, 22 stycznia 2005 roku, po zakończeniu remontu trybuny krytej starego stadionu. 


Kazimierz Deyna grał w Legii w latach 1966-1978. W tym czasie zdobył ze stołeczną drużyną dwa mistrzostwa Polski, oraz Puchar Polski, natomiast w 1970 roku dotarł z "Wojsowymi" do półfinału Pucharu Europy. Legendarny piłkarz Legii jest także jednym z głównych symboli sukcesów polskiej piłki w erze selekcjonera Kazimierza Górskiego.

21 kwietnia 2006 roku, podczas uroczystej inauguracji obchodów 90-lecia klubu, przy wejściu na trybunę krytą starego stadionu odsłonięto także tablicę ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. To w jego legionach powstał zalążek późniejszej Legii i w dużej mierze dzięki niemu w 1930 roku przy Łazienkowskiej oddano do użytku nowy stadion, na którym swoje mecze przez kolejne 78 lat rozgrywała drużyna Legii. 

Odsłonięcia tablicy dokonała Pani Joanna Onyszkiewicz - wnuczka Marszałka. Tego samego dnia nastąpiło również oficjalne otwarcie Muzeum Legii, a także rozegrano pokazowy mecz piłkarzy "Wojskowych", stylizowany na początek XX wieku, kiedy powstawała "Drużyna Legjonowa".

1 października 2006 roku, z inicjatywy Prezesa Zarządu KP Legia Piotra Zygo oraz Kustosza Muzeum Klubu Wiktora Bołby, zostało oficjalnie zarezerwowane miejsce na loży VIP, na którym zasiadał przez wiele lat Pan Kazimierz Górski. Legendarny "Trener Tysiąclecia" zmarł kilka miesięcy wcześniej - 23 maja 2006 roku. Od tego dnia na miejscu 1/16, z którego kibicował warszawskiej drużynie Pan Kazimierz, nie zasiadali zaproszeni goście klubu. Symboliczny fotelik został należycie oznaczony, a po oddaniu do użytku nowego stadionu Legii w 2010 roku, znalazł swoje miejsce w klubowym muzem, gdzie oglądać go mogą wszyscy zwiedzający.

Kazimierz Górski był trenerem Legii Warszawa trzykrotnie - w 1959 roku, a potem w latach 1960-1962 oraz 1981-1982. Wcześniej, w latach 1945-1953 Górski był piłkarzem stołecznego klubu, do którego trafił po wcześniejszych występach w drużynach ze Lwowa. W 88 oficjalnych spotkaniach rezegranych w barwach Legii, Kazimierz Górski zdobył 35 bramek. Występował na pozycji napastnika.