News: Zapach chmielu nad Legią Piwo

13. edycja Warszawskiego Festiwalu Piwa na stadionie Legii

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: WFP

20.03.2022 12:00

(akt. 20.03.2022 20:42)

Zbliża się Warszawski Festiwal Piwa - jedno z najważniejszych wydarzeń dla miłośników piwa rzemieślniczego w Europie (24-26 marca 2021 r.). 13. edycja odbędzie się w strefie VIP Stadionu Legii Warszawa.

Dobrzy ludzie piją dobre piwo. Warszawski Festiwal Piwa to niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z aktualnymi modami, które rządzą światem piwa, oraz docenić poziom polskiego piwowarstwa. To także świetna przygoda dla osób poszukujących nowych doświadczeń i odkrywania ciekawych smaków – 60 browarów zaprezentuje łącznie ponad 700 zupełnie różnych piw. Z tego ponad setkę stanowią piwa premierowe i niedostępne poza festiwalami. Na Festiwal zapraszamy tylko małe, polskie browary, które kreują trendy w świecie piwa rzemieślniczego, promują etos piwowara i prezentują niedostępne na co dzień produkty. Produkują piwo, niedostępne zwykle w sklepach. Przyjęliśmy zasadę, zgodnie z którą, na miejscu zawsze musi być obecny piwowar, który osobiście polewa uwarzone przez siebie piwo. Pomagają mu profesjonalni barmani, którzy potrafią mówić o różnorodnym świecie piw rzemieślniczych i zaproponować takie, które przypadnie im do gustu.

Nic nie łączy się z rzemieślniczym piwem tak dobrze, jak jedzenie przygotowane z pasją. Nawiązując do stuletniej tradycji warszawskiego streetfoodu, w którym przenikały się smaki z różnych kultur i regionów, dbamy o to, aby oferta
gastronomiczna była różnorodna i najwyższej jakości. Zapraszamy na pierogi gotowane na parze, kanapki z ozorkiem i szarpaną wołowiną, hamburgery wege, autorskie dania z podrobów i byczych jąder gotowane na otwartym ogniu, śledzie w bułce, pizzę pieczoną w piecu opalanym drewnem i wiele, wiele innych...

Niezależnie od wieku (choć przeważają ludzie młodzi), warszawiacy przychodzą na Stadion Legii po prostu dobrze się bawić; dla wielu doskonałe piwo jest tylko tłem. Każdy może przeżyć festiwal na własny sposób. Można wybierać między darmowymi flipperami, planszówkami, grami amerykańskimi, piłkarzykami i wykładami, różnorodnymi szkoleniami, degustacjami i innymi atrakcjami, których jest równie wiele, jak kolorów i smaków rzemieślniczego piwa.

Tworzymy również Strefę Nowych Browarów, gdzie prezentujemy najnowsze browary, a podczas samego wydarzenia w całym mieście odbywają się kranoprzejęcia i imprezy dodatkowe. Tej wiosny zaplanowaliśmy dużo niespodzianek, nie zawsze bezpośrednio połączonych z tematem piwa. Razem z Darami Natury, które produkują ręcznie przygotowywane przyprawy, stworzyliśmy Pijalnię Ziół. Na gości czekać też będzie Saunowisko, alternatywna strefa saunowania, gdzie będzie można potańczyć i przejść rozgrzewający rytuał. We współpracy z Ambasadą USA stworzyliśmy cały szereg ciekawych atrakcji, takich jak Gry Amerykańskie i pierwsze Piwne Mistrzostwa Sensoryczne Polski –
Nadwiślańską Olimpiadę Sensoryczną.

Choć skupiamy się na polskich browarach, nie zabraknie też znamienitych gości z Belgii i Frankonii. La Trappe i Westmalle to browary zakonne w których do tej pory pracują mnisi a ich tradycja sięga ponad 150 lat. Rodenbach to również legenda, a ich piwo z dodatkiem wiśni sprzedawane jest na wszystkich kontynentach. Z południowo-zachodniego regionu Niemiec właściciele rodzinnych browarów o wieloletniej tradycji osobiście odszpuntują beczki swojego doskonałego piwa (Brauerei Knoblach, Brauerei Zehendne, Mahr’s Bräu). Nie zabraknie też kultowego piwa Gose z Bayerischer Bahnhof, którego limitowaną ilość (10 beczek) udało nam się sprowadzić specjalnie na okazję festiwalu. W sobotę planujemy m.in. tzw. “Aukcję sztosów”, czyli unikalnych piw, z której dochód wesprze działania fundacji Rak&Roll (na zeszłej edycji zebraliśmy ponad 33 tys. zł!), a w strefie NGO obok nich pojawią się również wolontariusze z akcji PsiePomaga, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, Stowarzyszenie na rzecz Polskiego Kunsztu Rzemieślniczego Wolny Kraft oraz Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych. Po raz pierwszy w historii festiwalu zaprezentujemy też wyjątkową, krótką serię gadżetów - zaprojektowanych przez zaprzyjaźnionych artystów, wyprodukowanych w Polsce, stworzonych z wysokiej jakości materiałów. Będą to wyjątkowe kraftowe koszulki, wytrzymałe torboplecaki, specjalne szklanki i ręcznie malowane piny.

Pierwszy Warszawski Festiwal Piwa odbył się w 2014 r. Przygotowujemy go dwa razy do roku – na wiosnę i jesień. Powstał dzięki niesamowitej energii maleńkich browarów rzemieślniczych, zapoczątkowana przez nie rewolucja na zawsze zmieniła polski rynek. Kolejne edycje udowadniają, jak wiele różnych smaków może tkwić w piwie. Obecnie co roku otwiera się w Polsce około 40 browarów, a swoje premiery ma ponad 2000 różnych piw. Nasz festiwal jest niezależny. Nie mamy sponsorów i sami decydujemy o tym, jakie browary i foodtrucki zaprosimy. Są to mali, regionalni wytwórcy, artyści, których praca przesiąknięta jest szczerą pasją. Festiwal odbywa się dzięki niesamowitemu wsparciu społeczności, dla której ważna jest nie cena, ale różnorodność, filozofia i praca wyróżniająca małe, regionalne przedsiębiorstwa.

Polecamy

Komentarze (14)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.