+22 291 19 16 1916energia.pl

Oficjalny Partner Legii Warszawa

84. urodziny Lucjana Brychczego

Redakcja

Źródło: Legia.Net

13-06-2018 / 09:01

(akt. 12-12-2018 / 19:04)

Dokładnie 84 lata temu na świat w Nowym Bytomiu przyszedł Lucjan Brychczy. Legenda Legii pracuje w naszym klubie od 64 lata! "Kici" najpierw jako zawodnik, a potem jako członek sztabu szkoleniowego prowadził "Wojskowych" do wszystkich sukcesów. Pan Lucjan jest najlepszym strzelcem stołecznej drużyny w historii. Z "eLką" na piersi zdobył 227 bramek, pełni rolę honorowego prezesa naszego klubu i jej żywej legendy. 100 (L)at pułkowniku!

Miał tutaj odbyć służbę wojskową, pozostał do dziś. Jest nieprzerwanie związany z Legią od 1954 roku, kiedy został pozyskany z Piasta Gliwice. Jako piłkarz i trener był przy wszystkich sukcesach stołecznej drużyny.


- W 1954 roku Legia gra mecz z Honvedem. Na boisku byli najlepsi piłkarze świata, a jednak Węgrzy podziwiali Lucjana Brychczego. Pięć lat później w Chorzowie Polska grała z Hiszpanami, którzy ogrywali wszystkich w Europie, a Real seryjnie zdobywał Puchar Mistrzów. Tymczasem po meczu goście mówili o tym, jak by to było dobrze mieć u siebie Brychczego. Wreszcie rok 1969 i wyjazdowy mecz z Galatasaray Stambuł. Po tym spotkaniu trener Arisu Saloniki, słynny Stjepan Bobek, chciał wyrywać z Legii 35-letniego Kiciego. Minęło tyle lat, a on ciągle budził podziw! Był po prostu świetnym graczem, który umiał grać w każdym systemie. Jak zaczynał, to grało się 3 obrońcami, 2 pomocnikami i 5 napastnikami. Później zmieniono system na WM, następnie na tak zwaną brazylianę, a za czasów Vejvody grano trójką pomocników. W każdym systemie i pod każdym trenerem Kici był mózgiem drużyny, co świadczy o jego wyjątkowości i sportowej klasie. Jego i Deynę stawiam jako dwóch najlepszych graczy w historii klubu, to są prawdziwe legendy i ikony Legii - wspomina pułkownik Zbigniew Korol w książce "Kici".


Już w pierwszym sezonie w Warszawie, mógł cieszyć się ze zdobycia Pucharu Polski. Łącznie wybitny napastnik zdobył w stolicy po cztery tytuły mistrza Polski oraz Pucharu Polski. Trzykrotnie był także najlepszym strzelcem ligi. Ten fenomenalny piłkarz przez całą karierę stanowił wzór do naśladowania. Nawet pod koniec swojej przygody z futbolem wyróżniał się w zespole. Pan Lucjan żałował, że Legia w 1970 roku odpadła z Feyenordem w półfinale Pucharu Mistrzów. O wszystkim zaważył wtedy mecz na wyjeździe, gdzie "Wojskowi" ulegli 0:2. Na Łazienkowskiej w meczu "na błocie" padł bezbramkowy remis.


W polskiej lidze Brychczy zagrał w 368 spotkaniach, w których zdobył 182 bramki. Łącznie w Legii "Kici" wystąpił w 452 meczach i strzelił 227 goli. Pan Lucjan był wielki asem również w reprezentacji Polski. Zaliczył w kadrze 60 występów i 18 goli. W tym czasie pokazał się na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie, a jednym z pamiętnych spotkań w kadrze, było to ze Związkiem Radzieckim, który został przez nas pokonany po dwóch golach Cieślika. Legendzie Ruchu dwukrotnie asystowała legenda Legii.


Po zakończeniu kariery Lucjan Brychczy został na Łazienkowskiej i był członkiem praktycznie każdego sztabu szkoleniowego. Sam prowadził też "Wojskowych" jako pierwszy trener w 115 meczach. Rok 2014 był rokiem Lucjana Brychczego, został wtedy honnorowym prezesem Legii, jego imieniem została nazwana jedna z trybun, na jednym z warszawskich bloków powstał mural z jego podobizną. Do dziś pozostał człowiekiem nbiezwykle skromnym, na Legię przyjeżdza autobusem i tak też wraca do domu. Małomówny, ale z ogromnym poczuciem humoru.


Panu Lucjanowi z okazji urodzin, redakcja serwisu Legia.Net życzy przede wszystkim zdrowia. Oczywiście szczęście i powodzenie w życiu prywatnym również się przyda. Oby mógł się wkrótce ponownie cieszyć z awansu Legii do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Sto (L)at!

Komentarze (46)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Domyślny awatar Kapral
 • 0 / 0
Sto lat Panie Lucjanie
~1500
 • 0 / 0
Dziękuję. 120 lat!!!
Domyślny awatar Major
 • 2 / 0
Szacunek dla Pana Lucjana także dlatego, że jest dumny z własnych korzeni. Z wychowania jakie odebrał na Śląsku. Swoją drogą to piękna historia, jak tradycja wojskowa spięła klamrą Pana Brychczego i jego ojca. Pan Stanisław walczył w Powstaniu Śląskim i był oficerem Wojska Polskiego, a jego syn jako wojskowy wspaniale reprezentował Polskę na boisku.
Determinacja jaką wykazał ojciec Ślązak, żeby syn mógł zostać wojskowym i jednocześnie piłkarzem, mimo, że w klubie z Warszawy, może być dziś świetnym przykładem dla młodych piłkarzy i ich rodziców z różnych części kraju.
Można być dumnym z własnych korzeni, ale nie ulegać jakimś chorym regionalizmom.
Pomimo tego, że Pan Brychczy związał się z Legią, nigdy, w żadnym wywiadzie nie usłyszałem od niego złego słowa o Ruchu, który się na nim nie poznał, czy Górniku-największym rywalu.
To klasa i wzór do naśladowania dla każdego z nas.
Wszystkiego najlepszego Panie Lucjanie!
~kibic zwykły
 • 0 / 0
Dziękujemy
~ja
 • 0 / 0
Najlepszego!
Domyślny awatar Sierżant
 • 1 / 0
Wszystkiego najlepszego. Szkoda że nie pozwolono mu na wyjazd do Realu, dziś byłby znany kibicom na całym świecie. Dziękuję za wszystko
Wszystkiego najlepszego Panie Lucjanie.
Być może jestem jednym z nielicznych na tym forum, który oglądał Pana Brychczego na boisku. Powiem więcej. Chodziłem do jednej klasy w SP 164 z córką Pana Lucjana Lidką. Państwo Brychczy mieszkali w wojskowym bloku przy Świętokrzyskiej.
Jeszcze raz serdeczne życzenia dużo, dużo zdrowia.
Domyślny awatar Major
 • 0 / 0
Wszystkiego Najlepszego Panie LUCJANIE !!!
==================================
Tylko LEGIA-LEGIA MISTRZ
Plutonowy
 • 1 / 0
1000 (L)at panie Lucjanie!!

Niech o klasie piłkarskiej p. Lucjana świadczy fakt, że jeszcze kilka lat temu, za kadencji Urbana, na którymś zgrupowaniu w cuglach wygrał konkurs trafiania piłką z 11m (albo 16m, już nie pamiętam, a nie mogę na Legia.net znaleźć tego artykułu) w poprzeczkę.
Domyślny awatar Młodszy chorąży
 • 0 / 8
Przyznam szczerze, że niedobrze mi się robi gdy widzę to obwoźne sado-maso odwalane przez Legię z Brychczym przy celebracji czegokolwiek. Niech puchary podnoszą ci, którzy je zdobyli.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Dużo, dużo, dużo zdrowia Panie Lucjanie
Domyślny awatar Porucznik
 • 0 / 0
Panie Lucjanie wyrazy podziwu i szacunku za Pana osiągnięcia. Panie Lucjanie zdrowia i wielu tytułów MP dla Legii które będzie Pan oklaskiwał na stadionie.
Domyślny awatar Starszy szeregowy
 • 0 / 0
Wszystkiego najlepszego!!!!
Wsystkiego najlepszego! Dużo zdrowia, szczęścia i świętowania z Legią kolejnego awansu do Ligi Mistrzów!
~Kajtek
 • 0 / 0
100 Lat panie Lucjanie nasza Legendo ! ! ! i Zdrówka dużo
~ulan
 • 0 / 0
200 lat Panie Lucjanie, takiej Legendy mogą nam zazdrościć nie tylko wszystkie kluby w Polsce ale i an świecie. Jestem dumny ze Legia ma taką Legendę...
Taka kariera w Legii jest dziś niemożliwa. Poprostu piłkarski świat zmienił się nie do poznania. Dziś pan Lucjan byłby gwiazdą Realu lub Barcelony.
Mamy olbrzymi przywilej żyć w czasach ostatniej prawdziwej legendy naszego klubu.
Wszystkiego dobrego Panie Lucjanie. Dużo zdrowia i dzięki za wszystko co Pan zrobił i nadal robi dla Legii.
Domyślny awatar Kapitan
 • 2 / 0
kiedyś można było znaleźć na YT filmik jak Kici ćwiczy indywidualnie z Janczykiem, sposób przyjmowania piłki i odgrywanie majstersztyk.
Domyślny awatar Kapral
 • 1 / 0
200 lat
Dużo zdrówka panie Lucjanie. Sto lat.
~HOP
 • 0 / 0
(L)ucjan Brychczy >100 lat
Domyślny awatar Kapitan
 • 3 / 0
Może ktoś wiem czy sie znalazł samochód p. Lucjana
~aawq
 • 0 / 0
To nie był jego samochód tylko jego syna.
Pewnie specjalnie nakręcono akcje, że to samochód p. Lucjana, żeby większy odzew był w tej sprawie.
Sierżant
 • 0 / 0
Słyszałem, że podobno odprowadzili mu go centralnie pod sam dom z ogromnymi przeprosinami, umytego i wypucowanego oraz lekko podreperowanego z bardzo dobrą butelką markowego wina i wódki w środku. Jednak tak tylko słyszałem i nie wiem, czy to prawda czy tylko taki wymysł.
Człowiek (L)egenda, któremu życzyć należy zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia! Sto lat to za mało - dosłownie i w przenośni. Nie wyobrażam sobie Legii bez niego. Miło, że nawet kibice Lecha swego czasu na Ł3 potrafili mu oddać szacunek, ale jeszcze milej oglądało mi się na Gali Ekstraklasy (ogólnie sprawiało to widowisko ból z 2-3 wyjątkami) zaprezentowanie Legend i to z jakim szacunkiem patrzyli na Pana Lucjana Frankowski, Boniek, Szczęsny i Lubański.
Wszystkiego najlepszego Nasza (L)egendo!
Domyślny awatar Plutonowy
 • 1 / 0
No bo tamci to sa Pilkarze (przez duze P) a to jest Pan Pilkarz ;)
co tu dużo pisać, mamy ogromne szczęście, że jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki związał się na całe życie z jednym klubem. Naszym klubem! Dziękuję panu Lucjanowi, za to że jest, za moją wielką dumę, jaką odczuwam myśląc o nim. Zdrowia, szczęścia, pomyślności panie Lucjanie!
~Ted
 • 0 / 0
Wszystkiego najlepszego Panie Lucjanie. To dzięki Panu jako piłkarzowi, trenerowi i człowiekowi jesteśmy dumni z bycia legionistami.
~19(L)16
 • 0 / 0
Prawdziwa Legenda Legii. Sto (L)at Mistrzu! Dużo zdrowia i jak najlepszej formy. Wszystkiego najlepszego!
~Fafaf
 • 0 / 0
200 lat Mistrzu, 200 lat Panie Lucjanie :)
Domyślny awatar Kapitan
 • 3 / 0
Wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia p. Lucjanie
Domyślny awatar Pułkownik
 • 5 / 0
Nieskończenie wiele (L)at, zdrowia, szczęścia i realizowanie kolejnych marzeń z Legią. Trofeów nigdy za wiele !

Jeszcze raz wszystkiego najlepszego, bądź zawsze najlepszym przykładem dla każdego młodego, początkującego piłkarza, fana, kibica jak i dla tych najdłuższym stażem, największa (L)egendo Legii !
~dyziek.
 • 0 / 0
Sto (L)at Panie (L)ucjanie nasza(L)egendo. Zdrowia i szczęścia i ko(L)ejnych sukcesów.
~Podaj nick
 • 0 / 0
Sto lat Legendo Klubu
Domyślny awatar Chorąży
 • 4 / 0
Legendo, wszystkiego najlepszego!
Podpułkownik
 • 3 / 0
**100 (L)at** i duzo sil !!!
Dziekujemy !
Kapitan
 • 5 / 0
Może i faktycznie mistrz Brychczy urodził się na Śląsku, ale to już od wielu dekad jest Warszawiak. "Kici" - mały wielki człowiek.
Domyślny awatar Major
 • 4 / 0
Dla Pana Lucjana nie 100 a 200 lat.
Domyślny awatar Porucznik
 • 2 / 0
100 lat panie Lucjanie, dużo zdrowia i sukcesów z drużyna ;)
Domyślny awatar Major
 • 2 / 0
Wszystkiego co najlepsze Panie Lucjanie! Żeby piłkarze Legii sprawili Panu jeszcze wiele miłych niespodzianek! :-)
Kapitan
 • 4 / 0
Sto lat Mistrzu !!
Domyślny awatar Porucznik
 • 3 / 0
Legenda i symbol Legii...!! Duzo zdrowia Panie Lucjanie...!!
Domyślny awatar Podporucznik
 • 3 / 0
Zdrowia i jeszcze wielu mistrzostw z Legią!
Generał
 • 6 / 0
W ludzkim słowniku nie ma wystarczająco właściwych słów żeby wyrazić swoją wdzięćzność i szacunek.
Panie Lucjanie - milion lat zdrowia i szczęśćia:)
~RioBravo
 • 3 / 0
Wszystkiego Najlepszego Panie Lucjanie a w szczegolnosci zdrowia i sukcesów z drużyną. 100 lat :)
Domyślny awatar Starszy sierżant
 • 3 / 0
Panie Lucjanie, dużo zdrowia i pociechy z drużyny..