fot. Marcin Szymczyk

Analiza gry FC Midtjylland. Plusy i minusy rywala Legii

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

23.08.2023 13:00

(akt. 23.08.2023 01:58)

Legioniści zagrają z FC Midtjylland w 4. rundzie eliminacji Ligi Konferencji Europy. Pierwszy mecz już w najbliższy czwartek, 24 sierpnia (godz. 20:00), w Herning. Do rewanżu dojdzie tydzień później (31.08, godz. 21:00), w Warszawie. Przyjrzeliśmy się, jak w ostatnich miesiącach radzą sobie "Wilki", które potrafią zdobywać bramki po strzałach z dystansu, kontrach i stałych fragmentach w ofensywie.

KLUCZOWI ZAWODNICY, STRZAŁY Z DYSTANSU

Wiele zależy od 21-letniego Arala Simsira, który ma niezłą technikę, kapitalny drybling, umie prostopadle podać. Najbardziej wyróżnia go świetny, precyzyjny strzał z dystansu – w taki sposób zdobył parę bramek w ostatnich miesiącach. Jedną z nich można obejrzeć od 2:18 na pierwszym (poniższym) wideo, a inną – dzięki której FC Midtjylland zapewniło sobie grę w eliminacjach Ligi Konferencji Europy – od 2:39 na drugim filmie.

Strzały z dalszych odległości to także spory atut Armina Gigovicia, który w maju br. był łączony z… Legią. Zauważalne jest to, że Szwed, urodzony w 2002 roku, lubi zbiegać z lewej strony do środka boiska i mocno uderzyć z prawej nogi, zza pola karnego.

Na ważnego zawodnika wyrasta 25-letni Cho Gue-sung, który dotarł z Koreą Południową do 1/8 finału MŚ w Katarze, a niedawno dołączył do FC Midtjylland z Jeonbuk Hyundai Motors. To piłkarz dobry technicznie, mocny w pojedynkach powietrznych i strzałach z głowy, potrafiący zmienić kierunek biegu. Pokazuje się do gry, atakuje wolne przestrzenie, zbiega na prostopadłe podania. Napastnik obiecująco wszedł do nowego zespołu (9 meczów, 4 bramki), aczkolwiek nie dokończył niedzielnego spotkania z Brondby, gdyż zszedł z boiska w 20. minucie, z powodu kontuzji ścięgna podkolanowego. Trener Thomas Thomasberg wierzy, że będzie mógł z niego skorzystać w rywalizacji z Legią. 

Dośrodkowania, m.in. na dalszy słupek, to zalety Olivera Sorensena i Kristoffera Olssona, który dużo widzi, czasami wykonuje też stałe fragmenty.

Legii wypada również zwrócić uwagę na Franculino, który dołączył do "Wilków" w trwającym oknie transferowym i świetnie się wprowadził (3 mecze, 4 gole). Okazał się bohaterem rewanżu z Omonią Nikozja (5:1), zdobywając hat-tricka (do obejrzenia na powyższym filmie). Dwukrotnie zamykał akcje na dalszym słupku – najpierw główkował po dośrodkowaniu, potem dopełnił formalności z bliskiej odległości, płasko uderzając z prawej nogi. Jeśli chodzi o trzecią bramkę, to 19-latek dopadł do wycofującego zgrania i potężnie strzelił z lewej nogi, z półobrotu, z 11. metra.

Zawodnik, który może grać na skrzydle lub w ataku, strzelił też gola w ligowym meczu z Vejle BK (2:1). Ładnie przełożył przeciwnika, wbiegł w pole karne i skutecznie uderzył z prawej nogi na dalszy słupek. Franculino jest aktywny, pokazuje się do gry, daje opcje w ofensywie, potrafi uciec rywalowi, który stara się go kryć.

PLUSY – STAŁE FRAGMENTY, KONTRY

Spory plus Duńczyków to stałe fragmenty. FC Midtjylland ma automatyzmy, które przekładają się na trafienia. Jeden z opracowanych schematów przy rzutach rożnych wygląda tak, że piłki są dogrywane w środkowy sektor pola bramkowego, czyli w zatłoczony obszar, w którym o pozycje walczy 4-5 zawodników "Wilków" (na poniższym wideo dwa gole między 0:01 a 1:27, plus groźna akcja od 3:20). Na 16. metrze ustawia się też 2-3 innych piłkarzy (choćby Gigovic), czyhających na ewentualne odbitki. Zdarzają się również krótkie rozegrania kornerów, po których dochodzi do dośrodkowań na dalszy słupek.

Bardzo charakterystyczne są dośrodkowania na dalszy słupek, do Juninho, czyli jednego z kluczowych zawodników przy stałych fragmentach w ofensywie. Koledzy regularnie szukają rosłego Brazylijczyka, który świetnie zgrywa głową, w ten sposób wypracował zresztą parę asyst, m.in. przy golach kapitana, Henrika Dalsgaarda (przykłady poniżej – od 0:23 na pierwszym filmie, od 3:30 na drugim). Dobrze w polu karnym drużyny przeciwnej czuje się także 26-letni stoper, Stefan Gartenmann, który umie główkować.

Nawet jeśli dośrodkowania nie są posyłane na dalszy słupek, to Juninho potrafi zgarniać odbitki i robić z nich użytek, choćby poprzez wspomniane, odpowiednie zgranie.

Juninho nie jest groźny jedynie przy ofensywnych rzutach wolnych oraz rożnych. Od 31 marca 2023 roku FC Midtjylland strzeliło trzy gole po wykorzystaniu autów, przy których Brazylijczyk odgrywał niemałe role. Po bezpośrednich wyrzutach (dwukrotnie) zbiegał na bliższy słupek, by zgrać piłkę, co przyniosło asystę przy golu Olssona (od 1:41 na poniższym wideo). Mimo że w drugiej takiej sytuacji nie trafił w futbolówkę, to ta odbiła się od naciskającego go rywala i została przechwycona przez Simsira, który trafił do siatki po rykoszecie.

Inaczej wyglądało to przy trzecim, skutecznym aucie. Doszło do krótkiego rozegrania i dośrodkowania na dalszy słupek, gdzie był Juninho. Brazylijczyk wygrał walkę o pozycję, przedłużył centrę poprzez tzw. świecę, która zamieniła się w asystę drugiego stopnia.

Duńczycy często podają prostopadle, potrafią odebrać piłkę w wysokim pressingu w bocznych sektorach, udanie wycofywać między 11. a 16. metr. Są też bardzo groźni po… stałych fragmentach rywali. Jeśli sobie z nimi radzą, to szybko się organizują, wyprowadzając kontry, po których strzelili kilka goli (jeden z nich od 2:15 na poniższym wideo).

MINUSY – KRYCIE W DEFENSYWIE, DOŚRODKOWANIA

Problemy sprawiają "Wilkom" prostopadłe podania, miękkie dogrania czy dośrodkowania na dalszy słupek (zwłaszcza z akcji), gdzie pojawiają się wolne luki. Przeciwnicy FC Midtjylland potrafią wtedy finalizować ataki po wcześniejszym zgraniu głową czy płaskim podaniu wzdłuż pola karnego, jak np. zrobiło to Brondby w ostatnim, niedzielnym meczu (od 2:40 na wideo poniżej).

Inne mankamenty to krycie i pojedynki 1 na 1 w defensywie. Kłopoty z pilnowaniem przeciwników mają tacy zawodnicy, jak Gartenmann (ograny przy akcji bramkowej od 0:01 na poniższym wideo), Juninho i Paulinho, który przydaje się w ofensywie, prezentując technikę, szybkość, dobre podanie oraz strzał.  

STATYSTYKI

Poniższe statystyki zostały przygotowane w oparciu o wszystkie mecze (20) od powrotu Thomasberga do klubu, czyli od końcówki marca 2023 roku.

Gole strzelone z akcji: 24

  • Z "szesnastki": 18
  • Spoza "szesnastki": 6

Gole strzelone ze stałych fragmentów: 14

  • Po rzutach wolnych: 3
  • Po rzutach rożnych: 6
  • Po rozegraniu autu: 3
  • Z rzutów karnych: 2

Gole stracone z akcji: 14

  • Z "szesnastki": 13
  • Spoza "szesnastki": 1

Gole stracone ze stałych fragmentów: 5

  • Po rzutach wolnych:
  • Po rzutach rożnych: 1
  • Po rozegraniu autu:
  • Z rzutów karnych: 4

Kiedy FC Midtjylland strzela gole:

  • 1 – 15 min.: 7
  • 16 – 30 min.: 4
  • 31 – 45+ min.: 7
  • 46 – 60 min.: 7
  • 61 – 75 min.: 6
  • 76 – 90+ min.: 7

Kiedy FC Midtjylland traci gole?:

  • 1 – 15 min.: 3
  • 16 – 30 min.: 3
  • 31 – 45+ min.: 6
  • 46 – 60 min.: 2
  • 61 – 75 min.: 1
  • 76 – 90+ min.: 5

Polecamy

Komentarze (18)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.