Redaktor Kamil Bloch

Kamil Bloch

25.01.2020 06:31

(akt. 25.01.2020 18:19)

Iga Świątek pokonała Donnę Vekić 2:0 (7:5, 6:3) i awansowała do IV rundy Australian Open. W walce o ćwierćfinał Polka zagra z Anett Kontaveit.

W pokonanym polu pozostały już Timea Babos oraz Carla Suarez Navarro. W trzeciej rundzie Australian Open na nastoletnią Polkę czekała rozstawiona z numerem 19. Donna Vekić. Chorwatka przystępowała do meczu jako faworytka, ale Iga Świątek nie pierwszy raz pokazała, że jest w stanie "postawić się" wyżej notowanym rywalkom.

Od początku mecz był wyrównany, a obie tenisistki utrzymywały swoje podanie. W drugiej fazie I seta, więcej błędów zaczęła popełniać Chorwatka, co znakomicie wykorzystywała Świątek. W dwunastym gemie Polka miała pierwszą piłkę setową. Co prawda Vekić w tej akcji jeszcze się obroniła, ale w kolejnej była już bez szans. Świątek zakończyła pierwszą partię skutecznym bekhendem.

W drugi set zdecydowanie lepiej weszła Chorwatka, która przełamała serwis Polki i po dwóch gemach prowadziła 2:0. Świątek mogła przegrywać nawet 0:3, ale odparła trzy break pointy i utrzymała podanie wykazując się skutecznością przy siatce. W szóstym gemie to Świątek przełamała rywalkę doprowadzając do remisu 3:3. Do końca meczu legionistka nie przegrała już gema.

W ciągu godziny i 44 minut, Świątek zaserwowała sześć asów. Zdobyła 31 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła osiem z dziewięciu break pointów, a sama wykorzystała trzy z ośmiu okazji na przełamanie.

Dla Świątek awans do 1/8 finału australijskiej imprezy to drugi taki sukces w turnieju Wielkiego Szlema po French Open w 2019 roku. O swój pierwszy w historii ćwierćfinał Polka zagra z Estonką Anett Kontaveit, która sprawiła sporą niespodziankę, eliminując rozstawioną z szóstką Belindę Bencić