Iga Świątek

Igrzyska Olimpijskie: Świątek w ćwierćfinale

30.07.2024 21:00

(akt. 30.07.2024 21:28)

Iga Świątek, była tenisistka Legii Warszawa i obecna liderka rankingu WTA, pokonała w dwóch setach Xiyu Wang (6:3, 6:4) i awansowała do ćwierćfinału turnieju Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polka jest faworytką do zdobycia złotego medalu.

Zawody olimpijskie odbywają się na nawierzchni ziemnej (tzw. mączka), na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu, gdzie 23-letnia Iga Świątek cztery razy wygrała turniej wielkoszlemowy (w 2020, 2022, 2023 i 2024 roku).

Raszynianka zaczęła rywalizację na IO od wygranego, choć wymagającego – szczególnie w drugim secie – meczu (6:2, 7:5) z 33-letnią Rumunką, Iriną-Camelią Begu (143 WTA). W 2. rundzie Polka pokonała 21-latkę z Francji (6:1, 6:1), Diane Parry (59 WTA), a w 1/8 finału zmierzyła się z 23-letnią Chinką, Xiyu Wang (52 WTA).

Początek wtorkowego meczu był wyrównany, gdyż obie zawodniczki zwyciężały przy własnych podaniach. Kluczowym momentem okazał się szósty gem, w którym Świątek przełamała rywalkę, a potem utrzymała przewagę i wygrała pierwszego seta (6:3).

Więcej emocji było w drugiej partii, gdyż po ośmiu gemach obie tenisistki miały po dwa przełamania. Później Polka dokonała tego po raz trzeci, a na koniec wygrała własny serwis, dzięki czemu zwyciężyła Chinkę (6:3, 6:4), która w trakcie drugiego seta miała problemy zdrowotne (opatrunek na lewym udzie).

Była zawodniczka Legii zagra w ćwierćfinale z Danielle Collins (9 WTA). Mecz odbędzie się w środę, 31 lipca.

WYNIKI IGI ŚWIĄTEK NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH W PARYŻU (TURNIEJ SINGLOWY KOBIET):

• 1.RUNDA: IGA ŚWIĄTEK – IRINA-CAMELIA BEGU 6:2, 7:5
  • 2.RUNDA: IGA ŚWIĄTEK – DIANA PARRY 6:1, 6:1
  • 3.RUNDA: IGA ŚWIĄTEK – XIYU WANG 6:3, 6:4
  • ĆWIERĆFINAŁ: IGA ŚWIĄTEK – DANIELLE COLLINS