Awans Holandii i Brazylii

Jan Szurek

28.06.2010 22:22

(akt. 15.12.2018 23:09)

Dzisiaj po raz czwarty na Mundialu w RPA w drużynie Słowacji zagrał bramkarz Legii Jan Mucha. Był to jego ostatni występ ponieważ Holandia pokonała Słowację 2:1 (1:0). Całe spotkanie toczyło się pod dyktando Holendrów, którzy już w 18. minucie dzięki Arjenowi Robbenowi wyszli na prowadzenie i przez resztę spotkania kontrolowali sytuację na boisku. W drugiej połowie Słowacy próbowali odrabiać straty. Stworzyli kilka ciekawych sytuacji, ale błąd Jana Muchy, który w 84 minucie spotkania niepotrzebnie wyszedł, aż do narożnika pola karnego spowodował utratę drugiej bramki. W końcówce spotkania Robert Vittek zdobył honorową bramkę z rzutu karnego.

Gdyby nie sytuacja z 84. minuty spotkania Jan Mucha mógłby to spotkanie zaliczyć do udanych. Kilkukrotnie zapobiegał utracie gola przez swoją reprezentacje po groźnych uderzeniach Holendrów. Dalekie wyjście z bramki "Muszkina" zapewne było spowodowane niepewną grą obrony słowackiej.  Jednak tym razem najlepszy golkiper polskiej ligi przeliczył się co skrzętnie wykorzystali rywale.

Reprezentacja Słowacji, debiutant na finałach Mistrzostw Świata może opuszczać RPA z podniesioną głową. Meczem z Włochami pokazali, że na Mundialu nie znaleźli się przypadkowo. W dzisiejszym spotkaniu również nie odstawali znacząco od faworyzowanych "Oranje".

W drugim spotkaniu Brazylia z łatwością pokonała swojego lokalnego rywala, Chile 3:0 (2:0). Mimo dużego zaangażowania, walki Chilijczycy musieli uznać wyższość brazylijskich gwiazd. W 35. minucie pierwszą bramkę zdobył Juan, na 2:0 podwyższył Luis Fabiano, a trzeciego gola zdobył Robinho.

Holandia - Słowacja 2:1 (1:0)

Bramki: Arjen Robben (18'), Wesley Sneijder (84') - Robert Vittek (90' k.)
Żółte kartki: Arjen Robben - Juraj Kucka
Sędzia: Alberto Undiano (Hiszpania)
Widzów: 61 962

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst - Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Wesley Sneijder (90' Ibrahim Afellay), Nigel de Jong, Arjen Robben (71' Eljero Elia) - Robin van Persie (80' Klaas-Jan Huntelaar).

Słowacja: Jan Mucha - Peter Pekarik, Martin Skrtel, Jan Durica, Radoslav Zabavnik (87' Martin Jakubko) - Vladimir Weiss, Juraj Kucka, Miroslav Stoch, Marek Hamsik (87' Marek Sapara) - Robert Vittek, Erik Jendrisek (71' Kamil Kopunek).

Brazylia - Chile 3:0 (2:0)
Bramki: Juan (35'), Luis Fabiano (38'), Robinho (60')
Sędzia: Howard Webb (Anglia)

Brazylia: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Michel Bastos - Ramires, Gilberto Silva, Dani Alves - Kaka, Robinho, Luis Fabiano
Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Pablo Contreras, Ismael Fuentes, Arturo Vidal - -Mark Gonzalez, Carlos Carmona, Gonzalo Jara - Humberto Suazo, Jean Beausejour, Alexis Sanchez.