Baku bohaterem, wygrana Legii w pierwszym sparingu

21.06.2024 12:05

(akt. 22.06.2024 21:08)

Legia Warszawa wygrała 2:1 w LTC z Odrą Opole w pierwszym sparingu przed startem sezonu 2024/2025. Klub z I ligi objął prowadzenie, ale "Wojskowi" zdołali odwrócić losy rywalizacji. Bohaterem stołecznego zespołu został Makana Baku, który strzelił gola na 1:1 i miał asystę przy bramce Luquinhasa.
Sparingi letnie 2024/2025 - Przygotowania do sezonu 2024/2025
2 1

(0:1)

Odra OpoleOdra Opole
21-06-2024 13:00 Książenice
30'
32'
39'
45'
46'
46'
60'
61'
66'
70'
75'
77'
85'
Legia WarszawaOdra Opole
  • 30. Artur Haluch

39'
  • 22. Mateusz Spychała

46'
  • 27. Mateusz Kamiński

46'
  • 3. Jiri Piroch

46'
  • 24. Jakub Szrek

60'
  • 13. Adrian Purzycki

46'
  • 90. Jordan Dominguez

46'
  • 91. Zawodnik testowany

60'
  • 92. Zawodnik testowany II

60'
  • 94. Konrad Nowak

46'
  • 95. Zawodnik testowany III

• 99. Józef Burta

39'
  • 4. Patryk Waliś

46'
  • 96. Marco Wollny

46'
  • 97. Łukasz Kędziora

46'
  • 5. Rafał Niziołek

46'
  • 8. Michał Osipiak

46'
  • 9. Maksymilian Banaszewski

46'
  • 50. Marcel Sługa

60'
  • 51. Michal Klec

60'
  • 52. Paweł Krysiak

60'
  • 53. Kacper Buniak

• 54. Paweł Mróz

• 55. Adrian Łyszczarz

• 7. Jean Franco Sarmiento

• 56. Jan Dębski

• 57. Oskar Zawada

Legioniści wrócili do treningów 17 czerwca, a 4 dni później rozegrali pierwszy sparing przed startem sezonu 2024/2025. Jak wyglądał wyjściowy skład stołecznego zespołu na mecz towarzyski z I-ligową Odrą Opole? W bramce stanął Gabriel Kobylak, który spędził ostatnią rundę na wypożyczeniu w Radomiaku Radom. Trójosobowy blok defensywny stworzyli Radovan Pankov, Jan Ziółkowski i Steve Kapuadi. Na wahadłach pojawili się Paweł Wszołek i Ryoya Morishita, w środku pola znaleźli się Juergen Elitim, Bartosz Kapustka oraz nowy zawodnik "Wojskowych", Claude Goncalves. W ataku zagrali Marc Gual i Blaz Kramer.

Początek piątkowego sparingu okazał się dość spokojny, mało konkretny, było trochę rzutów wolnych. Odra miała momenty posiadania piłki i wymiany podań, a Legia wysoko pressowała I-ligowca, agresywnie doskakiwała do rywali. Spotkanie z bliska oglądali Kacper Tobiasz, Marco Burch, Rafał Augustyniak, Jurgen Celhaka, Dariusz Mioduski czy Jacek Zieliński.

Stołeczna drużyna wypracowała kilka ciekawych okazji. Uderzali m.in. Wszołek, Elitim i Gual, który np. główkował w poprzeczkę po dośrodkowaniu Morishity. Hiszpan był chaotyczny, nieskuteczny, miał parę innych sytuacji i mógł oddać 2 – 3 celne strzały więcej. Goncalves nie tracił piłek, dużo rozgrywał, przerywał akcje przeciwników. Trener Goncalo Feio cały czas podpowiadał, pokrzykiwał, dawał wskazówki, gestykulował, żył meczem.

Po pół godzinie gry Odra wyszła na prowadzenie. Goście przeprowadzili akcję lewą stroną, potem doszło do dośrodkowania, a jeden z testowanych piłkarzy I-ligowca, który był niepilnowany, z bliska wpakował piłkę do siatki. W końcówce pierwszej połowy tempo gry Legii trochę opadło, pojawiło się nieco niedokładności.

W przerwie doszło do przemeblowania w składzie Legii, na boisku pojawili się m.in. nowi zawodnicy, czyli Luquinhas, Kacper Chodyna i Jean-Pierre Nsame, a także nieźle dysponowani Viktor Karolak oraz Makana Baku.

O ile w pierwszej części to gospodarze byli bliżej gola, to na początku drugiej połowy gra się wyrównała. Z czasem miejscowi zaczęli robić różnicę, o czym świadczył fakt, że zdobyli dwie bramki w ciągu kilku minut. Najpierw aktywny Baku dopadł do odbitej piłki i skutecznie uderzył z 11. metra (bez przyjęcia), a potem asystował Luquinhasowi, który wykończył ładną akcję w polu karnym.

Legioniści konstruowali kolejne ataki, ale w końcówce sparingu mogli stracić drugiego gola. Stołeczny zespół uratował Artur Jędrzejczyk, który wybił piłkę z linii bramkowej. Ostatecznie "Wojskowi" wygrali 2:1 z Odrą w pierwszym sparingu przed startem sezonu.

SPARING: LEGIA WARSZAWA – ODRA OPOLE 2:1 (0:1)
Baku (61. min.), Luquinhas (66. min.) – testowany (30. min.)

Żółte kartki: Elitim, Leszczyński

LEGIA W I POŁOWIE: Kobylak – Pankov, Ziółkowski, Kapuadi – Wszołek, Elitim, Goncalves, Kapustka, Morishita – Gual, Kramer (32' Pekhart)

LEGIA W II POŁOWIE: Kikolski – Leszczyński, Jędrzejczyk, Karolak – Chodyna, Strzałek, Luquinhas (77' Adkonis), Baku – Urbański – Nsame (77' Szczepaniak), Pekhart (77' Majchrzak)

ODRA W I POŁOWIE: Haluch (39’ Burta) – Spychała, Kamiński, Piroch, Szrek – Purzycki, zawodnik testowany, Dominguez – Nowak, zawodnik testowany II – zawodnik testowany III

ODRA W II POŁOWIE: Burta – Szrek (60’ Krysiak), Waliś (75’ Mróz), Kędziora, Wollny – Niziołek (75’ Łyszczarz), zawodnik testowany (60’ Sluga; 75’ Sarmiento), Osipiak (70’ Buniak) – Banaszewski (75’ Zawada), zawodnik testowany II (60’ Klec; 75’ Dębski), zawodnik testowany III