Sergio Barcia

Debiuty Kobylaka, Barcii, Nsame, Adkonisa i Żewłakowa w Legii

01.08.2024 18:21

(akt. 02.08.2024 01:20)

Gabriel Kobylak i Sergio Barcia znaleźli się w podstawowym składzie Legii na wyjazdowy mecz z walijskim Caernarfon w rewanżu 2. rundy el. Ligi Konferencji. Dla obu zawodników były to oficjalne debiuty w barwach "Wojskowych", tak jak dla Jean-Pierre Nsame, Jakuba Adkonisa (na boisku od 57. minuty) i Jakuba Żewłakowa (od 74.).

Gabriel Kobylak (bramkarz; rocznik 2002), który w styczniu przedłużył kontrakt z Legią do czerwca 2027 roku i został wypożyczony do Radomiaka, w pierwszej połowie br. zagrał 9 razy w Ekstraklasie (810 minut; 3 żółte kartki, 1 czerwona), nie miał czystego konta, ale był bohaterem spotkania z Piastem Gliwice (obroniony rzut karny Patryka Dziczka przy wyniku 3:2) i… strzelił gola przeciwko Puszczy Niepołomice (1:1).

Sergio Barcia (stoper; rocznik 2000) był ważnym zawodnikiem CD Mirandes w minionym sezonie. Zagrał 41 meczów (40 w LaLiga2, jeden w Pucharze Króla), spędził na boisku 3337 minut, obejrzał pięć żółtych kartek i strzelił dwa gole. W przeszłości reprezentował m.in. Granadę (debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii) i Celtę Vigo (kapitan rezerw). Miał asystę i zdobył bramkę w rewanżu z Caernarfon.

Na tę chwilę Jean-Pierre Nsame (napastnik; rocznik 1993) odniósł największe sukcesy w Bernie. Od sezonu 2017/2018, aż do minionego, zdobył sześć mistrzostw Szwajcarii i dwa krajowe puchary, trzykrotnie był królem strzelców rozgrywek (2020, 2021, 2023), dwa razy wybierano go najlepszym piłkarzem ligi (2019, 2020). Występował w Champions League i Lidze Europy. W styczniu br. przeszedł z Young Boys do włoskiego Como, które pod okiem Cesca Fabregasa (były pomocnik m.in. Arsenalu i Barcelony) awansowało do Serie A po 21 latach. Kameruńczyk nie był postacią pierwszoplanową – połowę meczów przesiedział na ławce, a w pozostałych pełnił rolę zmiennika, wchodząc na boisko w końcówkach (8 spotkań, 0 goli, asysta, 180 minut). Trafił do siatki w rewanżu z Caernarfon.

Jakub Adkonis (środkowy pomocnik; rocznik 2007) spędził 8 lat w Olimpijczyku Kwakowo, w barwach którego występował w Centralnej Lidze Juniorów U-15, uczestniczył w zagranicznych turniejach i Pucharze Tymbarku. W 2021 roku trafił do Legii, szybko zdobył wicemistrzostwo Polski U-17 i zadebiutował w drużynie do lat 19. Przed startem sezonu 2023/2024 przeszedł do III-ligowych rezerw (15 meczów, 709 minut, gol, trzy asysty), a w styczniu poleciał z pierwszym zespołem na zgrupowanie do Turcji – od tego momentu regularnie trenuje z "jedynką". W ostatnich miesiącach wspomagał drużynę U-19 (4 mecze, 255 minut, dwie bramki, MP) oraz juniorów młodszych, z którymi wywalczył srebrny medal.

Jakub Żewłakow (środkowy pomocnik; rocznik 2006) poszedł w rodzinne ślady i zdecydował się na podtrzymanie tradycji. Zaczął grę w piłkę w Pogoni Józefów, a w 2013 roku – po zakończeniu kariery w Legii przez jego tatę, Michała – poszedł na nabory i został zawodnikiem "Wojskowych". W ub.r. zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych i dołączył do zespołu U-19. W minionym sezonie został MP juniorów starszych (17 meczów, 5 goli, 8 asyst, 3 asysty drugiego stopnia, wywalczony rzut karny), na początku br. poleciał na obóz z pierwszym zespołem, wiosną zadebiutował w rezerwach.