Dynamo Kijów

Dynamo Kijów: Najbardziej utytułowany klub Ukrainy

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

29.01.2024 00:00

(akt. 28.01.2024 21:12)

To najbardziej utytułowany klub w Ukrainie, który od 2021 roku czeka na kolejne trofeum. Trenerem zespołu jest były bramkarz, współpracujący kiedyś z Andrijem Szewczenką. Zapraszamy na sylwetkę Dynama Kijów, najbliższego sparingpartnera Legii. Ostatnie spotkanie towarzyskie "Wojskowych" na obozie w Turcji już w poniedziałek, 29 stycznia (godz. 15:00 czasu polskiego).

Dynamo zostało założone w 1927 roku. To najstarszy zawodowy klub w Kijowie i najbardziej utytułowana drużyna w ojczyźnie. Ma 16 mistrzostw, 13 Pucharów i 9 Superpucharów Ukrainy, a także 2 Puchary Zdobywców Pucharów oraz 1 Superpuchar UEFA, ale w dwóch poprzednich sezonach nie zdobyło ani jednego trofeum.

Prezesem Dynama, od czerwca 2002 roku, jest Ihor Surkis. Objął to stanowisko po… starszym bracie, Hryhoriju Surkisie, który zrzekł się tej funkcji, gdyż został wybrany przewodniczącym ukraińskiej federacji piłkarskiej.

SYTUACJA OD WYBUCHU WOJNY, MECZ O POKÓJ

Kijowianie mieli rozegrać pierwszy mecz o stawkę w 2022 roku w sobotę, 26 lutego, ale wówczas wszyscy obcokrajowcy Dynama opuścili zespół z powodu wojny, która rozpoczęła się dwa dni wcześniej. FIFA zdecydowała się na zawieszenie kontraktów zagranicznych piłkarzy oraz szkoleniowców z ligi ukraińskiej i rosyjskiej. To wszystko sprawiło, że np. Benjamin Verbic trafił do Legii Warszawa, Tomasz Kędziora wrócił do Lecha Poznań, a Heorhij Citaiszwili reprezentował "Kolejorza" i Wisłę Kraków.

Reszta drużyny (Ukraińcy) pozostała w ojczyźnie – najpierw była w bazie z młodzieżą, a potem przeniosła się do Drohobycza w obwodzie lwowskim, gdzie długo nie potrenowała. Biało-niebiescy zostali organizatorem europejskiego cyklu "Mecz o Pokój!" i rozegrali serię spotkań charytatywnych na rzecz wsparcia ojczyzny. Z tego względu otrzymali specjalne zezwolenie na wyjazd za granicę.

Dynamo rozpoczęło międzynarodowe tournée od meczu z Legią w Warszawie, gdzie wygrało 3:1 po dwóch golach Artema Biesiedina i jednym Witalija Bujalskiego. Bramkę w barwach "Wojskowych" zdobył Igor Strzałek, przebywający obecnie na wypożyczeniu w Stali Mielec (Ekstraklasa). Podczas spotkania oraz towarzyszących mu zbiórek i aukcji charytatywnych zebrano ponad 1 mln zł dla uchodźców wewnętrznych w Ukrainie.

Ogółem Legia zagrała 6 sparingów z Dynamem. Odniosła 3 zwycięstwa (4:0 w 2009 roku, 1:0 w 2014, 2:0 w 2021), 2-krotnie zremisowała (0:0 w 2015, 1:1 w 2020) i raz przegrała (1:3 w 2022).

EUROPEJSKIE PUCHARY

W minionym sezonie drużyna z Kijowa walczyła o Champions League, ale w ostatniej (4). rundzie eliminacyjnej przegrała z Benfiką (0:2, 0:3) i trafiła do grupy Ligi Europy, w której zajęła 4. miejsce, grając z Fenerbahce (1:2, 0:2), AEK Larnaka (0:1, 3:3) oraz Stade Rennes (1:2, 0:1). Uplasowała się też na 4. pozycji w lidze ukraińskiej z dorobkiem 60 "oczek" (18 zwycięstw, 6 remisów, 6 porażek) i 12–punktową stratą do aktualnego mistrza, Szachtara Donieck.

W sierpniu ub.r. Dynamo wystąpiło w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy. O ile najpierw wygrało z Arisem Saloniki (po rzutach karnych), to w decydującym dwumeczu przegrało z Besiktasem (2:3, 0:1). Obecnie jest na 5. miejscu w rozgrywkach ligowych, wywalczyło 28 punktów (9 wygranych, 1 remis, 4 porażki) i ma 6 "oczek" straty do liderującego Krywbasu Krzywy Róg, który zagrał o 3 mecze więcej niż biało-niebiescy.

REZYGNACJA LUCESCU, BYŁY BRAMKARZ NOWYM TRENEREM

Wszystko się kiedyś kończy – mówił 78-letni Mircea Lucescu, który po listopadowej porażce z Szachtarem (0:1) złożył rezygnację z funkcji szkoleniowca Dynama. Rumun prowadził biało-niebieskich od połowy 2020 roku. W ciągu ponad 3 lat pracy zdobył mistrzostwo, Puchar oraz Superpuchar Ukrainy, a także 2-krotnie awansował do fazy grupowej Champions League i raz dotarł do 1/8 finału Ligi Europy. Wcześniej był trenerem m.in. klubu z Doniecka (2004 – 2016).

Nowym szkoleniowcem został dotychczasowy asystent Lucescu, czyli Ołeksandr Szowkowski, wieloletni bramkarz Dynama, który rozpoczął karierę trenerską w reprezentacji Ukrainy. W latach 2018 – 2022 był członkiem sztabu kadry – najpierw Andrija Szewczenki, później Ołeksandra Petrakowa. Do tej pory, licząc jedynie mecze oficjalne, 4 razy poprowadził zespół z Kijowa i odniósł 4 zwycięstwa.

TRANSFERY

Kijów opuścił Justin Lonwijk, 24-letni środkowy pomocnik, który przeszedł na półroczne wypożyczenie do Fortuna Sittard, czyli klubu z najwyższej klasy rozgrywkowej w Holandii.

PRZYGOTOWANIA, OBÓZ W TURCJI

Ukraińcy wznowili treningi na obiektach klubu w piątek, 12 stycznia, a 9 dni później polecieli do Turcji, gdzie kontynuują przygotowania do drugiej części sezonu. – Widzę ogromny potencjał w naszych piłkarzach, w drużynie jest wielu młodych chłopaków. Ostatnie mecze ubiegłego roku pokazały, że zespół potrafi wygrywać i osiągać rezultaty. Zrobimy wszystko, by Dynamo zostało mistrzem – opowiadał Andrij Jarmołenko, zawodnik biało-niebieskich, który wraca do zdrowia po kontuzji. 

W miniony piątek zespół z Kijowa przegrał sparing z FC Ballkani (0:2), a w trakcie obozu zagra jeszcze z Legią Warszawa (29.01, godz. 15:00 czasu polskiego), Paxtakorem Toshkent, Lewskim Sofia, FK Liepaja, Skendiją, RFS, Dinamem Tbilisi, Petrocubem Hincesti i Sheriffem Tiraspol.

Transmisja spotkania "Wojskowych" z Dynamem w Viaplay. Redakcja Legia.Net przeprowadzi relację tekstową na żywo.

Najgorsze transfery ostatnich lat

Ivan Obradović
1/13 Steeven Langil najlepiej w Legii zagrał na … pianinie, kiedy legioniści lecieli do Dublina na mecz z Dundalk w ostatniej fazie kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Potem było źle lub jeszcze gorzej. Palił sziszę, zarzucał rasizm. Z jakiego kraju pochodził i barwy reprezentował Langil?

Polecamy

Komentarze (7)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.