Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

29.01.2024 14:35

(akt. 01.02.2024 16:40)

Legia wygrała 3:1 z Dynamem Kijów w trzecim i zarazem ostatnim sparingu na zgrupowaniu w tureckim Belek. Bramki w barwach "Wojskowych" zdobyli Ernest Muci, Rafał Augustyniak oraz Blaz Kramer. Gola na 1:1 strzelił zawodnik zespołu z Ukrainy, Benito.
Sparingi zimowe 2023/2024 - Przygotowania do rundy wiosennej
3 1

(2:1)

Dynamo KijówDynamo Kijów
29-01-2024 15:00 Belek
Damian Sylwestrzak Viaplay
25'
31'
34'
45'
46'
46'
55'
61'
61'
Legia WarszawaDynamo Kijów
  • 1. Heorhij Buszczan

46'
  • 20. Ołeksandr Karawajew

46'
  • 25. Maksym Diaczuk

46'
  • 32. Taras Mychawko

46'
  • 2. Kostiantyn Wiwczarenko

46'
  • 6. Wołodymyr Brażko

46'
  • 92. Reshat Ramadani

46'
  • 37. Anton Carenko

• 22. Władysław Kabajew

46'
  • 30. Samba Diallo

25'
  • 9. Matwij Ponomarenko

46'

• 35. Rusłan Neszczeret

• 51. Walentyn Morgun

46'
  • 74. Denys Ignatenko

• 4. Denys Popow

46'
  • 10. Mykoła Szaparenko

46'
  • 18. Ołeksandr Andrijewśkyj

46'
  • 23. Nawin Małysz

46'
  • 34. Ołeksandr Syrota

46'
  • 44. Władysław Dubinczak

46'
  • 77. Benito

25'
  • 91. Nazar Wołoszyn

46'
  • 11. Władysław Wanat

46'
  • 90. Dmitrij Kremchanin

Jak wyglądał wyjściowy skład Legii na ostatni mecz towarzyski w Belek? W bramce stanął Dominik Hładun. Trójosobowy blok defensywny stworzyli Radovan PankovSteve Kapuadi i Yuri Ribeiro. Na prawym wahadle pojawił się Paweł Wszołek, na lewym Patryk Kun. Środek pola zajęli Juergen Elitim oraz Rafał Augustyniak, na "dziesiątkach" znaleźli się Josue oraz Ernest Muci, a w ataku zagrał Tomas Pekhart.

Podobnie jak we wcześniejszych sparingach, początek rywalizacji z Dynamem okazał się spokojny i wyrównany. Zawodnicy obu zespołów naprzemiennie próbowali budować akcje w ataku pozycyjnym, lecz kończyło się jedynie na wymianie podań i finalnie oddaniu piłki przeciwnikowi.

Na pierwszą dogodną okazję przyszło poczekać do 16. minuty. Dynamo przeprowadziło szybką akcję, którą finalizował Matwij Ponomarenko, ale pomylił się pod naciskiem Kapuadiego i uderzył nieznacznie obok lewego słupka. Podbudowani tą sytuacją Ukraińcy podeszli wysokim pressingiem, lecz legioniści udanie spod niego wyszli i swobodnie rozgrywali piłkę.

"Wojskowi" nie prezentowali zbyt wiele w ofensywie, ale gdy już to zrobili, to w najlepszy możliwy sposób. Josue zagrał na prawą stronę do Wszołka, ten podprowadził piłkę i dośrodkował wprost na głowę Muciego, który w tempo nabiegł na futbolówkę i pokonał Heorhija Buszczana. Radość z prowadzenia nie trwała długo, gdyż odpowiedź Dynama była błyskawiczna. Władysław Kabajew płasko dograł z lewej flanki, a Benito zamknął akcję strzałem z bliska.

W końcówce pierwszej połowy warszawiacy przeważali, szukali okazji na zdobycie drugiej bramki i dopięli swego. Kun podał na 18. metr, do Augustyniaka, który podłączył się do akcji ofensywnej i pokonał golkipera mocnym, płaskim strzałem przy lewym słupku. Do przerwy było 2:1 dla Legii.

Od początku drugiej połowy legioniści ruszyli do ataku. Najpierw po podaniu od Wszołka niewiele pomylił się Kun, a po chwili znów doszło do zamieszania w polu karnym Dynama. Denys Popow zablokował Blaza Kramera, lecz zrobił to na tyle nieporadnie, że odbił piłkę w stronę własnej bramki i tylko przytomna interwencja Walentyna Morguna uchroniła go od samobójczego trafienia.

Gra Legii mogła się podobać. Zawodnicy Kosty Runjaicia zyskali przewagę na boisku, potrafili szybko przenieść grę z własnej połowy pod bramkę przeciwnika i właśnie w taki sposób, w 55. minucie, strzelili trzeciego gola. Wszołek zgrał do Josue, Portugalczyk podał do Kramera, który z zimną krwią wykończył akcję w polu karnym.

Z czasem tempo meczu spadło i długimi fragmentami niewiele działo się na murawie. Boiskowy spokój potrwał do 71. minuty. Maciej Rosołek zagrał na prawą flankę do Ryoyu Morishity, ten świetnie dośrodkował w pole karne do Kramera, który na wślizgu uderzył wysoko nad poprzeczką. Szkoda, bo Japończyk mógł pochwalić się efektowną asystą.

Do ostatniej minuty "Wojskowi" kontrolowali przebieg meczu – nie pozwalali na większe zagrożenie, często atakowali, ale obrońcy Dynama skutecznie przerywali kolejne akcje. Legia wygrała 3:1 z zespołem z Kijowa w ostatnim sparingu podczas zgrupowania w Belek.

SPARING: LEGIA WARSZAWA – DYNAMO KIJÓW 3:1 (2:1)
Muci (31. min.), Augustyniak (45. min.), Kramer (55. min.) – Benito (34. min.)

Legia: Hładun – Pankov (46' Burch), Kapuadi (46' Jędrzejczyk), Ribeiro – Wszołek (61' Morishita), Elitim (46' Kapustka), Augustyniak (61' Rejczyk), Kun (61' Ziółkowski) – Josue (61' Rosołek), Pekhart (46' Kramer), Muci (46' Gual).