News: Pogrzeb Tadeusza Chruścińskiego

Dzień Wszystkich Świętych

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia.Net

01.11.2023 09:50

(akt. 01.11.2023 09:53)

1 listopada to dzień wyjątkowy. Pamiętamy o wszystkich, którzy od nas odeszli. Zwykle większość dnia spędzamy na cmentarzach, zapalamy świeczki, modlimy się.

Pod koniec listopada zmarł wybitny zapaśnik Legii Warszawa, Adam Ostrowski. Miał 77 lat. W barwach Legii zdobywał medale startując w mistrzostwach Polski, Europy i świata. W 1970 roku wywalczył srebrny medal na ME w Berlinie, natomiast 5 lat później, podczas MŚ w Mińsku, sięgnął po brąz w wadze średniej. Co więcej, 3-krotnie reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich: w Meksyku (1968), Monachium (1972) i Montrealu (1976). W życiu zawodowym był oficerem Wojska Polskiego i pracownikiem naukowym Wojskowej Akademii Technicznej. Za wybitne osiągnięcia sportowe był odznaczony medalem Mistrza Sportu, Złotym Krzyżem Zasługi i innymi odznaczeniami sportowymi i państwowymi.

24 grudnia, zmarł Andrzej Pstrokoński, legenda stołecznego klubu, najbardziej utytułowany koszykarz w historii Legii Warszawa, który przyczynił się do zdobycia wszystkich siedmiu tytułów mistrzowskich w dziejach "Zielonych Kanonierów". Miał 86 lat. Dla biało-czerwonych zdobył ponad 1000 punktów, świętował m.in. srebrny medal mistrzostw Europy w 1963 roku oraz brązowy w Moskwie (1965). Dwukrotnie brał udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Również w grudniu zmarł Mariusz Walter, były przewodniczący rady nadzorczej Legii Warszawa. Na początku XXI wieku ITI wykupiło Legię Warszawa. Walter był wielkim miłośnikiem futbolu. Za jego rządów powstał w Warszawie nowy stadion Legii, ale wyniki sportowe były rozczarowujące, a relacje z kibicami fatalne - często dochodziło do konfliktów m.in. o próbę zmiany herbu. W 2012 roku Walter, jako przewodniczący rady nadzorczej Legii, złożył rezygnację ze swojej funkcji.

W styczniu zmarł Marek Gaszyński, autor tekstów ponad 150 piosenek, wśród nich "Snu o Warszawie". - Tą piosenką zrobił dla miasta więcej, niż niejeden polityk czy działacz. Połączył pokolenia, dał Warszawie hymn. Sprawił, że tysiące ludzi wzrusza się na dźwięk „Sto o Warszawie”. Potwierdził, że Warszawa jest miastem magicznym i potrafił do tego przekonać tych, co Warszawy nie lubią - czytamy w książce „Czesław Niemen - Czas jak rzeka”. Autorem książki jest autor tekstu piosenki „Sen o Warszawie”, Marek Gaszyński.

W lutym W wieku 85 lat zmarł były trener Legii Warszawa, Ryszard Kosiński, który poprowadził stołeczną drużynę w jednym spotkaniu I ligi w sezonie 1990/91. Jako trener pracował głównie w sztabie trenerskim Legii, także jako asystent pierwszego trenera. Wiele lat był kierownikiem Legii. Raz poprowadził pierwszy zespół, 8. czerwca 1991 roku, w meczu z Igloopolem Dębica (0:1), zastąpił Władysława Stachurskiego, który zachorował i pozostał w Warszawie.

W kwietniu pożegnaliśmy Kacpra Ruszczaka, który przez wiele lat był związany z klubem w roli pracownika mediów klubowych. Miał świetne pióro, współtworzył legijne media społecznościowe, działał na polu marketingowym. Był bardzo oddanym kibicem Legii. W maju tragicznie zginął inny kibic naszej drużyny - "Beny", zaś we wrześniu po meczu z Aston Villą Krzysiek "Krzyźwa" z Grochowa.

We wrześniu zmarł Andrzej Dominiak, były zawodnik i trener pięcioboju nowoczesnego Legii i reprezentacji Polski. Jego zawodnicy sięgnęli po złote medale mistrzostw świata (indywidualnie Janusz Peciak i drużynowo). W 1983 roku prowadzona przez niego drużyna juniorów zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w swojej kategorii wiekowej.

Cześć ich pamięci!

Polecamy

Komentarze (3)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.