Bartosz Slisz

Ekstraklasa. Nowy lider, remis Legii, derby Śląska i Poznania

19.09.2023 09:00

(akt. 18.09.2023 23:41)

Zakończyła się 8. kolejka PKO Ekstraklasy. Śląsk Wrocław odniósł 5. zwycięstwo z rzędu, co sprawiło, że został nowym liderem. Legia zremisowała na wyjeździe 1:1 z Piastem Gliwice i aktualnie zajmuje 3. miejsce.

Ósma kolejka wystartowała w piątek, 15 września. Tego dnia odbyły się dwa mecze. Śląsk odniósł 5. zwycięstwo z rzędu i został nowym liderem PKO Ekstraklasy. Tym razem pokonał Puszczę Niepołomice (3:1) w Krakowie, choć jeszcze do 82. minuty to beniaminek prowadził 1:0 po golu Artura Craciuna z rzutu karnego. Dwie bramki w barwach klubu z Wrocławia, obie po "jedenastkach", zdobył Erik Exposito, a jedno trafienie dołożył Burak Ince.

Wielkie Derby Śląska dla Górnika. Zabrzanie wygrali 1:0 z Ruchem Chorzów po golu Lukasa Podolskiego w 51. minucie. Spotkanie z trybun oglądali m.in. Łukasz Piszczek, Jerzy Dudek i Michał Probierz.

W sobotę rozegrano trzy mecze. Najpierw przełamała się Pogoń, która wygrała po czterech ligowych porażkach z rzędu. Szczecinianie pokonali u siebie ostatnią w tabeli Koronę Kielce (3:1), choć od 36. minuty to goście prowadzili 1:0 po tym, jak Nono wykorzystał rzut karny. Świetnie zagrał Wahan Biczachczjan, który strzelił gola, miał asystę i mocno przyczynił się do tego, że miejscowi odwrócili losy spotkania.

Mistrzowie Polski pokonali beniaminka. Raków Częstochowa zwyciężył 1:0 ŁKS po skutecznym główkowaniu Giannisa Papanikolau, aczkolwiek goście mieli kilka niezłych okazji do wyrównania.

Legia zremisowała na wyjeździe 1:1 z Piastem. Gliwiczanie objęli prowadzenie po golu Serhija Krykuna, goście wyrównali po bramce Ernesta Muciego. Nie zabrakło kontrowersji, jaką było niesłuszne ukaranie Josue drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną, co spowodowało, że wicemistrzowie kraju grali w dziesiątkę już od 42. minuty.

W niedzielę też doszło do trzech spotkań. Pierwsze, w Białymstoku, było szalone. Jagiellonia wygrała 3:2 z Radomiakiem Radom, choć po 12 minutach to przyjezdni prowadzili 2:0 po golach Pedro Henrique, który najpierw udanie główkował, a potem przelobował Alberta Posiadałę praktycznie z połowy boiska. Bramki w barwach "Jagi" zdobyli Jesus Imaz, Jose Naranjo i Afimico Pululu, którym asystował Dominik Marczuk.

Udany debiut Daniela Myśliwca (były szkoleniowiec Legii) w roli trenera Widzewa. Łodzianie zwyciężyli 2:0 Cracovię, która poniosła pierwszą porażkę w sezonie. Miejscowi objęli prowadzenie po główkowaniu Bartłomieja Pawłowskiego, a wynik ustalił... Jakub Jugas (gol samobójczy).

Lech okazał się lepszy od Warty w derbach Poznania. "Kolejorz" wygrał 2:0 po bramkach Filipa Marchwińskiego oraz Filipa Dagerstala.

Kolejkę zakończył interesujący mecz w Mielcu. Stal rozbiła 4:2 Zagłębie Lubin, które już od 28. minuty musiało radzić sobie w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Michała Nalepy. Bramki w barwach miejscowych zdobyli Ilja Szkurin, Maciej Domański, Kai Meriluoto i Krystian Getinger. Goście odpowiadali golami Juana Munoza (na 1:1) oraz Mateusza Wdowiaka, który ustalił wynik rywalizacji.