EURO U-17: Polska w ćwierćfinale. Gol Gieroby, asysty Szczepaniaka

Źródło: Legia.Net, 90minut.pl

27.05.2024 18:45

(akt. 27.05.2024 19:08)

Reprezentacja Polski U-17 wygrała aż 4:0 ze Słowacją w 3. kolejce fazy grupowej mistrzostw Europy i awansowała do ćwierćfinału. W wyjściowym składzie biało-czerwonych znalazło się dwóch zawodników Legii, czyli Jakub Adkonis i Mateusz Szczepaniak (dwie asysty). W 67. minucie na boisko wszedł napastnik "Wojskowych", Stanisław Gieroba, który po chwili zdobył bramkę. Kolejny piłkarz stołecznego zespołu, Jan Leszczyński, oglądał mecz z ławki. Co więcej, w podstawowej jedenastce drużyny przeciwnej pojawił się skrzydłowy klubu z Warszawy, Samuel Kovacik.

Mateusz Szczepaniak, ustawiony na prawym wahadle, pracował w grze obronnej, pokazywał szybkość, zdołał zatrzymać m.in. Samuela Kovacika (skrzydłowy Legii U-19), w 28. minucie przeprowadził ciekawy rajd (minięcie trzech rywali plus celne odegranie piętą), a po chwili miał asystę przy golu na 2:0. Michael Izunwanne miękko zagrał za obronę, na prawą stronę pola karnego, do "Szczepana", ten dokładnie wycofał sprzed linii końcowej na bliższy słupek, do Oskara Pietuszewskiego, który sfinalizował akcję w świetnym stylu. W 67. minucie wywalczył drugą asystę – miękko podał do Stanisława Gieroby, a ten wygrał pojedynek z przeciwnikiem i trafił do siatki. Potem dośrodkował z bocznego sektora na bliższy słupek, do Gieroby, który został zablokowany. Szczepaniak opuścił boisko w 75. minucie.

Jakub Adkonis, grający w środku pola, okazał się etatowym wykonawcą stałych fragmentów, po których głównie dośrodkowywał, choć oddał też groźny strzał z rzutu wolnego (17. metr; pod poprzeczkę), obroniony przez Sebastiana Zajaca. Jeszcze bliżej gola był po niecałej godzinie gry, ale słowacki bramkarz uporał się z jego główkowaniem z bliskiej odległości. Poza tym, "Adko" angażował się w grę obronną, doskakiwał do rywali, uczestniczył w rozegraniu. Został zmieniony w 67. minucie.

Gieroba wszedł na boisko w 67. minucie, a 26 sekund później zdobył bramkę i zaprezentował efektowną cieszynkę. Napastnik III-ligowych rezerw Legii wygrał pojedynek z Markiem Okalem i wyszedł sam na sam z Zajacem, którego pewnie pokonał po płaskim strzale z 12. metra, ustalając wynik. Chwilę później mógł znowu trafić do siatki, ale bramkarz Słowacji obronił jego uderzenie na wślizgu.

Kovacik, będący na lewym skrzydle reprezentacji Słowacji (w drugiej części gry przeniósł się na prawą stronę), wykazywał się aktywnością, lubił wchodzić w pojedynki i dryblować – na ogół Polacy dość dobrze sobie z nim radzili, choć zawodnik Legii przeprowadził parę solidnych akcji. W 10. minucie ograł Bartosza Krieglera na boku boiska, pobiegł lewą flanką i nieźle dośrodkował w pole karne, gdzie Dawid Szwiec wybił piłkę, uprzedzając Samuela Lusale. W końcówce pierwszej połowy otrzymał podanie w "szesnastce", przełożył Krieglera i oddał mocny strzał, który zablokował Kacper Potulski. Trzykrotnie dośrodkowywał, lecz futbolówka nie dotarła do żadnego z kolegów. Po zmianie stron zamykał centrę na dalszym słupku, aczkolwiek trafił tylko w boczną siatkę, po uderzeniu z ostrego kąta. Został sfaulowany po zejściu do środka pola, również raz przewinił.

3. KOLEJKA FAZY GRUPOWEJ EURO U-17: POLSKA – SŁOWACJA 4:0 (3:0)
Izunwanne (11. min., 44. min.), Pietuszewski (30. min.), Gieroba (67. min.)

Żółte kartki: Strucka, Daniel

POLSKA: Jeleń – Kriegler, Potulski, Szwiec – Szczepaniak (75' Baniowski), Sarapata, Dziewiatowski (70' Wróblewski), Adkonis (67' Brzyski), D. Mazurek (70' B. Mazurek) – Pietuszewski (67' Gieroba), Izunwanne

SŁOWACJA: Zajac – Turansky (85' Hlavaty), Daniel (46' Misiak), Balog, Okal – Bacik (58' Osman), Strucka (58' Udvaros), Vlna – Lusale, Pira (80' Valko), Kovacik

TABELA:

1. Włochy    3  9  6- 1
  2. Polska    3  4  6- 4
  3. Szwecja   3  2  3- 4
  4. Słowacja  3  1  0- 6

W ćwierćfinale, który odbędzie się 30 maja w Larnace, Polska zmierzy się ze zwycięzcą grupy D. Półfinały zaplanowano na 2 czerwca, natomiast finał odbędzie się 5 czerwca.