Hokej: Legia znika z hokejowej mapy Polski

Marcin Szymczyk

Źródło: Legia Warszawa Hockey Team

13-10-2015 / 09:53

(akt. 07-12-2018 / 19:44)

Potwierdziły się nasze wcześniejsze, smutne informacje. W sezonie 2015/16 hokejowa Legia nie wystartuje w żadnych rozgrywkach. - 10 lat temu hokejowa sekcja Legii Warszawa rozegrała swój pierwszy mecz po reaktywacji. Było to ciężkie 10 lat walki o byt i przetrwanie sekcji. Tylko dwukrotnie na przestrzeni tych 10 lat start w następnym sezonie był niezagrożony. Niestety, w sezonie 2015/2016 hokejowej Legii zabraknie na hokejowej mapie Polski - czytamy w oświadczeniu sekcji.

Jeszcze w lipcu nic nie wskazywało na taki rozwój sytuacji, ponieważ dzięki usilnym staraniom udało się znaleźć dwóch, bardzo poważnie zainteresowanych wsparciem hokejowej Legii sponsorów, z których jeden był żywo zainteresowany wejściem w strukturę własnościową sekcji. Rozważany był nawet pomysł zbudowania i zgłoszenia drużyny do rozgrywek ekstraligowych. Niestety na drodze do sukcesu stanął chaos i zamieszanie jakie panowało w Polskim Związku Hokeja na Lodzie w związku z formatem rozgrywek, a ściślej brak jakiejkolwiek przejrzystości i pomysłu na kształt ligi. Jeszcze w sierpniu doszło do próby rozwiązania kryzysowej sytuacji pomiędzy PZHL a zarządami Legii i gdańskiego Stoczniowca, jednakże każda z proponowanych idei była skutecznie odrzucana przez szefa wyszkolenia PZHL, Pana Tomasza Rutkowskiego. Taka postawa i kompletny brak zainteresowania losami 1 ligi doprowadził do tego, że rozgrywki 1 ligi w sezonie 2015/2016 rozpoczęły się dopiero w ubiegły weekend w kadłubowym kształcie z udziałem zaledwie dwóch drużyn: UKH Dębica i Stoczniowiec 2014. Te dwa zespoły rozstrzygną między sobą walkę o awans do PHL w grze do 4 zwycięstw (maksymalnie 7 meczów). Trudno też zrozumieć zdziwienienie i zaskoczenie jakie w PZHL wywołał bieżący stan rzeczy, skoro na przestrzeni ostatnich trzech sezonów, dzięki idei dzikiej karty, szeregi ekstraligi zasiliło aż 6 drużyn, a nie spadła żadna (awans sportowy: Polonia Bytom, Naprzód Janów, Zagłębie Sosnowiec; dzika karta: Podhale Nowy Targ, Orlik Opole, Nesta Toruń). Dodatkowo decyzją PZHL, drużyna SMS I Sosnowiec została włączona do ekstraligi na kilka dni przed rozpoczęciem aktualnego sezonu. Tymczasem żadna z drużyn, które wygrywały rozgrywki II ligi nie była zainteresowana startem w I lidze ze względu na wysokie koszty. Jeśli doda się do tego kolejną decyzję PZHL o wycofaniu z rozgrywek drugiej drużyny SMS Sosnowiec i wycofanie KTH Krynica, struktura I ligi musiała się zawalić. Dzisiaj, kiedy w kuluarach pojawiają się dyskusje na temat powołania III ligi hokejowej, warto podkreślić, że mamy w Polsce amatorską II ligę, brak I ligi i rozdętą 12-drużynową ekstraligę z ogromnymi różnicami poziomu sportowego. Taki obraz z pewnością nie wygląda zachęcająco dla potencjalnych sponsorów.


Wobec sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy musieliśmy sobie jasno powiedzieć dosyć. Nie można sobie urządzać drwiny z kibiców i sponsorów. Chcemy jednak podkreślić, że bezpośrednią przyczyną zawieszenia rozmów ze sponsorami dotyczących inwestycji w hokejową Legię był brak zatwierdzonej struktury rozgrywek i przejrzystości działań w polskim hokeju. W kwietniu w Polsce po raz kolejny zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata. Oby do tego czasu osoby odpowiedzialne za rozwój hokeja w Polskim Związku Hokeja na Lodzie przemyślały dokąd prowadzą tą wspaniałą dyscyplinę...

 

Dziękujemy wszystkim kibicom za wsparcie na przestrzeni minionych 10 lat. Były momenty lepsze, były momenty gorsze, ale były. W sezonie 2015/2016 pozostanie nam obserwować rozgrywki hokejowe w Polsce z drugiego rzędu. Nie składamy jednak broni. Będziemy walczyć o to by powrócić na hokejową mapę Polski, tak jak to się stało w przeszłości w Sosnowcu, Toruniu czy Gdańsku. Mamy nadzieję, że jednym z elementów obchodów 100-lecia Legii będzie odrodzenie sekcji hokejowej. Ale warunek jest jeden. Najpierw czytelne zasady rozgrywek, potem silna struktura finansowa sekcji i na koniec odbudowa drużyny.

Komentarze (10)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
~PatoLegia
  • 0 / 0
Mój dziadek grał w latach 60 w Legii w hokeja. Jak się go pytałem dlaczego hokej to mówi, że jeden poszedł na piłkę, drugi na lekką atletykę a on na hokeja. Mówi zawsze że był za cienki do Legii 1, bo grałw dwójce, ale Legie przez 20 lat jak nie Mistrz to Vicemistrz Polski. Niestey mimo jego nauk nie nauczyłem się jeździć na łyżwach, za to miłość do Legii i obecność legijnych pamiątek robią swoje. Dziękuję dziadkowi za wychowanie w miłości do Legii.
~brat
  • 0 / 0
hokej w polsce nie istnieje. na slowacji w kazdej wiosce jest asfaltowe boisko do hokeja, zwykle oswietlone latarniami. w lecie chlopaki graja na rolkach, w zimie troche wody i bandy ze sniegu.
od czasu gdy sp wizja sport przestala pokazywac lige nie ma powaznych sponsorow a dzialacze zwiazkowi to banda lesnych dziadow rozkradajacych wszystko na lewo i prawo.
~1500
  • 0 / 0
Żeby hokej miał kibica musi mieć amatora uprawiającego ten sport. Za mołolata na wylewanych na asfaltach lodowiskach graliśmy w hokeja. Ultra było w parku, jak zamarzło oczko ( były bandy). Fakt że były też zimy i można było za free popykać. Obecnie spróbuj zajawić młodych do tego sportu, gdzie mają w niego grać? W Warszawie na Torwarze i gdzie jeszcze? Ok masz blisko, zbierz 20 kupcie sprzęt, zapłaćcie za halę itd. Bez szans na popularność tego sportu w Warszawie.
~s
  • 0 / 0
Trzeba było pokazać jihad to się chodziło teraz pies z kulawa nogą nie zagląda.
~Englander
  • 0 / 0
Hokej to bardzo ciekawa gra (patrz NHL), moja druga ulubiona gra po piłce nożnej
Tylko trzeba prawdziwych pasjonatów którzy kochają ten sport żeby sekcja się rozwijała.
A tak patrzę to sekcja była tylko balastem dla rządzących Legią.
W Krakowie Cracovia może mieć ekipę, w Warszawie nic normalnego nie może być (tak jest z innymi dyscyplinami sportowymi i klubami warszawskimi)
~qeer
  • 0 / 0
rozwój klubu wg prezesa
To już kumaci nie kochają hokeja?:)
Przecież tyle razy tu pisali z Czarniawym na czele że hokej jest super a tą głupią piłką niech zajmuje się ITI i jego pazie:)
~A
  • 0 / 0
Trzeba pozadnie przeswietlic to towarzystwo bo pachnie szwindlem na odległość. Mam nadzieje ze ktoś zajmie się PZHL i tymi awansami.
~Pixie
  • 0 / 0
To jakaś parodia te rozgrywki. Dobrze, że to już koniec
~laska
  • 0 / 0
szkoda, ale z drugiej strony sekcja co roku miała problemy, co roku prowizorka, a jak widać jeszcze większa jest we władzach związku. Póki w PZHL nie będzie porządku nie ma się co w to bawić. Nie ma sensu - niestety.